top of page

Tarihi Doku

03.02.2016

İlk yazımda bahsettiğim gibi Valencia aslında tarihi dokusu ile gezip görmeye değecek bir şehir değil. Yani şöyle anlatayım, Bursa turistler için ne kadar ilgi çekici ise Valencia da o kadar ilgi çekici tarihi ile bence. Eee niye gittiniz peki derseniz çok sebebi var aslında. Birincisi, Roma kadar dolu şehirleri çocuksuz dönemde gezdik ve tekrar gitmek için çocukların biraz daha büyümesini bekliyoruz. İkinci sebep; Türkiyenin soğuğundan biraz da olsa kurtulabileceğimiz ılıman yerler arasından seçtik. En etkin sebep de biletleri aldığımız dönemde indirimli listedeki şehirler arasında gitmediğimiz ve gitmek isteyebileceğimiz burası vardı :)

 

Neyse gelelim şimdi Valenciaya. Standart bir Avrupa şehri olarak en özensiz meydanları bile bizimkilerden güzel tabi ki. Hatta bir foto paylaşımında yazmıştım, bizdeki Eker parkını yıkıp oraya bol mermerli anıt mezar gibi park yapan zihniyetlerle onların seviyesine ulaşmamız çok zor. 

Bunlar mesela sokaklarda gezerken rastgele çektiğim fotolar.

Yanyana dizilmiş, yapışık düzendeki binaları bile uyumlu, planlı.. 

En çok konuşulan tarihi yapılardan biri Valencia Katedrali. Katedralin yapımı 13. yüzyılda başlamış ve yüzyıllarca devam etmiş. Çoğunluğu 13-15. yy arasında yapıldığı için Gotik mimari izleri yoğunlukta. Ama diğer dönemlerdeki çalışmalardan da Rönesans, Barok ve Neoklasik etkileri sinmiş üzerine. Çok detay tarihi bilgiye boğmayacağım yazıyı. Merak edenler için burası güzel bir kaynak. 

Ahşap kapı görünce ben :)

Standart bir meydanın gece görünüşü..

Eski merkezde gezerken tesadüfen girdiğimiz bir avlu..

İstisnasız tüm sokaklarda mandalina ağaçları var. Dalları dolu dolu, mis gibi kokulu..

Eski merkezde gezerken en çok ilgimi çekenler butik kostüm mağazaları oldu. Vitrinde bir kaç tane örneği, içeride yüzlerce kumaşı ile girip terziyle görüştüğünüz ve hemen orada prova yaptırıp kostümünüzü diktirebildiğiniz dükkanlar. Sadece doğum günü- düğün-bayram giysileri değil, sahne kostümleri de tasarlanıyordu. Bakarken masal gibi geldi bana.

Kendimi bir an böyle bir dükkanın içinde, kostüm tasarlarken hayal ettim..

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page