Bugün ayrı bir heyecan var içimde. Sabah erkenden kalkıp kahvaltımızı yaptık. Sonra okula gitmek için hazırlandık.

Bu hafta oryantasyon haftası olduğu için 10-12 arasında okul var. Hem Dafne'nin okulunu, hem de haftasonu beni biraz yoran ağrılarımı birleştirince günün kalanını off yapmaya karar verdim. Böylece sıcağı sıcağına ilk gün yazısını yazayım istedim. Dafne'nin öğle uykusunu fırsat bilip balkona yayılayım. Bir bardak sütümle bir yandan okulu izlemeye devam eder, bir yandan da yazarım :)

Oryantasyonda İlk Gün

09.09.2013

 

Saat 9:30 olunca okulun bahçesi çocuk sesleriyle dolmaya başladı. Dafne her an pencereden okuluna baktığı için de

"annee hadi gidelim, geç kalıcaz" cümlesini evden çıkana kadar 10-15 kez duydum herhalde.

Babasının kapıyı çalmasıyla birlikte kendimizi dışarı attık. :)

 

Apartmanın arka kapısından çıkıp karşıya geçince de okulun kapısındaydık. (* inşaatı boyunca çok söylendik belki ama iyi ki bu kadar yakına yapıldı okul. hem gidiş-geliş çok kolay oldu, hem de her an okulu gözetleyebiliyoruz :) )

 

3 yaş grubunu yönlendirdikleri masalarda 3 tema vardı. (*bize 2 sınıf demişlerdi ama sayı artınca 3e bölmüşler anlaşılan) Güneş, bulut ve gökkuşağı. Dafne gökkuşağı sınıfındaymış. Rüya ve Neslihan öğretmenleri Dafneye yaka kartını takıp tören alanına yönlendirdi. (*sınıf içi yardımcı teyzeler de 2 tane idi. her 3 çocuğa 1 yetişkin düşüyor kabaca. içim rahat ilgilenme seviyesi ile ilgili :) )

 

Kısa bir törenden sonra alkışlarla ana okulu öğrencileri sınıflarına çıktılar. Tabi velileri de peşlerinde :) Sırayla tanışma dansı yapıldı. Sonra herkes tatil resmi yaptı. Neler çizdiğini ve tatilde neler yaptığını anlattı. Biraz oyun oynama, biraz hamur yapma, biraz topla tekrar kendini tanıtma, biraz da İngilizce dersi derken 2 saat bitti bile. Arada hep birlikte süt içip kek yediler. Bazı çocuklar süt içmek istemedi. (*Dafne tabi paketi aldığı an fondip yaptı :P ) Biten süt kutularından kule yapıp iki masayı yarışa soktular tüm çocuklara süt içirebilmek için.

 

12 olduğunda her çocuk kendi sandalyesindeki balonun ipini çözüp eve götürmek üzere arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle vedalaştı. Gün içinde ağlayan bir kaç çocuk oldu ama çok şükür Dafne ağlamadı. Tabi bu hafta oryantasyon olduğu için bu kadar kolay geçmiş olabilir. Bakalım onu bırakıp gitmemiz gerektiğinde nasıl tepki verecek. Helen Doron'a giderken de kendiliğinden sınıfa giriyordu ama ağlayan bir çocuk görünce O da annee diye ağlamaya başlıyordu. Umarım diğer çocuklar da çok çabuk alışır da, sorun yaşamadan devam eder okul sabahları.

 

Bugün yaşadığımız en zor olay Dafne'nin bir arkadaşıyla yaşadığı oyuncak kavgası oldu. Sınıfta, Dafne hariç tüm çocuklar istisnasız 3 yaşını doldurmuş. Hem yaşını doldurmayan, hem de ay olarak en küçük olan çocuk Dafne. Konuşma-anlatma becerisine bakınca küçük olduğu anlaşılmasa da fiziksel olarak hemen belli oluyor. İşte bunu farkeden bir çocuk gelip Dafnenin yaptığı lego kulesini yıkmaya ve elinden legoları almaya kalkıştı. Dafne önce ağlayacak gibi yapıp sonra da çocuğa bir tane patlattı!! Resmen donup kaldım. Dafne'den böyle bir hareketi yapmasını beklemiyordum.

Ama bir yandan da evde prensesliğe alıştıktan sonra zorlu anlar yaşayacağımızı düşünüyordum. Tabi çocuk ağlamaya başladı. Öğretmeni gelip "Dafnecim hadi gidip arkadaşından özür dileyelim" dedi. Oysa Dafne özür dilemeye gitmediği gibi bir de "benim oyuncağımı bozma bir daha" diye cevap verdi. Bir kaç annenin kınayan bakışlarıyla karşılaşınca ben de çocuğumu koruma güdüsüyle "arkadaşın kuleleri dikerek oynamayı bilmiyormuş canım, o yüzden yıktı. sen ona nasıl dikileceğini öğret, birlikte yapın" dedim. Kızım vurarak belki gereğinden fazla tepki vermişti ama durduk yere de yapmamıştı bunu.

Hakkını savunan bir çocuk olması ama bunu yaparken tepkilerine dikkat etmesi gerekiyor. Umarım okulun ona kazandırdıklarından biri de bu olur.

 

Bunun dışında çok şükür kolay, keyifli geçen bir gün oldu. Çocuk başına düşen ilgili sayısı fazla olduğu için sanırım çocuklar çok nadiren annelerinin yanına koştular. Genelde hepsinin katılmıyla geçti aktiviteler. hatta 12 olunca bazıları gitmek bile istemedi.

 

Lafı çok uzatmayayım, buyrun size bugünün foto arşivi :)

babayla birlikte sınıfa tırmanış

annesi açılan bağcıklarını bağlıyor 

(okul ayakkabılarını değiştirmek lazım, 2 saatte 4 kez bağladım)

öğretmen-çocuk-anne tanışma dansı

tatil resimleri anlatılıyor

serbest oyun zamanı

topla tekrar tanışma

ara öğünde kek-süt

İngilizce öğretmenleri Ms Mary ile tanışma

okuldan eve dönüş +1 balon :)

NOT: BU YAZI HASSASİYET YARATAN KONULAR GEREĞİ MODİFİYE EDİLMİŞTİR./13.06.2014

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz