Çocuk Değil

09.02.2014

Çocukları birbirleriyle kıyaslamanın çocuk gelişimi açısından son derece tehlikeli olduğunu bilerek 3 yaşına kadar Dafneyi herhangi bir çocukla kıyaslamadan büyüttük. "Ayşe yemiş sen de ye", "Fatma uyumuş sen de uyu" demedik hiç. Ve birazdan anlatacaklarımı çocukları kıyaslamak için değil, yaşadığımız tecrübeyi ifade etmek için yazıyorum belirteyim. 

 

 

 

Life is an experience!

 

İki gündür Dafnenin sınıf arkadaşı günün belirli saatlerinde misafirimiz oluyor. Annesi Jalecim yeni evine taşınırken ona az da olsa faydam olsun diye evdeki karmaşadan bunalmış kızı Derin Dafneyle takılıyor. 

 

Bu sürede geçenler;

Oyun oynadıktan sonra Derin oyuncaklarını toplarken Dafne her zamanki gibi "ben onunla oynamadım ki" ya da "birazdan tekrar lazım olacak" diyerek kaytarıyor. 

 

Yemek yerken benim masal uydurmamı bekleyen Dafneden farklı olarak Derin şapır şupur yiyor yemeklerini. Üstelik Dafne bulgur pilavındaki soğanları ayıklatıyor, türlüden sebzeleri seçe seçe yiyor ve tabağın 3/4ünde doydum diyor. Oysa Derin hiçbir şeyi ayıklatmadan ve bana "hadi" dedirtmeden hepsini bitiriyor ve ikinci tabağı istiyor. (*çocuklara "hadi" denilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar acaba çocuk büyütmüş mü ya da çocuğunu "hadi" demeden büyüten var mı merak ediyorum)

 

Yemekten sonra elleri yıkamaya sıra gelince Dafne "ama ağzımı köpükle yıkama anne" derken Derin çoktan yıkamış oluyor. 

 

Oyuncak paylaşım kavgası sırasında Derin "peki" derken Dafne ağlama krizine giriyor. 

 

Uyku saati gelince binbir ritüeli olan Dafne pijama giyme-diş fırçalama-kitap seçme-uyku arkadaşı seçme-yorgan seçme(!) aşamalarını hele şükür tamamladığında Derin çoktan yatmış oluyor. Üstelik o sırada Dafne kitaptaki resimlere bakarak masal uydurmaya devam ediyor tüm cingözlüğüyle. 

 

İşte böyle dostlar. Yaşadığımız bu tecrübeden sonra ben "vay be ne çocuklar var" derken Can da "eğer bu(Derin) çocuksa, bizimki ne?" diyerek beni yüreğimden vurmuş ve "canavar, sevimli canavar" cevabını almış bulunuyor. 

 

Uysal bir kız çocuğu yetiştiremedik. Çocuklar kendi kendilerine büyümezler. Dafneyi böyle yapan biziz. Hayatı onun merkezinde döndürdük, onun için kendimizi ihmal ettik pek çok şeyde ve itiraf ediyorum ki küçük şımarık bir sevimli canavar yetiştirdik.