Valencia

01.02.2016

Tatil dönüşleri yazılarımı genelde 2-3 hafta içinde yazabilirim :) Çünkü hem fotoğrafları düzenlemek, hem gittiğim yerler arasında beğendiklerim/beğenmediklerimle ilgili bilgileri derlemek uzun sürer ve ben de upuzun web sayfasına ekler de eklerim. Bitirdim yayınlasam mı dediğim her seferinde aklıma yeni bir şey gelir, o yazı bekler durur bir kenarda her gün yeni satırlar eklenerek. Ama bu sefer farklı yapmaya karar verdim. Genel değerlendirmeleri yaptığım bir yazı ile giriş yapacağım. Sonra da konularına göre ayrı ayrı, kısa kısa notlarımı paylaşacağım. 

 

Bir iş gününün gecesi yola çıkacağımız için gündüz listeleri yapıp akşam da valizleri hazırladığım hızlı ve aklımda hep bir şey unuttuk mu sorusunun olduğu bir hazırlanma oldu. Sabah 9:30 uçağı için yine gece 2de yollara düşerek başladık yolculuğa. Çocuklar yolda pek uyumadılar. Daha doğrusu uyumaları beklenen yerlerde uyumayıp, en alakasız noktalarda sızdılar :) Mesela tam pasaport kontrolünde uyuyordu Selen. Dafne ise gece boyu uyanıktı yolda. Bu sefer Selen'in de kendi koltuğu olduğu için bir önceki Katar yolculuğuna oranla daha rahat geçti uçuş.

Resimde görmüş olduğunuz çocuklardan beyazlısı, Dafne, gece 2den beri uyanık. Arkadaki bıdık, Selen, güvenlik araması sırasında ağlayarak uyanıp uzun süre ortalığı inletti. Soldaki mavi çizgili yakışıklı, Arda, ise gece İstanbulda uyuduğu için nispeten daha şanslı :)

Sürekli kucakta gitmeye alışan Selen acaba yine ağlar yapışır mı bana diyordum ama kendi koltuğuna pek bi rahat yerleşti, büyümüş olarak :) Arda'nın hemen ön sırada olması da rahat oldu. Daha önce Serkanlarla yaptığımız tatilde de tecrübe etmiştik ki, başka bir çocuklu aile ile tatile gitmek çok çok daha kolay :)

Çocuklar için oyalayıcı güzel içerikli bir dergi veriyorlar uçakta. Ama bu sefer ilave olarak minik çanta içinde maket uçak ve kol saatinden oluşan bir de sürpriz vardı. Giderken verilen çocuk kahvaltısı yetişkinlerinkinden güzel olsa da, dönüşte öğle yemeği saatine denk gelen çocuk menüsünden hiç memnun kalmadım. Misket köftenin yanına sebze püresi(yahu 1 yaşından büyük püre yiyen çocuk mu var?), çoban salata ve çikolatalı mus verildi. Tatlıyı değiştirmek istedim, ama tabi ki bütün çocuklar çikolatayı çok severdi ve ne gerek vardı ki başka bir şey istemeye! 

Biraz şekerleme yaptıkları için güç toplayan ve uçakta sıkılan kızlar, Bursanın soğuk karlı havasından sonra sıcacık güneşi de görünce fazla sakin kalamadılar ve civciv gibi koşturmaya başladılar ortalıklarda :)

Havasının hep ılık olduğu bir yerde yaşıyor olsak keşke :)

Havaalanına yakın, metro durağı üzerinde bir otelde konakladık tatil boyunca. Bu sefer araç kiralamadık. 2 aile olduğumuz için hem kontrolü zor olacaktı hem de Valencia metro ağı ortalama her Avrupa şehrindeki kadar gelişmişti. Bütün günü dışarıda geçireceğimiz için pusetler kurtarıcımız oldu tabi. Metroya iniş çıkışlar biraz sıkıntılı olsa da bazen çocukları, bazen de elimizdeki eşyaları taşıdık.

