top of page

Son Haftaaa

08.11.2013

Bugünkü doktor kontrolüm sonrası son durum;

35. haftadan beri bizi tetikte tutan Selen bugün 37hafta 6günde. 3700gr +-500gr ağırlığında. Organ gelişimleri ortalama 38h4g, göbek çevresi ise 40h3g'de. Birazcık göbekli bir bebek geliyor yani :)

Suyu iyi. Ağrı-sancı hiç yok. Nst çekiminde saptanan bir sancı yok. Doktor bu verilere bakıp "erken gelecek derken zamanını bile geçeceksin herhalde" diyordu ki muayene ile ortaya çıktı, başı kanala gireli epey olmuştu zaten, artık omuzları da kanala girmiş. 2 hafta önce 2cm olan açılma 4cm olmuş. Doktor bu açılma ile nasıl sancısız olduğumu, nasıl bu kadar rahat hareket ettiğimi görüp şaşırdı. Ben de panik oldum hemen doğuma mı alacaklar diye. Zira Dafne'yi 4,5cm açılma ile doğurmuştum.

Selen'in başının ve omzunun kanala girmesi yüzünden doktorun bana altını çizerek söylediği şey "1-2 saatten fazla uzaklaşma ki yollarda doğurma!!". Dünden beri de evdeki konumuz benim hastaneye yetişemeyip evde doğmuş olmamdı. Doktorun sözünün üstüne amanıııın dedim :) Kızlarımdan biri benim gibi 8aylıkken, diğeri de evde doğarsa bakın şu işe!!

Çıkmadan önce doktorla aldığımız ortak karar şöyle; benim çatımın normal doğumla bir bebeği dünyaya getirebilmesi 4kg'nun üstü için biraz zorlayıcı olacak. Bebek iyice büyüsün, sezaryenle aldırırız değil neyse ki doktorumun önerisi, çok daha fazla büyümeden doğurmam. Ayrıca açılma epey arttığı için geçen her gün daha riskli hale geliyor. Bu haftasonunu da atlatacağız (ki doktorum pazartesiden önce zaten suyumun gelip doğuracağımı düşünüyor) ve haftaya belirlediğimiz bir günde suni sancı verilip doğuma gireceğim. Doktor Perşembe ya da cumayı öneriyor ama Can'ın doğum izninin haftasonuna denk gelmemesi için ben en geç salı olsun diye düşünüyorum.

Özetle, artık son haftaya girdik :) En geç 5 güne Selen aramıza katılmış olacak. Ben ona "kızım ablanın doğumgününü atlatana kadar gelme lütfen" dedim diye korkup kaçmış gibi dursa da başka çare yok. Kapılar açıldı, çıkma zamanı geldi

Pazar günü Dafne'nin yoğun isteği üzerine Tofaş-Fenerbahçe Ülker basketbol maçına gitmeyi planlıyoruz. Fenerbahçeli bir Tofaş çalışanı olarak iki takımı da destekliyor olacağız, üzerimizde Fener forması, boynumuzda Tofaş atkısıyla. Umarım pazar günü doğurmam. Hem 10 Kasım'a denk gelmesini istemem, hem de kalabalık bir spor salonunda suyumun filan gelmesi pek güzel olmaz :) (eee ne işin var doğurmak üzereyken basketbol maçında derseniz, 3 yaşında bir kızım daha olduğunu hatırlatmam yeter sanırım  cevap olarak :) )

Sağlıkla-sıhhatle katıl aramıza güzel kızım..

bottom of page