Milföy Pastası

22.07.2016

Bazen canın o kadar sıkkın olur ki ne yapsan keyif vermez, nereye gitsen boş gelir. Ben böyle anlarda bol bol mutfağa girerim. Derdimi- tasamı hamura dökerim, pişirip yerim sonra :) Şaka bir yana bu aralar gerçekten zor günlerden geçiyoruz. Millet olarak her geçen gün zorlandığımız anlar yaşıyoruz. Ben bunlara ilave olarak bir iş değişikliği, bir de ev değişikliği geçirdim aynı dönemlerde. İkisi de kendi içinde zorlayıcıydı. Ayrı birer yazıda onlara da değinirim. Günlük sıkıntılardan uzaklaşmanın benim için en iyi yolu mutfak. Hem sonucu da çocuklar tarafından çok beğenilince, rahatlatmadan öte bir amaca hizmet etmiş oluyor.

İtalyada kaldığım zamanlarda en çok sevdiğim tatlılardan biridir milföy pastası. Yapımını gözümde çok büyütmemin sebebi içindeki kremasıydı. Zira milföy kısmının bir zorluğu yok biliyorsunuz.

Şimdi gelelim tarifine;

Malzemeler


6 adet milföy hamuru
Krema için:

2 su bardağı süt
1 su bardağı toz şeker
2 adet yumurta
2 çorba kaşığı un
1 çorba kaşığı nişasta
1 paket vanilya
Üzeri için:
2-3 çorba kaşığı pudra şekeri

Donuk milföyleri çözülünceye kadar beklettim. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye bunları yerleştirip ortadan ikiye kestim. Önceden ısıtılmış 180 dereceye ayarlı fırında kızarıncaya ve kat kat açılıncaya kadar 15-20 dakika pişirdim.

Kremayı hazırlamak için sütü küçük bir tencereye koydum. Yumurtaları çırpıp ekledim. Şeker, un ve nişastayı ilave edip devamlı karıştırarak koyulaşana kadar kısık ateşte pişirdim. Vanilyayı ilave edip ocaktan aldım ve soğumaya bıraktım. Soğuyana kadar kızlar gelip gidip parmakladı, kremanın yarısı kullanılamadan bitti :)

Fırından çıkan milföyleri katlarını çok zedelemeden ikiye böldüm. Pişirmeden önce hamura çatal izleri yapmadığım için kabarışları biraz yamuk oldu tabi. Bir dahaki sefere fırına sürmeden önce üzerine çatalla bir kaç delik açıyor olacağım.

Kızlardan geriye kalan kremadan sıktım milföy katları arasına. Ben kızların kolay yiyebilmeleri için çok kalın yapmak istemedim. Pastanelerde bir kaç katlı sunuluyor genelde ama ben bile yemekte zorlanıyorum onu. Bir de benimkilerin yamuk katlar olduğunu düşününce yemesi hiç keyifli olmazdı çok katlı yapsaydım :) 

Üzerine de pudra şekeri döktüm. Damla sakızlı pudra şekeri dökerseniz daha da hoş bir kokusu olur. Afiyet olsun şimdiden :)

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz