top of page
 

 

 

Bilirsiniz benim nasıl bahtsız bedevi olduğumu. Yaptığım tatil planım suya düşmekle kalmamış, bir de işler o kadar bastırmıştı ki, gün içi nefes alacak zaman yoktu. Bu hafta sonu 1 haftalık da olsa izne çıkacağıma hala inanamıyorum

ve aynı tedirginlikle yazıyorum bu satırları.

 

Valiz toplayıp boşaltmak artık 1 saat içinde yapılan bir rutine dönüştü geçen seneki tatillerden sonra ama ecza çantası bizim tatillerin hala en önemli parçası. İşte bu yüzdendir ki günler öncesinden listeler hazırlanır, mevcut çanta güncellenir. Bakınız eski yıllarda hazırladığım çantaya. Çanta aynı hala, hayret nasıl parçalanmadıysa yıllardır :)

 

Benim kızlarım maşallah bana çekmişler(!) düşmeleri, kalkmaları eksik olmayan çocuklardan. Ben de küçükken erkek çocukları hiç aratmayacak kadar hareketliymişim. Meraktan evde deneyler yapıp dolap yakmamdan tutun da, annemin farklı malzemelerini karıştırıp uyguladığım maskelerle alerji olmaya kadar pek çok şey geçmiş başımdan. Anadolu Lisesindeyken bir kafamı yarma olayım var ki, ben hiçbir şey yapmazken resmen olay gelip beni bulmuştu.

Kavga eden iki arkadaşımın biri sınıf kapısının yanındaki cama yumruk atmış, uçan cam parçaları da

gelip benim kafamı parçalamıştı :)

 

İşte köken olarak benim kızlar da yatkınlar yara-bereye. Her geçen sene yetkinliklerine yenilerini ekledikleri için de bizim ecza çantası bazı sağlık ocaklarından daha donanımlı küçük bir ayaklı hastane aslında :)

 

Her çocuğun hassasiyeti, hastalıkları farklı olsa da kendi listemi paylaşayım, belki birilerinin işine yarar,

kendi listesine zemin oluşturur dedim. Bazı ürünleri özellikle markalarıyla paylaşacağım ki, aynı işi gören iki marka arasında bile farklar olabiliyor benim ya da kızların hassasiyetine göre.

Küçücük Fıçıcık, İçi Dolu Turşucuk

25.06.2015

İşte gördüğünüz bu küçücük fıçıcık içi dolu turşucuğun içindekiler;

1. Burun damlası (SF)

2. Göz damlası (SF)

Her İtalyaya gidişimde kutularca depoladığım Nivea Baby'yi senelerce anlayamadı Can burada burun damlası yok mu diye. Hem burna, hem göze kullanılabilmesi çok pratik değil mi oysa? Gözüne ot-çöp kaçsa da, tozdan-kumdan kızarsa da hemen damlat temizle. 

3. Antibiyotikli Göz Damlası

NetilDex

Normal SF ile temizlemek yetmedi, gözü mikrop kaptı, sapsarı çapak yaparak uyandı diyelim,

günde 3 kez birer damla :)

4. Antibiyotikli Kulak Damlası

Siprogut

Denizden çıktı ıslak saçlarla üşüttü başını, kulağı ağrımaya başladı. Hatta bir de ateş yaptı. Kulak kanalı da sarı birikintiyle dolmuşsa hemen 2şer damla.

5. Burun Spreyi

Otrivine Pediyatrik

Burun akıntısı geçmiyor, sarı-yeşil akıyor üstelik. 5 günü geçmeyecek şekilde

günde 3 kez 1er pıs :)

6. Burun Aspiratörü ve Yedek Uçları

Otribebe ucuz ve pratik olanlardan.

7. Probiyotik Saşe

Sadece karnı ağrıdığında, ishal dönemlerinde değil, günlük yoğurt mayalarken de karıştırıyorum probiyotik. Marketten alınan probiyotik yoğurtlardan daha sağlıklı oluyor üstelik koruyucusuz olduğu için.

8. Emedur fitil

Mide bulantısı için daha iyi çözüm bilmiyorum kızlarımda. Ne içseler kustukları dönemde fitille çözüm daha pratik ve hızlı oluyor. Metpamid gibi şurupların sindirim yoluya alınması bana hem daha yavaş, hem de boşuna böbreği yormak gibi geliyor.

Çok dikkat edilse de ıslak bikini ile kalınca mantar oluşabiliyor. Üstelik benim kızlarım gibi antibiyotik kullandıkları dönemde mantar geçiren çocuklarınız varsa Travazol tek tercih.

