top of page

Okul-aile Birliği

23.10.2013

Dün akşam Dafne'nin okulunda okul-aile birliği toplantısı vardı. Hem maille hem mesajla bir hafta öncesinden haber vermeye başladıkları için unutmak mümkün olmadı. Sınıftaki diğer anneler sorduğumda, çoğunluk dinlemeye gideceğini söyledi. Ben de Gamze'nin çıkışı ile Can'ın işten dönüşünü kesiştirip arada gitmeye karar verdim, zira toplantı 18-19 arasındaydı.

Konferans salonunda yapılan toplantıya yaklaşık 60 veli gelmiş. Ortaokul kısmının müdür yardımcısı şuana kadarki en kalabalık toplantı olduğunu söyleyip teşekkür etti gelenlere.

Önceki seneki ekipte yer alanların yaptığı faaliyetler anlatıldı ve ekibe teşekkür edildi. Daha sonra yeni ekip için adaylar istendi.

Yönetim kurulu 5 asil, 5 yedek ve denetim kurulu 1 asil, 1 yedek olmak üzere 12 kişi isteniyordu ki, zaten gönüllü olarak 12 kişi tahtaya yazdırdı ismini. Hiç oylamaya gerek kalmadan ekip seçilecekti ki velilerden biri(* türbanlı diye ayrım yapmak istemiyorum ama konuşma tarzıyla gerçekten antipatik olmayı başaran biriydi) önceki ekibin devam etmesini istemediğini, tüm ekibin yeni olması gerektiğini söyledi.

Oturum başkanı ekibe girecek taze kanların faydasını da , önceki senelerden deneyimlerini taşıyacakların da ayrı ayrı değer taşıdığını belirtti. Bunun üzerine çekimser de olsa bir kaç veli daha ismini yazdırdı oylamaya. Anaokulu grubundan da katılım istediğini belirten müdür yardımcısının sözü üzerine ben de elimi kaldırdım. Derken olduk mi bir anda 20küsür kişi :) Bu sefer oylama yapılması mecbur oldu.

Adaylar tek tek kendini tanıttı. Bu tanıtımda dikkatimi çeken en önemli şey, annelerin "...yaşındayım, ....'nin annesiyim, ..... mezunuyum ama şuan çalışmıyorum ev hanımıyım" kalıplı cümleleri oldu. Hatta bir anne vardı ki 2 çocuğu da Bahçeşehirde okuyan(*biri ilk okul, biri anaokulu sınfındaymış), genel cerrah olmasına rağmen 2 senedir evde çocuklarıyla ilgileniyormuş, işe ara vermiş. Çocuklarının yetişmesi için kariyerine ara vermiş ya da kariyerini tamamen bitirmiş o kadar çok örnekle karşılaşır oldum ki, devletin caydırma politikasının her geçen gün daha fazla işe yaradığını düşünüyorum.

Neyse, herkesin kendini tanıtmasından sonra oylama yapıldı. Salondaki sadece 2 kişiyi tanıyor olmama rağmen hiç ummadığım şekilde 22 oy alarak ben de kurul ekibine seçilmiş oldum :) Haftaya görev dağılımı için ilk toplantıyı yapıyor olacağız, tabi ben hala doğurmamış olursam :))

Asil değil de yedek üyeler arasında olmama diğer üyelerin de itiraz etmeyeceklerine inanıyorum. Evde hayata adapte olmaya çalışan yeni bir bebek ve deneyimli de olsa aynı heyecanı yaşayan eski bir anne varken gecemi gündüzümü aktif görevlere ayırmam mümkün gözükmüyor. Gerçi 2013-2014 eğitim/öğretim senesini evde geçireceğim için, iş yerindeyken sıkıştığım kadar çok zorlanmayacağımı düşünüyorum. Hayırlısı :)

bottom of page