Havaalanında sıradaki taksiye bindik, özel olarak çağırmadık. Buna rağmen 1 bebek koltuğu, 1 de çocuk koltuğu çıkardı hemen bagajdan ve çocukları içim rahat bir şekilde otele ulaştırdık. Bir de Aralıkta gittiğimiz Katar turunu hatırladım. Araç kiraladığımız yere öncesinde defalarca söylememize rağmen bize sadece bebek koltuğu ayarlayabilmişlerdi çünkü zaten 3 yaş üstüne koltuğa oturma kuralı yoktu! Gözünü sevdiğimin Avrupası :)

Metro yolculukları başta çocukların ilgisini çekse de kısa sürede sıkıldılar tabi sürekli asansörle inip, yeraltında gidiyor olmaktan. Asansörlerden birine ilave edilen klima ise bize çok komik geldi :)

Seneler önce Barcelonaya gidişimizden az-çok yemekleriyle tanışıklığımız vardı. Deniz mahsulleri, tapas, paella pek çocuklara uygun şeyler olmasa da kıyısından köşesinden tadına baktılar. Beğendiğim yiyecekler ve mekanlarla ilgili ayrıca yazacağım.

 

Deniz kenarı yerleşkeli her şehir gibi temposu düşük, rahat bir yer Valencia da. İspanyanın doğusunda yer alan, Latincede güç-kuvvet anlamına gelen bir şehir. Fakat ben tarihi- turistik açıdan çok tatmin olmadım. Roma gibi her köşesinden tarih fışkırmasını beklemiyordum ama geçmişin izlerini birkaç meydan, 2 kale ve 3 farklı dönemde mimarisi tamamlanmış bir katedral dışında sergileyen güzel bir yapı yoktu. Bunları da ayrıca yazacağım.

 

Biz şehirde gidilebilecek her yeri gezdik sanırım 5 günde. Zaten genelde İspanya gezilerinde 1 ya da en fazla 2 gün ayrılıyormuş Valenciaya. Ablamlarla birlikte 2 çocuklu aile olarak olabilecek en yoğun tempolu gezi rotaları çizdik :) Sahili, farklı yemek merkezleri, eski-yeni merkezi, bilim-sanat müzeleri, turistik meydanları, katedralleri gezdiğimiz yerler arasındaydı. Boğa güreş arenası kapalıydı, ki zaten gitmeyi de istemezdim oraya. Bir tek flamenko gösterilerine gidemediğimiz için üzgünüm. Ama gece 21-22 seanslarında olduğu için gün boyu yorulan ve saat farkını da aşamayan çocuklarla yapamadık. 

 

Günlük yaşamı daha çok tecrübelediğimiz Valencia genel anlamda çok turistik bir şehir değil bence. Sahil kenarı balık restorantları fiyatları ile kendilerini çok turistik gösteriyor o ayrı :) Din-dil-ırk ayrımı gibi olmasın, genel bir değerlendirme ile İspanyolların pek güzel bir millet olmadığını söyleyebilirim. İtalyanlar da güzel değildir mesela ama çok bakımlı ve süslülerdir. Oysa İspanyollar bakımlı da değil. 

 

Her gezi tatilinde olduğu gibi çok yorulduğumuz ama bir sürü anıyla döndüğümüz güzel bir tur oldu. Zaten yaklaşık 6 senedir tatilin artık dinlenme olmadığını kabullemiş durumdayım. Dinlenti yapmak isteniyorsa çocukları bırakıp gitmek lazım. Bu da bizim tercih ettiğimiz bir şey değil. Yolculuk için en zor çocuk grubuna girse de kızlarımız; yolda uyumayan, uyumadıkça midesi bulanıp kusan, kusmadığında da gelmedik miii sorusuna boğan;

onlar da gezmeyi çok seviyorlar, biz de onlarla gezmeyi seviyoruz :)

Uçuşu beklerken havaalanında koşup kudurduktan sonra huzuru satrançta bulan kuzenler :)

Selen uyurken ve Arda ile Dafne satranç oynarken tatilin yorgunluğunu(!) atmaya çalışan anneler :)

Açılış yazısı şimdilik bu kadar olsun. Mekan detayları ile ilgili en yakın zamanda tekrar yazacağım..

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz