top of page
 


Televizyonla ilgili son paylaştığım yazıdan sonra (okumayanlar için tık tık) hayret dolu tepkiler aldım :)
 
- Televizyon izlemiyor musunuz gerçekten?
- İzlemiyoruz.
- Hiç mi izlemiyorsunuz?
- Evet, hiç izlemiyoruz.
- Eee, napıyorsunuz televizyonsuz?
- :0 (verecek cevap bulamayıp tıkanıyorum çoğu zaman,

ya da samimiyete göre açıyorum ağzımı, yumuyorum gözümü :) )
 
Nasıl ki bizim tvsiz nasıl yaşadığımız anlaşılamıyorsa ben de neden şaşırıldığını, niye merak edildiğini

anlayamıyorum aslında. Merak edenler için buyrun bizim sıradan bir günümüz;
(henüz ikinci çocuğu olmayanlar için korkutucu olmamak adına hastalık gibi olağanüstü bir halin olmadığı sıradanlıkta bir okul gününü anlatacağım :) )
 
06:30-06:45 arası kalkış. Herkes sanıyor ki bebek olduğu için Selen erken kalkıyor ve hepimizi uyandırıyor. Yok değil. Bizim evin sabah zilini hala Dafne çalar. O kalkınca da bütün aile ayaklanır. Selen'in sabah sütü ile hareketimiz başlar. Bu arada oyalanabilmesi için Dafne'yle puzzle yaparız bir yandan. Selenin bezi, Dafnenin tuvaleti, ikisinin üst değişimi gelir sırayla. Ben Selenle ilgilenirken Dafne puzzle yapmaya devam eder ama ben Dafneyle ilgilenirken Selen yakamda olur süs iğnesi modunda :)
 
Bu arada Can hazırlanıp çocukları devralmaya gelir. Ve ben hazırlanmaya kaçarım. 2 dakika sonra giysi odasının kapısında Selen ve Can beni taciz ediyor olurlar :) Bu süreye kadar giyinmemişsem yandım.

Selen giyeceklerime el koyar. 
 
Herkes hazırlanınca alt kata inip ya boyama yaparız, ya kesme-yapıştırma. (evet sabahın köründe kalkınca yapacak çok şey oluyor okula gidene kadar bile :) ) 8'de bakıcı ablamız gelir. Seleni ağlaya-zırlaya Gamzeye devredip çıkarız. 
 
Dafneyi okuluna bırakıp işe giderken ben arabada makyajımı yaparım. (evde hem zaman ayırmak, hem de iki kızımı da makyaj yapma görselleriyle doldurmak istemiyorum)
 
Dafne 16:30da okuldan çıkar. Eve gidince üstünü değiştirip meyve saati yaparlar kardeşiyle birlikte. Sonra Gamze ablalarıyla birlikte üçü oyun oynar. (bu arada okul günleri sabah kalkınca  oyun oynamak yasak. çünkü oyunun tadına kaptırınca okula gitmeme istekleri başlayabiliyor). Biz işten gelince hızlıca üstümüzü değiştiririz Gamze çıkmadan, sonrasında hemen yemeğe otururuz hep birlikte. Zaten epey süredir bir sürü dişi olan Selen de her şeyi yemeğe başladığından, akşam yemekleri tam kadro oluruz. Seleni masada tutmak çok kolay olmaz tabi. Hem Dafnenin hem Selenin hoşuna gidebilecek uydurma hikaye ya da pencereli kitaplarla süreyi uzatırız. Çocuklardan birini devredebileceğimiz üçüncü bir yardımcımız yok evde, Gamzenin çalıştığı Pzt-Cuma 8-19 saatleri dışında. Bu yüzden biraz hızlı, biraz atraksiyonlu olmalıyız yemek saatleri boyunca. (belki de bu sebepten ben kilo alamıyorum :) )
 
Yemekten sonra duş zamanı. Dafneyi bizim banyoda küveti doldurup içine sokunca, diğer banyoda da Seleni yıkarız. Önce Seleni sonra Dafneyi kurulayıp giydirdikten sonra tekrar aşağı inip biraz aktivite yaparız.
 
Sonrasında çizgi film zamanı gelir. 35-40 dakikalık bir izleme süremiz var. Animasyon filmleri 3 güne bölerek izleriz. Ya da tvde yayınlanmış My Little Pony'nin peşpeşe 2 bölümünü açarız 20+20 dakikalık. Bu sürede birimiz Dafnenin yanında izlerken, diğerimiz Selenle oyun oynuyor olur. 
 
Dafnenin ve Selenin gece sütlerini de içirdikten sonra tuvalet yapma/bez değişimi, diş fırçalama(1 yaşında 9 dişi olan Selenin de aylardır dişini fırçalıyoruz ablasıyla birlikte:) ), pijama giyme ve kitap okuma uyku ritüellerini yaparız. Ben Dafneyi ninni niyetine marşlar söyleyerek uyuturken, Can da Seleni kucakta gezdirerek uyutur ve 21:00-21:15 arası ikisi de yatınca bir ohhh çekeriz :)
 
Ben evi toplama, yıkanmış/yıkanacak/ütülenecek çamaşırları ayarlama, Dafnenin ertesi gün için okul çantasını hazırlama gibi şeyleri yaparken Can da internetten film hazırlar. Yaklaşık ayda bir, sinemada görmek isteyip de fırsat bulamadığımız filmleri yine 2-3günlük bölümler halinde izleriz. Uykudan önceki son yarım saatte de kitap okuruz. Ya da film izlemediğimiz günlerde PSPde oyun oynarız. Yani 22-23 arasındaki 1 saatlik süremizi film+kitap/oyun+kitap şeklinde değerlendirip en geç 23te ışıkları kapatırız.
 
Selen gece 3-4 kez emziği düştüğü için uyanır, Dafne de ya tuvalete gitmek için, ya da yastıkla/yorganla boğuştuğu için kalkar. Sabah 6:30a kadar kardeşlerin paslaşmaları devam eder :)
 
İşte sıradan bir günümüzün özeti bu. Ben şimdi zaten ucu ucuna yapmak istediklerimi doldurduğum, hatta bazen eksiklerin kaldığı bir programa nasıl ve neden tv eklemeye çalışayım? Kaldı ki tvde göz göre göre milleti soyup soğana çeviren politikacıları mı, IQ yoksunu yarışma programlarını mı, yoksa çarpık ilişki dolu dizileri mi izleyeyim?

"Biz belgesel izliyoruz" demeyin, kalmadı onlar :)

Sıradan Bir Gün

14.11.2014

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page