9. Mantar Kremi

Travazol

Hafif çarpma, yara-berelerde bitkisel içerikli. Sadece yolculukta değil, günlük çantamda her zaman olan ilk krem.

10. Arnica

11. Huridoid Forte

Çok şiddetli çarpma, burkulmalarda kaçınılmaz.

12. Sudocrem

Sadece yolculuk için değil, günlük hayatta hep çantamda olan ikinci krem. Çarpma, tahriş olma, pişik, yanık.. her derde deva

13. Bepanthol Baby

Pişikli dönemlerde ekstra koruma

14. Antiseptik Solüsyon

Batticon

Düşüp yaralanmalarda dezenfektan, herhangi bir markanın da olur aslında.

15-16-17. Ventolin-Flixotide-Aerochamber

Alerjik astımlı evlerin vazgeçilmez üçlüsü :(

18. Prednol 

Alerji atağı tuttuğunda bazen havadan fazlası gerekebiliyor. 16mglık tablet ya da hemen yapılan 20mglık ampul :(

Ne olur ne olmaz ..

19. Gaviscon Infant

20. Calpol

21. Dolven

Ateşli dönemlerin 3 saatte bir dönüşüm ikilisi

22. Yedek Antibiyotik

Bizde genelde Augmentin 400luk işe yarıyor. Genelde kullanılan bir kutuyu açılmamış hali ile yanımızda taşıyoruz ki İtalya gibi ilacı eczaneden doğruca alamadığımız ülkelerde sıkıntı yaşamayalım. Kullanmaya başlamadan önce doktorumuzla teyitleşmekte yarar var tabi.

 

Bu seferki yolculuğumuzda almayacağım sanırım yanıma, zira yolculuktan 2 gün önce Selenin antibiyotiği bitti. Dafneninki ise tatil boyunca devam ediyor olacak.

23. Rollfix Flaster

Benimkiler gibi düşmekten, çarpmaktan kaçınmayan çocuklarınız varsa şart :)

Nera Dafnenin yanağının ısırıp etini kopardığından beri yanımda olan ürünlerden biri. Çocuğun yüzü gibi dikiş atılması halinde iz problemi olacak yerlerde kullanılmak üzere tasarlamış bir bant. Yarık derinin iki tarafını toparlamada kullanılıyor.

24. 3M Steri Strip

25. Çeşitli Yara Bantları

Suya dayanıklı, esnek.. aklınıza ne geliyorsa

26. 3M Yara Spreyi

Özellikle diz-dirsek için süper. Bant yapıştırmak yerine koruyucu.

27. 3M Sargı Bandı

Parmak, bilek burkulmalarında kendinden yapışkanlı yüzeyi sayesinde bandaj kolaylığı sağlıyor.

28. Gazlı Bez

29. Sinek Kovucu

Benim 2 sene önce İtalyada tanıştığım bir ürün ailesi var ki bu konuda tek geçerim. Vape Derm. Sinekten koruyucu losyon, mendil, ısırık kremi, spreyi derken bir sürü çeşidi var. Hem de tüm aileye uygun. Hassas ciltler, bebekler, yetişkinler diye 3 ayrı grupta satılıyor ürünleri. Tabi burda bulmak zor maalesef :(

Eee burda yoksa ne yapacağız? Benim aldığım ürünlerin de Ağustosta bitiyormuş son kullanma tarihleri. Bir sonraki gidişime kadar bir çözüm bulmalıydım ve bakın ne buldum :)

 

Bella B Sinek-Böcek Kovucu

30. Isırık Losyonu

Fenistil pek çok ailenin çözümü olsa da antihistaminik içeriği sebebiyle benim tercih ettiğim bir ürün değil. Antihistaminikler bilirsiniz alerji dönemlerinde kaşıntı-kızarıklık ve kabartılara iyi gelmesi için kullanılır. Kendimden biliyorum :) Yani bir çeşit vücut yatıştırıcı. Onun yerine bitkisel çözümler daha uygun gibi geliyor bana. Vape Derm yoksa mesela, bu da başka bir çözüm; Tixozin

31. Küçük Makas

32. Tırnak Makası

33. Buzdolabı Poşeti

Hiç kullanılmamış olduğu için sadece mide bulantılarında değil, açılmış gazlı bez paketlerini koymak için de yararlı.

3-5 tane koysak yeter.

34. Ateşölçer

35. Enjektör

İşte bizim ecza çantamızda bunlar var. Umarım ne bizim, ne de sizin tatil boyunca hiçbirine ihtiyacımız olmaz :)

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page