2020-21 Mutfak Trendleri

Hızlanan yaşam ritmi, evde kaldığımız sürelerle birleşince bir anda mutfağı evin kalbi haline getirdi. Artık herkes evinde ekmeğini, pizzasını yapar oldu. Bu akım doğal olarak yeni trendleri de beraberinde getirdi.

Mutfak eskiden de Türk ailesi için çok önemliydi ama yurtdışında atıştırmalıkların hazırlandığı küçük köşelerle sınırlıydı. Artık mutfaklar sadece m2 olarak değil, evin içindeki konum olarak da önem kazandı.

Pek çok firma yeni trendlerini açıklarken mutfak mobilyalarını, salon grubuna dahil ediyor.

Küçük evler için açık mutfak çözümleri her zaman kurtarıcı olmaya devam ederken, artık mutfak ünitesi bir köşeye iliştirilmiş gibi değil, salonun odak noktası olarak konumlanıyor.

Akıllı evlerde kayar kapı ve panellerle mutfağı salona dahil etmek mümkün. Ya da mutfak ekipmanlarını multi fonksiyonel ünitelerle saklamak, pratik çözümler yaratıyor.

Mutfak üniteleri salonun göz bebeği olunca, kullanılan malzemeler ve renkler de kendiliğinden "ihtiyaç"tan "lüks"e yönelmiş durumda. Mermer, granit, ham ahşap ve bakır, mutfak için tasarımcıların her zaman doğal kaynağı oldu. Şimdi bu malzemelerin daha kolay temizlenebilir ve daha dayanıklı versiyonları karşımızda. Mutfak artık yemek hazırlığı bitince kapısı çekilip kapatılan bir yer olmaktan çıktı. Yemeğin sunumu kadar, hazırlık aşaması da gözler önünde.

Altın mermer ile bakırın kombinasyonu için en güzel örnek Fendi Cucine'nin.

Doğal taş ile ahşabın birleşmesinden çok etkileyici örnekler de çıkıyor.


Şimdi yeni akımı yakalayabilmek için mutfağı tasarlarken dikkat edilecek ipuçlarına geçelim :)

1. Farklı malzemelerdeki yüzeyleri, zıt renklerde kombinleyin.


2. Aydınlatma şeritleriyle vurgu yapın.


3. Fırını odak noktasına dönüştürün.


4. Trend renkleri ekleyin. Mavi-yeşil bu senenin damgası.


5. Malzeme seçiminde taş ve mermeri unutmayın.


6. Küçük alanlar için akıllı çözümler yaratın.