top of page

Uzman Görüşü- Süslü Çocuklar

30.01.2014

Geçenlerde süslü kızlarla ilgili bir yazı yazmıştım. Okuyamayanlar için burada. Tam da bu yazımın üstüne bir uzman yazısıyla karşılaştım. Paylaşmamak olmazdı. 

 

Yazının orjinal sayfası için ; buyrun

 

 

 

5 yaşından önce takı takmamalı

Çocuğunuz küpe takma konusunda ısrarcıysa; 5 yaşını bekleyin.

Medical Park Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; çocuklarda kozmetik ürün kullanımıyla ilgili önemli bilgiler verdi:
Çocukların sık başvurdukları geçici dövme ve hint kınası; bazen istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Hint kınası ve geçici dövmelerde bulunan parafenilendiamin maddesi; duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Maddenin temas ettiği alanda; kızarıklık, sulanma, kaşıntı ve ödem görülebilir. Bazen tüm vücutta alerjik reaksiyon olabilir. Kaşıntı sonrası enfeksiyon gelişebilir ve lenf bezlerinde büyüme görülebilir.

 

DÖVME ALERJİ NEDENİ

Çocuk, dövme sonrası kızarıklık, sulanma, kaşıntı gibi bulgular tarif ediyorsa; aileler, çocuklarını bir daha asla dövme yaptırmaması konusunda uyarmalıdır.
Geçmişinde geçici dövme sonrası alerjik reaksiyon tarif eden kişilerin; saç boyalarına karşı alerjik tepki gösterme olasılığı yüksektir. Çocuklarda saç boyama yapılacaksa; boyamadan önce ön kolun iç yüzüne test edilmelidir.

 

ÖNCE YAMA TESTİ SONRA BOYA

Ayrıca boyada bulunan alerjeni tespit etmek amacıyla yama testine başvurulur. Test, kişinin sırtına alerjik maddelerin yapıştırılıp 48-72 saat sonra değerlendirilmesi prensibine dayanır. Bu süre içinde test materyalleri sırttan çıkartılmamalı ve ıslatılmamalıdır. Yapıştırılan maddelerin iki ve üçüncü günde vermiş olduğu tepkiye göre, alerjik madde tespit edilmiş olur.

Kız çocuklarına küpe takılmadan önce ailelerin birtakım tedbirler almaları gerekir. Çocukların kulaklarındaki küpeyi koparıp ağızlarına götürebilme riski olduğundan, küpe 5 yaşından küçük kız çocuklarına takılmamalıdır.

 

GÜVENİLİR YERDE DELİNSİN

Küpe takmadan önce kulağının güvenilir yerde delinmesine dikkat edilmelidir. Kirli elleri kulağa götürme ve küpenin fazla baskı yapması; kulakta enfeksiyon gelişmesine neden olabilir. Kulakta ağrı, kızarıklık, şişlik ve ödem görülebilir. Küpelerin içeriğinde yer alan nikel ve kobalt maddesi; duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 

ORGANİK ÜRÜNLER GÜVENLİ

İçeriğinin en az yüzde 95'i doğal maddelerden oluşan, kimyasal ve çevre kirliliği yaratan maddeler barındırmayan sertifikalı ürünlere; organik kozmetik deniliyor.
Organik ürünlerin içeriğinde; mineral yağları, parafinler, paraben, isotiyazolin ve benzoik asit gibi maddeler yer almaz.

Alerji riski diğer ürünlere göre daha az olsa da, yine de "Kesin yoktur" denilemez. Ancak çocuklar için bu ürünlerin çok daha güvenilir olduğu söylenebilir.

 

ERGENLİK ÖNCESİ AĞDA YERİNE KREM

Ergenlik öncesi kız çocuklarında görülen fazla tüyler, onları psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Ergenlik öncesi görülen fazla tüylenme; hormonal bir bozukluktan kaynaklanabileceği gibi yapısal ya da ailevi olabilir.
Bu yaş grubundaki kızlara tıraşlama ve kıl dökücü kremler önerilmelidir. Kıllar alındıktan sonra vücuda nemlendirici sürülmelidir.

Ağda, bu yaş grubu için üçüncü seçenektir çünkü ağdanın cildi tahriş etme gibi yan etkileri vardır. Lazer epilasyon ise 16 yaşından küçüklere kesinlikle önerilmez.

 

KOZMETİKLER BAZI DURUMLARDA TIBBİ TEDAVİYİ DESTEKLER


Kozmetik bakım; atopi, seboreik dermatit ve akneli çocuklarda tıbbi tedaviyi destekler. Atopik ciltler; kurudur ve mikroorganizmalara yatkındır. Atopik çocuklar; hafif sabunları veya sabunsuz temizleyicileri tercih etmelidir. Banyo köpükleri kullanılmamalıdır. Banyo sonrası vücuda nemlendirici sürülmelidir.
Seboreik dermatit; çocuklukta rastlanılan bir hastalıktır. Bebeklik çağında konak olarak isimlendirilen bu durumda; zeytinyağı ile kepekler yumuşatılır ve arkasından konak şampuanları kullanılır. Ergenlerde ise seboreik dermatit için hazırlanmış şampuanlar kullanılmalıdır.

Akneli ergenlerde ise deriyi tahriş etmeden; deri yüzeyindeki yağ ve kiri uzaklaştıran temizleyiciler kullanılmalıdır.

 

GENÇ BEYLER JÖLEYİ ABARTMAYIN

Erkek çocuklar, saçlarının güzel görünmesini sağlamak amacıyla saçlarına jöle sürüyor. Jöle, sık olmamak kaydıyla kullanıldığında saça zarar vermez fakat yoğun olarak sürüldüğünde; saça zarar verir. Sebebi; hem jölenin içinde bulunan kimyasallar, hem de alkoldür. Saçların matlaşmasına ve kırılmasına neden olur.

bottom of page