top of page

Film Eleştirisi

23.10.2013

Bloggerlarda genel bir alışkanlık vardır ya, herkes izlediği filmle ilgili mutlaka bir eleştiri yapar. Hepimiz doğuştan film eleştirmeniyiz zira :) Hele bir de filmin daha önceden basılmış kitabını da okumuşsak hemen kıyaslamalı bir rapor çıkartırız.

İşte şimdi ben de böyle yapacağım. Can'la birlikte sinemada ya da gece yatakta PSPde izlediğimiz filmlerin dışında aile olarak izlediğimiz filmlerin hep animasyon olduğunu tekrarlamama gerek yok sanırım. :) Çocuk öncesi dönemde de animasyonları seven bir çift olmamıza rağmen, yeryüzünde bu kadar çok animasyon olduğunu da yeni yeni keşfediyoruz!

Şimdi gelelim filme ve filmin kitabına. "Barbie Denizkızı Hikayesi"nin daha öncelerden alınmış ama pek rağbet görmeyen bir kitabı vardı evimizde. Çocukların dönem dönem farklı şeylere takılıyor olmasının bizdeki en bariz ispatı da o döneme ait kitaplar ve oyuncaklar. Geçen haftaya kadar Şimşek ve Dusty ile yatıp kalkarken, iki haftadır Barbieye sarmış durumda Dafne. Ama herhangi bir Barbie değil, denizkızı olanı.

Kitabı tekrar tekrar okuduk. Üzerine de filmini izledik. Yaklaşık 3 gün sürdü filmi bitirmemiz. Ve filmi bitirdiğimiz akşamın ertesi gününde Atatürk bayrağı almak için girdiğimiz kırtasiyeden elimizde Barbie denizkızı oyuncağı ile çıktık.

Eve çok fazla barbie alma taraftarı değilim. Sağdan soldan hediye gelenlerle birlikte zaten şimdiden 7 tane barbiesi oldu Dafnenin!!! Ki bu benim için korkulacak birşey. Dafne denizkızını almak istediğinde uzun süre karşı çıktım, "evde çok bebek var, bebeğini değil kostümünü alabilirsin" dedim. Ama dinletemedim. Çünkü bu denizkızını öyle yapmışlar ki, denizkızının kuyruğu sörf tahtasına dönüşüyor, Barbienin vücudu da sörf tahtasına ve kuyruğa uyumlu şekilde biçim değiştiriyor. Üstelik soğuk suda saçları pembeleşirken, vücudunda da denizkızı işaretleri çıkıyor. Çocukları kandırmak için ideal yani. Ne yaptıysam ikna edemedim Dafne'yi ve elimizde bir yeni Barbie ile çıktık kapıdan.

Aldığımızdan beri de, yasak olmasına rağmen, her gün okula götürüyor barbiesini. Kitabını okumak bizi bu kadar vurmamıştı ama filmi mahvetti :) Diyorum iyi ki evde televizyon izlemiyoruz. Bir de onu açsak, reklamlarda gördüğü herşeyi almak istese yandık ki ne yandık :)

Buyrun bizi vuran denizkızı :)

bottom of page