top of page
 
 


Dün akşam geniş aile arasında yapılan bir yemekle Selen'in 1. yaşını kutladık.

Tam 1 hafta önce 1 yaşını doldurmuştu ama Can İtalyada olduğu için anneanne-dede-nene katılımıyla

küçük bir kutlama yapabilmiştik o zaman. 1 küçük pasta Selen'e, 1 küçük pasta da Dafne'ye kestirmiştik.
1 sene boyunca ablalık yapmak da kutlama ister değil mi? :)

Pinkie Pie Selen

19.11.2014

 

Selen'in gelişimi çok şükür iyi gidiyor. Dafne gibi Selen'i de zamanından erken doğurmuştum biliyorsunuz. Biri 36, diğeri 37 haftalıktı. Ama ikisi de gelişimini erken tamamlamış, kendi istekleriyle doğmuş bebeklerdi. Doğduklarında herhangi bir sağlık problemleri olmadı. İkisi de 3 kilonun üstünde doğmuştu. Bu yüzden ne doğduklarında ne de ilerleyen aylarında/yaşlarında gelişim geriliği yaşatmadılar bana hiç. Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle değil, erkenci oldukları için erken doğmuşlardı ya, bu acelecilikleri de her gün yaşamlarında etkisini gösteriyor : )
 
Selen yaşından birkaç hafta önce yürümeye başladı. Ortalama bebek gelişimine göre erken, Dafne'ye göre daha geç bir zamanda. Bunda herhalde büyük çocuk etkisi var. Ayağa kalkma denemelerinde, yürüyüş çalışmalarında Dafne'nin desteği(!) oluyordu tabi :) Yine de buna şükür. Ben yaşını bile geçirir belki diye düşünüyordum. Tahminimden daha gayretli çıktı. Gayretli olduğu bir diğer konu da diş çıkarma dönemleri. Şuan 9 dişi var Selenin. İlk dişin çıkışı biraz zorlamıştı, diğerlerinde çok huysuzluğu olmadı. Ta ki azı dişine kadar. Yaklaşık 10 gün önce çıkan azı dişi epey canını yaktı minik kuzumun. 
 
Gelelim motor gelişimine. Yürümede engel teşkil eden abla faktörü, motor gelişiminde destek kuvvete dönüşüyor tabi.

Bir de anneanne-nenesinin bizde olduğu haftalarda Selen hızlı ilerliyor zihinsel becerilerinde. Uzun süredir pek çok kelimeyi güzel söylüyor. Hatta saklambaç oynarken duvara gidip "olduuu" bile yapıyor :) 
 
Bu arada evdeki durumumuzla ilgili bir parantez açmak istiyorum. Daha önceleri bakıcı ablamıza ilave bir yardımcımızın daha olduğundan bahsetmiştim. Bu aralar birer haftalık dönüşümle anneanne-babaanne desteği ile gidiyoruz. Gelen yardımcı kadınların bazıları işi beğenmedi, bazılarını da biz beğenmedik. Bir türlü oturtamadık düzeni anlayacağınız. Hem ben, hem kızlarım(Gamze de kızım sayılır artık:) ) bu durumdan psikolojik olarak etkilenmeye başladık. Bu yüzden biraz ara verdik. 16:30dan sonraki iki çocuklu saatler ve yemek yapımı için anneanne ve babaanneyle devam ediyoruz. İstediğim gibi birini aramaya devam ediyorum bu arada. (bulabilir miyim soru işareti :( )
 
Bu sene 10 Kasımda aklıma geçen sene yaşadıklarım geldi. Küp gibi hamile halimle Dafne'yi basketbol maçına götürüşümüz, benim Dafne'yi tuvalette kucağımda tutuşum.. Ve ertesi gün kontrol için gittiğim randevunun apar topar doğumhanede sonlanması. Epidural bağlanmadan tamamlanan doğum sırasında bütün hastaneye yetecek kadar çığlık atışım :) Dafnenin Selenle ilk tanışma anı. Hepsi dün gibi. Ama bir yandan da dönüp bakıyorum 1 seneye ne çok şey sıkıştırmışız. Tatiller, geziler, bayramlar, hastalıklar, iyisi kötüsüyle çok güzel bir yıl geçti. Allah isteyen herkesi evlat sahibi yapsın. Çocuklu hayat, ritmi yüksek olduğu kadar keyfi de yüksek bir yaşam. İsteyen herkes tatsın bunu inşallah. Çocuğu olanlara da çocuklarıyla güzel bir ömür versin .
 
Şimdi gelelim dünkü kutlamaya. Akşam yemeği yerine geçeceği için başlangıcı çorbayla olan bir menü vardı. Gerçi fotoğraf çekimine kaptırınca çorbanın dibini tutturduk ama olsun :) Konsepti Dafne belirledi My Little Pony olarak. Kendisi Twilight Sparkle oldu, kardeşi de Pinkie Pie. Ama Selen üstüne kusunca, Dafne de anneannesinin aldığı yeni Olaflı elbiseyi görünce, bizim konsept uçtu gitti :) Geriye etrafın süslemeleri kaldı sadece. Buyrun geceyle ilgili bir kolaj; (ben pek foto çekmeye fırsat bulamadım. daha güzel fotoğraflar için anneanne ve babaannenin facebook paylaşımlarını kontrol etmekte fayda var :) )

 

Benimse geceyle ilgili en sevdiğim resim bu;

 

Selen'den makas alırken Dafne'nin yüzünde oluşan sevgiyi görüyorsunuz değil mi? :D
 
İşte bir kutlama daha böylece bitti. Artık yılbaşı kutlamasına kadar rahatız biraz. Bu sene yılbaşı ağacı için yeni bir tasarımım var. Senelerdir kullandığımız plastik ağacımızı attık geçen sene. Evde yeni uygulama yavaş yavaş başladı. Tamamlanınca sizinle paylaşacağım.. :)

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page