top of page

Her Şeye Burnunu Sokmak!

Senelerdir alerjik rinit yüzünden şiştikçe şişen burun etlerim var. Hatta burnumun bir tarafındaki et o kadar şiş ki, kıkırdağımı yamultup daha çok tıkanıklığa sebep olur hale gelmişti. Ama ben yıllardır ihmal ediyordum bu durumu. Ta ki yakın bir arkadaşım benzer operasyonu geçirip, doktorunu şiddetle tavsiye edene kadar.


İlk iş gidip görüştüm. Jimer Hastanesinde Erbil Atacan doktorum. Daha önce başka doktorların söylediği gibi kendisi de hemen operasyonu önerdi. Zira burnumun artık hap ya da spreylerle kurtulacak yanı kalmamıştı. Üstelik sürekli kullandığım spreylerin bağımlılık yapma riski var.


Bu operasyonun abartılacak büyük bir şey olmadığını rahatça söyleyebilirim. Ama narkoz verilerek genel anestezi ile yapılacak olması bende "acaba hazır elletmişken şeklini de mi biraz değiştirtsem" düşüncesini doğurdu. Erbil Bey beni başka bir doktora yönlendirdi, kendisi estetik konulara girmiyor çünkü.


Gittiğim doktor hemen sordu nesini değiştirmek istiyorsun diye. Aslında aklımda hiçbir şey yoktu. Aynaya bakıp da değiştirsem dediğim bir burnum yok bana göre. Neler olabilir bir görmek istedim dedim. Kendisi hemen foto çekip photoshopla bazı oynamalar yaptı.


Bu resimde görüldüğü gibi ana kemiği biraz törpüleyerek kavis vermekten ibaret. Aslında güzel gözüküyor ama hem 6500lira farka, hem de birkaç hafta daha uzayacak iyileşme sürecine değmezdi bence. Alçıyla ve sargıyla gezmek gerekiyormuş estetik operasyonlardan sonra. İnsan içine girince öğreniyor bazı şeyleri :) Ben bu konuda araştırma yaparken daha önce yaptırmış bazı arkadaşlara danıştım. Sadece et aldırdım demesine rağmen alçılı gezenlerin ne yaptırdığını sonradan öğrendim :D Böyle şeyleri neden saklama ihtiyacı duyarız ki? Karşımızdakini salak yerine koymak da cabası!


Neyse ben estetiği eledim sonuç olarak. Pazartesi sabahı çocukları okula bırakıp hastaneye geçtik Canla. 1 saat içinde uyumuş uyanmıştım. Hatta doktora şaka bile yaptım uyutmuşken 2-3 saat uyuyuverseydim diye :D

Çaktırmamaya çalışsam da narkoz alıp uyuma düşüncesi biraz germişti beni!


Burnumdan çıkanlar!!


Kolumda tabi ki alerjik bandı!


Hastaneden çıkışı beklerken


2 gün burnumdaki tamponlarla gezdim. Çarşamba sabahı tamponları çıkartırken epey acıdı canım. Bir süre bekledik kanama durmayınca doktorum kendiliğinden eriyen küçük tamponlardan koydu. 2 gün de onlar duracak ve sonra kendiliğinden kaybolacaktı. Ama ben çarşamba akşamı burnumu silmeye çalışırken biraz kaydırdım tamponu. Sonrasında da çekip çıkarıverdim. Baktım kanama devam etmiyor, diğer taraftakini de çektim. Burnumdan kocaman slime parçaları çıkartmışım gibi oldu :Pİlk iki gün annemler bizde kaldılar sağolsunlar. Onlar sayesinde gün boyu dinlenmeye fırsatım oldu. Çocukları bile onlar okula götürdü :)İyileşme süreci iyi gidiyordu ki bir gün yanlışlıkla burnumdaki dikişi oynattım. Sonraki 2 gün burnum feci zonklamaya ve sümüksü bir yapıyla akmaya başladı. Doktorum hemen 1000lik antibiyotiğe başladı. Bugün 2 hafta tamamlanmış durumda ameliyatın üstünden. Bu akşam da ilacım bitecek. Önümüzdeki hafta kontrolümde ne durumda olacağımı göreceğiz.


Bu operasyonu düşünenlere hiç tereddüt etmemesini öneririm. Doktorun bilgilendirmesine göre dikişlerin erimesinden sonra biraz kabuk tutma, biraz da ödem olabilirmiş ve final iyileşme 6-8 hafta içinde olurmuş. Ama şimdiden önceki tıkanıklığımla kıyaslanmayacak kadar rahatladığımı söyleyebilirim. Herkese sağlıklı sıhhatli nefesler dilerim:)


bottom of page