top of page

Çocuklu Kahvaltı

06.04.2015

 

 

Haftasonu Dafne'nin sınıf arkadaşları ve aileleriyle 2. Geleneksel Sarı Sınıf kahvaltımızı yaptık :)

 

Geçen seneki sınıfından arkadaşı Zeynep'in annesi Özlem demişti ki "her çocuk annesine 5 iyi arkadaş kazandırırmış". Her sene değişen sınıf listesiyle birlikte 2 sene içinde bir çok arkadaş kazandırdı Dafnem de bana.

 

Bir kadının sahip olabileceği en büyük lükslerden biri de "en yakın kız arkadaş"tır bence. Ben böyle bir lüksü olmayan insanlardanım. Hem üniversitedeyken hem de çalışma hayatına başladığımdan beri en yakın arkadaşım bir erkek. Benim için pek çok kız arkadaşımdan daha yoğun onunla paylaşımım ama oturup hiç bir zaman periyodik dönem ya da bikini diyeti muhabbeti de yapmıyorum onunla :) Senelerdir böyle rahat ettiğim için kök nedenini araştırmadım ama belki de asıl neden annemle ve ablamla kurduğum bağın çok kuvvetli oluşu ve bana "en yakın kız arkadaş" ihtiyacı duyurmaması. 

 

Başka bir açıdan bakınca da zaman geçirmekten en çok keyif aldığım insanlar da yine çocuklarımın arkadaşlarının anneleri. Nasıl ki evliyken eski bekar dialogları, çocukluyken çocuksuz dialoglar ve hatta iki çocukluyken tek çocuklu dialoglar farklı akışlarda seyredebiliyorsa, birbirini tanımayan çocukların anneleri arasında da farklı oluyor bu dialoglar. Tersten söylemek gerekirse, birbirini tanıyan, rahatça oynayan çocukların anneleri de hem konuşacak ortak konular sayesinde, hem de çocuklar oynarken konuşabilecek zaman bulma sayesinde daha keyifli geçirebiliyorlar bu zamanı.

 

Geçen seneki meşhur "Gökkuşağı" sınıfımızdan pek çok arkadaşımız var Dafneyle benim. Üzerine bu seneki "Sarı" sınıf arkadaşlarımız da eklenince artık çocuk+anne/baba aktiviteleri daha güzel geçmeye başladı. (başlarda Selen çok küçük olduğu için masada uzun süre oturamıyor ve muhabbetlerin hepsine katılamıyorduk ama artık Selen de ablası ve arkadaşlarının arasına karışıyor)

 Gökkuşağı annelerinin öğle yemeği kaçamağı :)

 

Çocukla gidilebilecek mekanlar kısıtlı Bursada. (taşındığımdan beri Bursayı bir türlü sevemediğimin farkındayım ama biri bana sevmek için neden göstersin lütfen :) ) Kendini çocuk odaklı zanneden pek çok yer var. Şimdi biraz mekanlarla ilgili sıkıntıları yazacağım için isimlerini vermiyorum, bilenler anlar zaten okuyunca. 

 

Koydukları kırık dökük oyuncaklarla, çocuktan anlamayan "oyun ablaları" ile reklamlarını yapıyorlar ama ne fiziksel, ne zihinsel olarak uygun olmayan ortamlar çoğu. Önceki toplantımız için bu tarz bir mekan önerilmişti ve ben de öncesinde denemeye gittim ki, sanal ortamlarda fotoları paylaşıldığı gibi bir yer değilmiş aslında. Bir kere oyun alanı ayakkabısız diye bölünüyor ama baştan bu fikir çok itici geliyor bana. Anne-babaları ayrı yere oturtup çocukları kafesteki maymunlar gibi uzaktan izletme fikri çok abes. Çocuğu aileden koparıp tek başına oynatmak, bu sırada da anne-baba otursun keyif yapsın demekse amaç "çocuk odaklıyız" diye kendini övmenin mantığı yok bu sefer de. Ayrıca ayakkabısız denilen yere "yanında getirilen temiz ayakkabı" olduğu iddia edilen şeylerle girince bazı çocuklar, tüm hijyen mantığı çöküyor. Böyle bir şey yapacaksan daha önce Igda fotosunu paylaşmıştım, Torinodaki İkea'nın çocuk alanı gibi girişe çorap bankomatı koy. Herkes zorunlu olarak altı lastikli kaymayan çoraplardan giyip girsin içeri temiz temiz.

