top of page
 

 

Madem her şeyin trendlerinden bahsediyorum, şimdi de biraz parti trendlerini anlatayım.

 

27 Ekim 2014te Dafne'nin 4. doğumgününü ilk üçünden farklı olarak arkadaşlarının da katıldığı büyük bir kutlama şeklinde yapalım demiştik. Daha doğrusu tüm okul arkadaşları onu çağırdığı için o da arkadaşlarını çağıracağı bir kutlama istemişti benden. İstek büyük yerden gelince ben de başlamıştım hazırlıklara. Doğumgünüyle ilgili çok detaya inmediğim yazıyı eski arşivden okuyabilirsiniz.

 

O dönemde Dafnenin, Ardanın, Selenin derken kutlama organizasyonunda epey pratik kazanmış ve de arkadaş grubundan yardım istekleri alır olmuştum.

Eee boşuna trendsetter demiyorum tasarımla ilgili şeylerde kendime değil mi ? :)

Sırf kendi hazırladıklarımda değil, yardımcı olduklarımda da çocukların epey eğlendiğini, annelerin de mutlu ve huzurlu olduğunu gördüğüm için artık genel bir şablon hazırlayayım, isteyenler de bundan yararlansın istedim.

 

Doğumgünü çocuğunun yaş grubuna, parti için ayırdığınız bütçeye ve yapılacak mekana göre tabi ki değişiklikler gösterir detayları ama partileri keyifli kılan temel öğeleri yakalarsanız hem siz hem çocuklar neşeli zaman geçirirler. 

 

1. Öncelikle bir parti teması belirlemelisiniz. 

2-3 yaşına geldiğinde çocuklar kendi temalarını seçmeye başlıyorlar zaten. Sadece siz beğendiğiniz için bir şey yapmak yerine çocuğunuzun da hoşuna giden temaları kullanmak çok önemli. Tabi kontrolü tamamen çocuğa bırakmak da çok doğru olmuyor bazen. Günlerce hazırlandığınız bir şeyden bir anda fikir değiştirebiliyor çocuklar. (tecrübeyle sabit). Siz tema için bir kaç alternatif sunun, bırakın çocuğunuz seçsin. Ortayı yakalamış olursunuz böylece :)

 

2. Temayı parti öğelerine nasıl yansıtacaksınız?

Çok boğmadan, birbirini tamamlayan ama sürekli de tekrar etmeyen objeleri birleştirmek lazım. Mesela Mickey'li parti yapmayı düşünüyorsanız (Tatlı ikizler Ela ve Kaan'ın annesi Elife de Mickey ile bir gönderme yapayım, fikir vermesi için bu yazımda :)) ; tabak-bardak-peçete-masa örtüsü-çatal-kaşık-balon-davetiye-süsler... her şeyin aynı imajla tekrar ettiğini düşünün, siz bile yoruldunuz değil mi şimdiden. Ana birkaç öğeyi seçin, diğerlerini düz renkte tamamlamanız yeterli. Masa örtüsü düz kırmızı, tabak-bardaklar kırmızı-siyah puantiyeli, peçeteler Mickey desenli olabilir mesela.

Parti Trendleri

22.04.2015

3. Davetiyeyi nasıl hazırlamalıyım?

Ne kadar kişiselleştirilirse o kadar iyi. Bunlar için mutlaka profesyonel tasarımcı tutmanıza da gerek yok. Şimdi pek çok çizim programı var hızlı modifler uygulayabilen. Bir tanesini bilgisayarınıza indirip kendiniz 1-2 saat kurcalasanız, çok rahatlıkla altında kalkarsınız. Yine Mickey konseptinden gidelim. Çocuğunuza Mickey kostümü aldıysanız onunla bir fotosunu çekebilirsiniz. Mickey kulakları takıp sadece yüzünü çekseniz bile olur. Doğru yer-zaman bilgilerini de ekledikten sonra bastırın gitsin. Davetiye bol renkli desenliyse, zarfını düz renk yapmayı unutmayın.

Ya da işi biraz daha büyütüp Mickey silüeti şeklinde davetiye-zarf da tasarlayabilirsiniz.

Üzerine fiyonk, düğme, yapıştırma eklerseniz 3boyutlu etkili bir davetiyeniz olur.

4. Parti için uygun zamanı-mekanı nasıl bulacağım?

Yine çocuğunuzun ve diğer davetlilerin yaş grubu çok önemli seçimi yaparken. Uyku zamanına denk getirmemek avantajlı. Zaten günün telaşından yorgun düşmüş bir çocuğun uykusuz da kalması huysuzluklara davetiye demek çünkü. Aynı şey gelecek diğer çocuklar için de geçerli. Uyumuş mutlu çocuk, mutlu bir partinin kaynağı :) 

Çocukların rahatça koşup oynayacağı, dans edeceği, aktiviteler yapacağı genişlikte bir yer ideali. Evde yapmayacaksanız mekanı buna göre seçmek lazım. Anneler bir araya toplanıp otursun, çocuklar da oyun alanında takılsın diyenler için öneriler yazamayacağım kusura bakmayın. Zira altın günü değil, doğum günü planlıyoruz :)

 

