top of page

Santa Catalina

26.02.2016

Uzun bir ara oldu farkındayım. Sıcak bir geçiş yapabilmek içi tatlı bir konudan bahsedeyim istedim. Valencia tatilinden notlara, onların milli içeceği olan horchata ve bu içeçeğin şehirdeki en meşhur kafesi olan Santa Catalina ile devam edeyim.

 

Horchata yer elmasından yapılan bir soğuk içecek. Yaz aylarında tüketimi çok yaygın. Bizim ayran görünümünde ama şekerli. Yer elmaları kabukları soyulduktan sonra 24 saat soğuk suda bekletiliyormuş. Daha sonra suyu süzülüp eziliyor ve içine su, şeker, tarçın katılarak yoğun bir karışım elde ediliyormuş. Önce çelik süzgeçten, sonra da tülbent kumaşından geçirilerek süzülüyormuş ve soğuk soğuk servis ediliyor.

Biz Ocak ayında gitmiş olmamıza rağmen pek çok yerde hala satışı yapılıyordu. Bu kadar methedilen bir içeçeği denemesek olmazdı :) 

 

Santa Catalina, merkezdeki eski kafelerden en meşhuru. Daha girmeden tarihi dokuyu hissediyorsunuz. Kapısı, duvarları, merdivenleri resimli seramiklerle kaplı. Küçücük masalarda, samimi bir şekilde oturup içiyorsunuz.

Yazımdaki fotoğrafların bir kısmını mekanın web sayfasından aldım. Detaylı bilgi isteyenler buradan bakabilirler..

Biz 4 yetişkin, 3 çocuklu masamız için 3 bardak sipariş verdik. Soğuk olduğu için ben çocuklara çok fazla içirme taraftarı değildim, paylaşmak yetecekti. İlk yudumu çektiğimde zaten zor yuttum ve tekrar da bakmadım tadına. Benim damak tadıma kesinlikle uymayan, ilginç bir lezzeti var. Benim için yer elması zeytinyağlı olarak tüketilen bir sebze olarak kalacak sanırım :) Çocuklar da pek sevmediler. 

O kadar kalabalıkta, o kadar sıra beklemişken hemen çıkmak istemedik. Vitrindeki tatlıları görünce çocukları çıkarmak kolay da olmayacaktı. Horchata diye gidip asıl vurgunu churros ile yaptık. Bizdeki halka tatlısı hamurundan yapılmış, lakin şerbete batırılmamış nötr bir hamur. Bunu isteyenler üzerine şeker ekerek, isteyenler de sıcak çikolataya batırarak yiyor. Anlatınca tam bana göre bir tatlı olduğu belli değil mi, şerbetsiz :) 

Etraftaki masaların çoğu sıcak çikolata ile tüketiyordu. Dafne yiyemediği için Selen yememeye alışık tabi çikolatayı ama baktım ki Arda da canı istemesine rağmen ağlayıp tepinmek yerine sessizce bekliyor, bir tatil ödülü vermek için en uygun zamandı :) Bir fincanı paylaşmak koşulu ile söyledik ve yüzlerindeki mutluluk o an her şeye değerdi. Churroslar geldiği gibi bitti ve 1 tabak daha söylendi. Ben kızları lavaboya götürdüğümde Arda fincanda kalan çikolatayı temizleyiverdi :)

Soğuk havada dolanırken sıcak güzel bir mola oldu bize. Hem yiyip içtiklerimiz için, hem de mekan için.

 İspanya'ya gideceklere horchatayı değil ama churrosu öneririm :) Valencia'da ilk durağınız Santa Catalina olsun..

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page