 

Beğenmeme sebeplerimden bir diğeri menüsü. Okuyunca aman pek organik, pek sağlıklı deniyor. Tatlı istiyorsun hepsi çikolatalı nerdeyse. Yahu hani çocuk mekanıydı. Hangi bilinçli anne-baba çocuğuna çikolata yediriyor küçük yaşta artık. Meyveli tatlı istesen resmen bayatlıktan rengi sararmış bir krema geliyor. "Ne zaman yapıdı bu?" diye sorunca

(ki keşke hiç sormasaydım) "Metro'dan alıyoruz tatlıları, bu sabah dondurucudan çıkarttık" cevabını alıyorsun ki yine hangi anne-baba çocuğuna içi bol kimyasallı, uzun ömürlü dondurulmuş tatlı yedirmek ister.

 

Özetle, ne yiyecek doğru düzgün bir şey var, ne çocuk psikolojisinden anlayan bir oyun ablası, ne de trambolinden pof pof toz duman çıkan mekan hijyenik.  

 

Tecrübe ettiğimiz başka bir "oyun alanlı" mekan ise akvaryum mantığıyla balık istifi sıralamaya itiyor çocukları. Küçücük yere üst üste koyulmuş oyuncaklar için birbirini yiyor çocuklar. Onu görünce korkup sokmuyorsun tabi içeri çocuğunu. Çünkü ya birinden dayak yiyecek, ya da bol bol mikrop alıp gelecek. İçeride gezsin desen masalar o kadar üst üste ki, garsonlar bile zor geziyor servis yaparken. Eee bizim çocuklar da "hadi otur bakalım yerinde, kalkmak yok bak aaa!" dediğin sakin çocuklardan değil ki. Yanında boya-oyuncak yoksa yandın. Bir daha da gitmezsin zaten.

 

"Peki Burcu sen nereyi beğeniyorsun?" derseniz, açık hava mekanlarını kullanamadığımız yağmurlu kar-kış günlerinde favori mekanım Geçit Park Izgara diye çekinmeden söylerim. Her şeyine kefilim diyecek kadar körü körüne bağlı değilim ama eldekilerin içinde en iyisi bu bence. Bağıl olarak yani :) 

Bir kere menü çok geniş ve hem kendiniz hem çocuğunuz rahat rahat yersiniz. İkincisi "bizim oyun alanımız pek bir hijyenik" kaygısı yaratmaya çalışmadan ayakkabılı giriş var. Dış mekan parklarının kapalı hali gibi. Plastik oyuncaklar sık sık bakıma alınıyor, kırık-çıkık görmek pek mümkün değil. Çocuk hem oynayıp hem masaya gelip gidiyor. Arada çorapla çıktı, ayakkabısını giyemedi düştü gibi dertler yok. Oyuncak adedine göre geniş bir alan ayrılmış. Oyuncaklar sabitlenmemiş ki bence en güzel kısmı bu, kuracakları oyuna göre yerlerini istedikleri gibi değiştiriyor çocuklar. 

Bu gidişte Selen de Dafne ve Dafnenin arkadaşlarıyla birlikte doya doya oynadı. Uyku saatinde knock-out olmuşlardı zaten :) Biz de karı-koca aynı anda oturabilmeyi henüz başaramasak da dönüşümlü olarak arkadaşlarımızla sohbet etme şansı bulduk.

 Kahvaltıdan kalan güzel fotolardan biri :)

  Baygın gibi öğle uykusu uyuyan kardeşler :)

 Çocuklar büyüdükçe çekilen zorlukların, verilen emeklerin karşılığını daha çok alıyor insan ve zaman daha keyifli geçmeye başlıyor. Her anneyi tatlı kuzularının tatlı arkadaşları ve onların tatlı anneleri sarmalasın..

 

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page