top of page
 

 

Geçen haftanın benim için önemli olaylarından biri de Pentagram konseriydi. Sadece grubu ve şarkılarını seviyor olmam değil, çocukları bırakıp karı-koca zaman geçirdiğimiz nadir zamanlardan biri olduğu için de önemliydi.

 

Her zamanki gibi annemler yetiştiler imdadımıza ve ben hasta olmaya meyilli bir dönemde olsam da kaçırmak istemedim bu fırsatı. (Nitekim o haftasonunun temposunu sonraki hafta fazlasıyla ödedim)

 

Pentagram kelime anlamı olarak;

Yunancada beş çizgili anlamına gelen pentagrammon kelimesinden türemiştir. Birleşik beş köşeli yıldız demektir. Normal beş köşeli yıldızlardan farklı olarak çizgileri içeriden birleşiktir.

Pentagram genellikle Hristiyanlar tarafından satanizmle özdeşleştirilmiş olsa da iyi ya da kötü ile ilişkili kabul edilmez. Evrensel olarak birlik ve sonsuzluk anlamına gelir. Yukarı işaret vaziyette ise ruh toprağın üzerinde cosmos içerisinde "manevi dünyayı" işaret eder, diğer kaynaklarda ise, Beş Element, ayrıca Feng Şui Ruh (Akasha-Ether), Ateş, Hava, Su ve Topraktır. Ateş İradeyi, Hava Zekayı, Su Duyguları, Toprak ta madde alemini sembolize eder. Ayrıca Cadılar tarafından oldukça kutsal olan bu sembol 5 elementin birleşimini ve uyumunu göstermektedir.

Feminen bir semboldür, Venüs Gezegeni'yle ve Venüs Tanrıçasıyla ilişkili görülmüştür. Davut'un 6 Köşeli Yıldızıyla çokça karıştırılabilmektedir. Birçok toplumca şans getirdiğine inanılır.

 

Pentagram ya da Mezarkabul, kuruculuğunu Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü'nün yaptığı heavy metal grubu. Müziğinde yoğun şekilde oryantal ve Türk Halk Müziği etkileri vardır. Türkiye’nin en önemli heavy metal gruplarından olan Pentagram bugüne değin; Pentagram, Trail Blazer, Anatolia, Popçular Dışarı, Unspoken, Bir ve 1987 albümlerini yayınladı. Grup, 1997 yılında çıkardıkları Anatolia albümlerinin 100.000’in üzerinde satması sonucunda yurtdışında da ilgi çekti; Danimarka ve Almanya’da da konserler verdi. Pentagram'ın gerçekleştirdiği konserler çoğunlukla kapalı gişe olmuştur. Penta Yunanca'da beş anlamına gelmekte; Pentagram ise beş köşeli (ters) yıldız anlamına gelmektedir.

 

Wikipedianın katkıları ile verebileceğim bilgiler bunlar. Benim için ifade ettiği anlama gelince; üniversite yıllarımda her gün 2 saat gidiş-2 saat dönüş yolunu otobüslerde geçirdiğim saatleri anlamlı kılan gruplardan biri. 

Pentagram

23.03.2015

Sahne çıkışları 22:00 olarak gözüktüğü için evde rahatça yemeğimizi yedik,

çocuklarımızı uyuttuk ve anneanne-dedelerine emanet edip çıktık.

Pentagramdan önce çıkan ön grup resmen hayal kırıklığıydı. İnsanlıktan çıkarak böğürtülü seslere kayan metal müziği çok sevmem. Bu grubun vokalisti de "hayvanlar gibi bağırıp, köpekler gibi eğlenicez" deyince aman dedim noluyor :) Neyse ki işkence çok uzun sürmedi. 

Pentagram çıkıp şarkılarını söylemeye başlayınca herkes bir ohhh dedi. İşte kaliteli metal müzik! Gerçekten çok keyifli bir konserdi. Aynı akşam yine grubun eski üyelerinden Demir Demirkan'ın da başka bir mekanda konserinin olması bizi ikileme düşürse de, seçimimize değdiğini gördük. 

Arkadaşlarımdan pek çoğu "bu yaştan sonra kafamız kaldırır mı emin olamamıştık, haberimiz olsa biz de gelirdik" dedi takip eden günlerde. Güzel müzik için yaş limiti olmadığını gördük bir kere daha. Umarım ileride kızlarımızla Pentagram konserine gitmek de nasip olur. Eller havayacı gençlikten olmalarındansa metalci olmalarını tercih ederim :) Bir doğum gününde filan popüler müzik örneği duyunca tüylerimiz dikeliyor. Tvsiz hayatın bir güzelliği de çocuklara dinlettiğimiz müziklerde bile daha fazla seçme hakkına sahip olmamız. Arabada ya çocuk şarkılarının olduğu mp3ler döner, ya da Radyo 3ün klasik müzik kuşağı. Yavaş yavaş onlara da metal müzik aşılıyoruz bu aralar. Mesela Dafne'nin bir dönem öncesine kadar çok severek izlediği ve hatta kardeşinin 1 yaş doğum günü partisi için tema olarak seçtiği My Little Pony çizgi filminin müziğinin metal coverı var.

Dinlemek isteyenler için tık tık. Bunun gibi daha pek çok çizgi filmin metal coverı var. Böyle böyle ısıtırsak onları tamamdır :) Zaten dövmeli annelerini örnek alırlarsa, pek de düşük ihtimal değil metalci olmaları. (bu arada yakın zamanda yaptıracağım yeni dövmemin son hazırlıkları da bitti. sizlerle paylaşacağım yaptırdığımda:) )

 

Son olarak bir de şarkılarından paylaştım mı oldu bu yazı. "Bir" hem melodisiyle hem de sözleriyle çok sevdiğim şarkılarından. Pentagram'ın 6. albümü olan Bir'e adını veren şarkı. 2000 yıllarında satanizm ile ilgili artan toplum karmaşası ve metalci herkesi satanist olarak damgalamayı uygun bulan bilinçsiz insanlara mesaj verme amacıyla yapılan bir albüm. Albümün diğer şarkılarında da aynı mesaj işleniyor. Benim o albümde favori şarkım bu. Dinlemek isteyenler için buyrun videosu.

Bir de sözleri olsa da okusak diyorsanız buyrun o da aşağıda;

 

Ateş toprak hava olmuş 

Yağmur olmuş hayat vermiş sana 

Kalbin olmuş ruhun olmuş 

Aklın olmuş yol göstermiş sana 

 

Bir ömürlük maceranda 

Hikayeni anlat bana 

Ne anlam verdin sen buna 

Ruhunda neler var senin 

 

Korkma ondan bundan 

Ne ölümden ne hayattan 

Bu dünyada gördüklerinin 

Hepsi bir hepsi haktan 

 

Atalarına malum olmuş 

Kitap yazmış anlatmışlar sana 

İmam rahip rehber olmuş 

Yalan yanlış aktarmışlar sana

 

Günümüzün dünyasında

Hepsi aynı hepsi ala 

İsa Musa Muhammed Buda 

Neyin varsa bilmiş senin 

 

İnsanoğlu kendini arar 

Dünya döner milim milim 

Eğer göçüp gidersen bugün 

Yarım kalan işin var senin 

 

Korkma ondan bundan 

Ne ölümden ne hayattan 

Bu dünyada gördüklerinin 

Hepsi bir hepsi haktan 

 

Korkma ondan bundan 

Ne cehennem ne de şeytan 

Bu dünyada bildiklerinin 

Hepsi bir hepsi haktan

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page