top of page

Tarçınlı Çörek

24.01.2016

Her hafta en az 2 kez fırını çalışan bir ev bizim evimiz. Bunun temelde 2 nedeni var. Çocuklara hazır herhangi bir şey yedirmek istemiyorum. Paketli yiyecekleri zaten geçtim de, pastane ürünleri bile zihnimde binlerce soru işareti yaratıyor artık. Kaldı ki içi çikolatasız güzel şeyler de bulmak oldukça zor. Sanki dünya çikolata üzerine kurulmuş gibi :D

 

İkinci neden de kızlarla yaptığım aktiviteler arasında mutfak işlerinin olması hoşuma gidiyor. Farkında olmadan mutfak yatkınlıkları oluşuyor. Üstelik anneler gününe ya da çocuk bayramına özel düzenlenen, para ödenerek gidilen kurslardan pek farkı yok bizim mutfağın. Benim geçmişten beri olan merakım sayesinde çeşit çeşit alet edavatımız var. 

 

Hal böyle olunca her hafta bir tatlı bir tuzlu için çalışıyoruz birlikte. Tariflerimizin çoğu da kinetik kum kıvamındaki mayalı hamur türevi şeylerin üstüne oluyor ki ince motor becerileri için faydası olsun aktivitenin. (bazen gün boyu yaptığım her şeyi yararlı mı, yararı ne diye düşünürken buluyorum kendimi :) ) 

 

Son dönemlerde elmalı turta ile milföy hamuruna takmıştık. Milföylü tariflere bir yenisini ekledik, tarçınlı çörek. Biraz İtalyan mutfağının etkisiyle, hamuru yoğun-şekeri az tatlıları daha çok sever oldum. Milföy pastası tadı damağımda kalan lezzetlerden mesela. Ama şuan kızlarla yapılacaklar menümde yok. Zira mıncıklamalı bir tarif değil ve daha çok anne yetkinliği istiyor. Birlikte zaman geçireceğimiz en güzel tarif ise bu tarçınlı çörek. 

Şerbetli tatlıları oldum olası sevemedim. Bir tatlıyı tatlı yapan şey içindeki vıcık vıcık şeker olmamalı bence. Benim için tatlı kremasıyla anlamlı. En sevdiğim tatlıların başında da milföy pastası geliyor. Elbet bir gün seni de deneyeceğim :)

Şimdi gelelim tarçınlı çöreğe. İhtiyacınız olan şeyler; milföy, tarçın ve ceviz. Bu tadı yetersiz bulanlar piştikten sonra üstüne pudra şekeri ekebilir ya da tarçını esmer şeker ile karıştırarak kullanabilir.

Üst üste koyduğumuz milföyleri merdane ile inceltiyoruz.

İçine ince bir tabaka tarçın sürüyoruz.

Bolca dövülmüş ceviz ekliyoruz.

Bunların tamamını çocuklar mıncık mıncık yapabilirler. Milföyün etkisiyle bolca yağ oluyor tabi elleri :) Milföy tabakasının şekli yamuk da olabilir. Bırakın çocuğunuz özgürce oynasın. Toparlamak çok kolay. Malzemeler eklendikten sonra rulo yapıyoruz hamuru ve 1 parmak genişliğinde kesiyoruz. Elimizle biraz bastırıp inceltiyoruz ki daha kolay pişsin.  Üzerine biraz da yumurta beyazı sürüyoruz fırçayla. Benim aynı anda mutlaka bir börek/poğaça çalışmasından kalan yumurta akım oluyor. Hem onu da değerlendirmiş oluyoruz. 

Sonra da 180'C ısıtılmış fırına sürüp yarım saat pişiriyoruz. Afiyet şeker :)

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page