top of page

Tatil Planları

27.01.2014

Biz aslında bir kaç hafta önce kapattık okulu. Tabi tatil yapmak için değil, hastalıklarla mücadele etmek için. Kiminde ateşi vardı, öksürüyordu gönderemedim; kiminde de iyiydi ama tekrar hastalanmasını göze alamadım göndermedim. Son iki haftadır okula gitmese de tatil asıl şimdi başladı.

Cuma günü karne töreni vardı okulunda Dafnenin. Aslında yarım saatlik kısa bir törendi ama biz Ertuğrulkentte annemlerde olduğumuz için gelip gitmesiyle birlikte daha uzun geldi bize. Tüm veliler sınıfa çıktık. Annelerden başka gelen 3 babadan biri de Candı tabi :) (*onun bizimle bu kadar ilgili olmasına o kadar mutluyum ki). Sınıfta önce etrafı inceledik. Bir türlü sınıfa çıkmamıza izin vermedikleri için en son okulun oryantasyon haftasında görmüş ve merak eder olmuştuk. Sonra zehirli balon isminde bir oyun oynadık. Meğer onlar sınıfta bu oyunu sık sık oynarlarmış. Müzikle birlikte balonu elden ele dolaştırmak, müzik kapanınca balon elinde kalan çıktı.

Oyundan sonra karneler dağıtıldı. Karne dosyasından kişiye özel resimlerle hazırlanmış bir gelişim raporu ve dönem boyu çekilmiş fotoğraflarının olduğu bir DVD çıktı. Ben okulun facebook sayfasında paylaştığı bütün resimleri kaydetmeye çalışıyordum ki böylesi daha güzel oldu :)

 
Karnesini alan Dafne hemen peşinden bir tane benden bir tane de babasından karne hediyesini kaptı. Anneannesi de beğendiği oyuncağı alması için harçlık verince, ilerleyen yıllardaki karne hediyelerinin nasıl bir kaos yaratacağını demo izlemiş olduk :) "Karne" stresi yaratmamak için de bu hediyelere "tatil hediyesi" demeye karar verdik. Karnesi iyi de olsa kötü de olsa alacağımıza göre, çocukta boşuna gerilim yaratmaya gerek yok değil mi :)

İki haftalık hastalık izninin üstüne iki hafta da yarıyıl tatili benim için epey yorucu olacak. Okulun temposuna alışan Dafneyi artık evde memnun etmek pek kolay olmuyor. 40 derece ateşliyken bile "gezmeye gideliiim" diye ağlaması da nasıl bana benziyor anlatmaya gerek yok. Bu yüzden tatil planı yapmak şart. Şuan aklıma gelen gidilecek yerler;
- Karlar Ülkesi
- Köfte Yağmuru
-Bilim ve Teknoloji Merkezi (*madem ellememek yasak, gidip herşeyi güzelecek bi ellemek lazım değil mi ;) )
- Birkaç alışveriş merkezi (*Dafne artık giysilerini de kendi seçip almaktan zevk alıyor. Tabi bu zevk 10 dakika sürüyor o ayrı)
- Hava çok kötü olmazsa hayvanat bahçesi
- Kar yağarsa kartopu savaşı/kardanadam yarışı

Benim de halen doğum izninde olduğum bir dönemde gönül isterdi ki ailecek şehir dışına ya da yurt dışına çıkalım. Ama hastalıklar öyle vurdu ki son zamanlarda, hem daha adam akıllı iyileşemedik, hem de tam güç toplamadan tekrar hastalanma riskini göze alamıyoruz.

Tüm bu tatil planlarını yaparken ilk dileğim hastalıkların artık uzak durması. Bir büyük bir küçük çocuğu olan arkadaşlarım bu dönemleri anlatırken onları anlayabildiğimi düşünürdüm. Dafnenin ağır geçen hastalıklarını gözümün önüne getirir bunun iki katı olacak herhalde derdim. Yok öyle olmuyormuş. Bir çocuk "x" zorsa, iki çocuk "2x" değil "x^2" zormuş. Hele aynı anda anne ve babanın hastalıkları da varsa limit,türev, integralle çıkılamıyormuş denklemin içinden.

Herkese hastalıklardan uzak bol keyifli tatiller dilerim.

bottom of page