top of page

Zencefilli Kurabiye

16.12.2015

Havalar soğuyup hastalıklar başlayınca bizim evde rutine bağlayan şeylerden biri de zencefilli kurabiyedir :) Hem içeriği ile bünyemize iyi gelir, hem oyun hamuru kıvamındaki aktivite imkanıyla evde geçirdiğimiz zamana. Senelerdir kulladığım, beni hiç şaşırtmayan, üzmeyen bir tarif var bununla ilgili. İçeriği şekersiz, pekmezli olduğu için daha da severim. Kimileri pekmezin pişmesiyle oluşabilecek kanserojen etki nedeniyle tereddüt etse de, kanıtlanmış bir sonuç yok şuan. Ama işlenmiş şekerin kanıtlanmış zararı düşünülürse, pekmez çok çok çoook masum kalan bir madde.

 

Hem mevsimsel hem de dönemsel olarak bu zamanlara denk geliyor bu tarif paylaşımlarım. Geçen sene de Ekimde paylaşmışım mesela. Kolay şekil verilebilen yapısıyla yeni yıl ikramlarına çok yakışıyor bence. Her sene farklı kalıplarla deniyoruz hamurumuzu. Bu sene artık 3 boyutlu kurabiye olayına girdik. Çok hassas çalışma gerektiriyor çünkü parçalar birbiri içine girerken yamuksa çatlayıp parçalanabiliyor. Bizim de ilk denememiz pek muntazam olmadı, ama çalışmalarımız devam ediyor :)

Üstteki hayalimdeki kurabiye, sağdaki ise şuan yapabildiğim :)

Buyrun bu da zencefilli kurabiye tarifi;

(tarifin orjinalinde esmer şeker var ama ben onun yerine 3 kaşık daha pekmez koyuyorum)

 

 

10 yemek kaşığı pekmez

125gr oda sıcaklığında tereyağı

1 yumurta

1 paket vanilin

2 tatlı kaşığı zencefil

2 çay kaşığı tarçın

2,5 su bardağı un

(ben tam buğday kullandığım için bu miktar yeterli oluyor. beyaz unda miktarı biraz daha arttırmak gerekebilir)

 

Tereyağı ile pekmezi krema kıvamına gelinceye kadar çırpıyorum. Diğer tüm malzemeleri yumurtadan başlayarak çırparak ekliyorum. Hamur hazır olunca kızlarla birlikte yayılıyoruz masaya ve başlıyoruz minik merdanelerimizle inceltmeye. 0,5cmlik kalınlığa gelince istediğimiz kalıplarla şekillendiriyoruz. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizerken biraz şekiller bozulabiliyor. Şimdiye kadar çok dert etmiyordum bunu ama şimdi 3boyutlu kurabiyeleri yaparken gördüm ki, daha hassas olmak lazım! 160dereceye ısıtılmış fırında 15 dakika pişirmek yeterli.  

Herkese afiyet olsun :)

 

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page