top of page

Survivor Haftasonu

07.04.2014

Yok yok sevgili okuyan, hala televizyon izliyor değiliz. Bu yazacağım yazının da tvde yayınlanan Survivor ile alakası yok. (bir kez izlemişliğimiz de yok zaten nesini yazayim ki) Kendi hayatta kalma mücadelemizi anlatmaya çalışacağım.

Cuma akşamı 19 ile pazartesi sabahı 8 arasında geçen zaman sadece 61 saat olamaz. Yok, mümkün değil. Biz neredeyse 4-5 gün yaşıyor gibi oluyoruz. Öyle dolu dolu, öyle tıka basa geçiyor ki zaman, durup da bakınca hiç ilerlemiyor geliyor bize.

Mesela pazar günü sabah sabah bir sürü şey yaptık. Ordan oraya gezip durduk. Nitekim uyanışımızın üstünden de 5-6 saat geçmişti ki saate bir baktık, daha 11:30!! Bu saatte daha hala uyuyanların olduğunu ya da insanların yavaş yavaş kahvaltı yaptığını düşünmek bile istemedik.

Selen Dafneye oranla daha güzel uyuyan bir bebek. Sadece bebeklik hallerinin kıyasında değil, şuanki zamanda bile. Gece boyu Dafne Selenden kat kat fazla uyanıyor. Sabah 5-6 gibi kalkan Selenin sesini duyan Dafne de hemen güne başlamaya kalkışıyor ki aman annesiyle babasını kardeşine kaptırmasın :)

Şaka bir yana, Dafnenin paylaşamama durumu son zamanlarda iyice belli etmeye başladı kendini ve bu durum bizi epey yorar oldu. Dafneyi kendi kendine bırakmamıştık oynaması, oyalanması için. Biz yanında olduğumuz sürece önceliğimiz hep o olmuştu. Oturup tvyi açalım da o da oynasın kendi diyemedik. Hatta şimdi bile Dafnenin çok coştuğu anlarda biraz Ipad açıp oturuk düzene geçmesini sağlayalım diyoruz ki, o zaman bile kendi başına kalamıyor. Hemen "anne, babaaa, hadi şunu oynayalım" diye bağırıyor. Eee sorun bizde, hiç alıştırmadık ki çocuğu yalnız bırakmaya.

Bazen dışarıda yemek yerken görüyoruz, anne-baba oturmuş sakince yemek yiyor, çocuklarının önüne de açmışlar izlemesi için birşeyler, sakin sakin duruyor. Anne bir yandan tıkıştırıyor çocuğun ağzına yiyecekleri tabi. Biz bunu hiç yapamadık, hala da yapamıyoruz. Çok yorulduğumuzda ya da sadece yemek yiyebilmek istediğimizde çözümümüz Dafneye bir oyuncak almak oluyor. Küçük ya da büyük yeni bir oyuncak veya yapıştırma kitabı görüyor işimizi. O oyalanırken yiyebiliyor birimiz. Zira bu sırada Selen uyumuyorsa diğerimizin kucağında oluyor.

Milat yazısında yaptığımız şeyleri maalesef başa sardık Selende. 4 ay aşısından sonra ateşlendiği ve Dafneden bulaşan hastalıkla huzursuz olduğu dönemde hep kucakta gezdirdik ve uyuttuk. Ve şimdi kucağa bir güzel alışmış bir 5 ay bebeği ile bu durumdan her geçen gün daha da rahatsız olan ve bunu anne-babayı rahatsız ederek dışa vuran 3 yaş ablasına sahibiz.

Çocuk büyütmek zor diyen, 2 çocuk daha da zor diyen insanların temposuna tanık olunca bunalıma giriyoruz ara sıra. Başka çocuklarla kendimizinkileri kıyaslamayı hiç yapmadık ama kendimizi diğer ebeveynlerle kıyaslayınca "vay be diyoruz, bu kadar zorlamamız ne için?". Gerçekten düşünüyoruz bazen ilerisini. Bu çocukları şimdi gözümüzden sakınarak, yaptığımız her adımı hesaplayarak büyütüyoruz. Sadece fiziksel gelişimlerini değil, sosyo-psikolojik gelişimlerini de takip ediyoruz. Bir çocuğun karnının açlığından çok sevgiye açlığı sorundur diyor ve bir an olsun ilgimizi-sevgimizi eksik etmemeye çalışıyoruz. Peki ne için? Rüzgar esip büyümüş diğer pek çok çocukla aynı toplumda yaşayacaklar. En iyi arkadaşları, çalışma ortamları ya da eşleri nasıl olacak? Bizim şuan "aman yapmayalım" diye sakındığımız şeylerle büyümüş çocuklardan koruyabilecek miyiz kızlarımızı? Sanmam.

En uç örneğinde ağa filmlerindeki gibi bir gün magandanın birine aşık olup gelirlerse, "ben evleniyorum" derse :) Şuan gösterdiğimiz bunca çabaya, çektiğimiz bunca zorluğa değecek mi? "Senin gibi kaç erkek olacak etrafında ki, biri ona denk gelsin" diyorum bazen Cana. Yeni atlattık işte seçim dönemini. Nasıl bir topluma sürükleniyoruz, yeni nesiller nasıl yetişiyor, hangi bilinçle?

İşte tüm bunları düşünüp "acaba kötülük mü ediyoruz çocuklarımıza" diyoruz. İlgisiz-bilgisiz-duyarsız ama mutlu insanlar topluluğuna karışmaları daha mı iyi acaba? Canın hep kullandığı deyimiyle, "Ignorance is bliss" doğru mu gerçekten? :)

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page