5. Menümde neler olsun?

Dedik ya altın günü değil bu. Bu yüzden bırakın ben her şeyi beceririm egolarını, çocukların severek yiyeceği besleyici bir şeyler hazırlayın yeter. Kimse sizden çorba ya da sulu yemek hazırlamanızı beklemiyor. Sebze topları, patates kroket, köfte, mini hamburgerler, meyveli yoğurt, süt-kurabiye bunların en kolayları. Renkli olsun, süslü görünsün diye masayı şeker-çikolata ile doldurmak pek iyi bir fikir değil. Değişen dünyada artık pek çok çocuğun alerjen hassasiyeti var. Biri yer biri bakar yapmamak için de en iyisi bunları hiç koymamak. Ayrıca hiç bir çocuk bir masada bonibon varken diğer masadaki brokoliyi yemeğe gitmez :) Aynı renkli etkiyi çeşit çeşit meyve ile de sağlayabilirsiniz.

6. Nasıl aktiviteler olmalı peki?

Bence doğum gününün asıl asıl en önemli kısmı burası. Çocuklar yediğini içtiğini, etrafın nasıl süslendiğini değil neler yaptığını hatırlıyorlar akşam yatağa girerken. Palyaço tutan, sihirbaz çağıranlar olabilir. Parti zamanının çocuklar için keyifli geçmesini istiyorsanız basit bir kaç oyunla bunu başarmanız da mümkün. 

 

Seçtiğiniz temaya uygun oyunları listeleyin önce. Yine dönelim Mickeye. Çocuk partilerinin vazgeçilmez eğlencesi gözü kapalı kuyruk takma yarışmasıdır. Bunun orjinali eşeğe kuyruk takmaktan gelir. Ama siz temanıza uygun değiştirebilirsiniz objeyi. Bu sefer de mesela Mickeye kulak takmaya çalışın. Çocuğun boyuna uygun büyük bir Mickey posteri hazırlayın. 5-10 tane de kulak resmi. Gözlerini bağlayıp, bunları yapıştırmasını isteyin. Raptiyelemek daha büyük yaşlar için uygun olsa da çift taraflı bant kullanmak her zaman daha güvenlidir.

Bir başka oyun temada yer alan imajlardan hazırlayacağınız hafıza kartları ya da bingo oyunu. Bizdeki tombala gibi. Büyük bir torbadan resimleri çekip gösterirsiniz, her çocuk önündeki kartta onları bulup işaretler. İlk bitirene de küçük bir hediye verirsiniz.

En kolay hazırlanan ve artık kutlamaların olmazsa olmazı sayılan şey de aktivite masası. Eğer masayı ve sandalyeleri küçük boy ayarlayabilirseniz süper olur. Masanın üzerini tamamen kesme-yapıştırma-boyama materyalleri ile donatın. Oyun oynamaktan yorulan, terleyen çocuklar burada biraz dinlenebilirler. Diğer çocuklar koşarken "otur biraz dinlen, çok terledin" diyen annesinin sözünü dinleyen çocuk tanımıyorum pek :) Kısa molalar için iyi bir istasyon olabilir bu masa.

 

Kendi çocuğunuz doğum gününe uygun giyinip hazırlanmış olabilir ama gelen diğer çocuklar için de bir şeyler düşünmek şart. Kağıttan bile hazırlayabileceğiniz maskelerle bunları sağlamak kolay. Mickey kulaklı taçları hem kız hem erkek çocuklara rahatça takabilirsiniz. Benim çocuğum tek olmalı, en özel olmalı gibi bir kaygınız yoksa çocukları ayrıştırmamak için güzel bir bağ olur.

Sandalyeleri sıralayıp müzik eşliğinde sandalye kapmaca oynamak bilinen en eski ve hala keyifli oyunlardan. Balon patlatmaca çok eğlenceli olsa da bazı çocukları sesi ile korkuttuğu için her zaman aynı etkiyi yaratmaz.

 

Mickeyli oyuncaklar ya da kendi yapacağınız karton labutlarla mini bowling yarışması yapabilirsiniz.

Mickey şeklinde boşluklar oluşturduğunuz kartondan minik toplar atarak toplu dart yarışması yapabilirsiniz.

Ayrıca eğlence yaratmak için Mickeyli aksesuarlarla fotograf çekim alanı da hazırlayabilirsiniz. Benimkiler gibi 1den fazla fotoğrafa poz vermek istemeyen çocukları oyalamak için de güzel bir bahane olur. 

7. Müziği nasıl seçeceğim?

Arabada radyo, evde kral tv bile dinletiyor olsanız doğum gününde çocuk şarkılarından oluşan bir liste çalmak zorunludur :) Hele bir de mini disco şarkıları çalarken bir kişinin liderliğinde dans ettirirseniz küçük bir dans yarışmasına bile döndürürsünüz olayı :)

 

8. Gelenlere ne versem?

Yine ayırdığınız bütçeye bağlı olarak temayı hatırlatan bir şeyler seçebilirsiniz. Şekerlemelerden tutun da minik boyama kitaplarına kadar pek çok seçenek var verebileceğiniz. Bunlara küçük özel etiketler hazırlayabilir ya da süslü torbalarda sunabilirsiniz.

İşte bendeki öneriler böyle. Havalar ısınıyor ve kutlamalar hızlanmaya başlıyor. Herkese çocukların keyifli zaman geçirdiği güzel partiler dilerim..

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page