top of page

Geri Sayım Başladı..

21.10.2013

Araya bayram tatili girince bir türlü yazmak kısmet olmadı. Dafne tatilin çoğunda ya öğle uykusu uyumadı ya da sadece 30-40 dakika uyuduğu için öğlenlerin bana faydası yoktu. Akşam o uyuduktan sonra da zaten fazlasıyla ağırlaşmış bedenim yarım saat kitap okumaya anca dayandı. 1-2 haftadır uyumakta zorluk çeksem de (*bu durum beni ayrıca korkutuyor, bebeğin uykusuz olacağının ilk işareti sanırım:) ), kalkıp yazı yazacak gücü de bulamadım geceleri kendimde.

Şimdi ise bu son fırsat olabilir diye hemen yazmak istedim. Hamileliğimin sonlarına yaklaştım. Çoğu için daha erken tabi ama ben uzatmaları oynuyorum kendi ligimde. 35h 2g'deyim. Birkaç gündür "penguen yürüyüşü" moduna geçtim çünkü tahminime göre bebek aşağı inmişti. Bugün girdiğim kontrolde doktorum da beni doğruladı ve bebeğin kafasının doğum kanalına girdiğini söyledi. Yani bundan sonraki her gün bizim için alarm modunda :)

Birkaç haftadır şakasını yaptığım şey gerçek olabilir ve iki kızımı 3 yıl arayla aynı ay, aynı gün doğurabilirim; üstelik sezaryenle tarihleri belirlemiyor olmama rağmen. :)

Bugün aldığım son bilgiler;
Selen gelişimini hala önden yürütüyor ve şuan organlarının ortalama gelişimi 37h 4g civarında seyrediyor. Kilosu 3190gr. Dafne gibi göbekli, tombik yanaklı bir bebek. Bugünkü doppler resimleri bana Dafnenin aynı dönemdeki halini hatırlattı. Birbirlerine ve dolayısıyla babalarına çok benzeyen iki kızım olacak sanırım :)

Selen bu kadar kilo alırken ben almaz olur muyum hiç? 14. kilomu da alarak 59 kiloya ulaştım artık. Dafneyi 15 kilo alarak doğurmuştum, Selen'de de durum aynı olacak galiba :)

Son 3 kontrolde her geçen hafta ortalama 400gr aldığını düşünürsek, bundan sonraki her hafta benim onu çıkartmam için daha zorlu şartlar yaratacak. Yine de kalabildiği kadar kalması taraftarıyım.

Başı kanala girmiş olmasına rağmen şuan açılma başlamamış. Tabi NST sonuçlarım da doktorumu iyice tetikledi. Düzenli sancılarım başladığı için "bu pazarı atlat da doğurmazsan haftaya görüşelim" dedi çıkarken :)

Abla-kardeş iki çocuğumun böyle benzerlik gösterdiği hamileliklerimde çok farklı kılan şeyler de var. Dafne'de gerçekten zorlandığım anlar oldu. Gerek 12. haftada geçirdiğim düşük tehlikesi, gerek de 25. haftada geçirdiğim iç kanama beni çok yıpratmıştı. Hamileliğin genelini düşük bir tempoda geçiremesem de sık sık doktor tavsiyesi üzerine yatıp dinlenmek zorunda kalmıştım. Oyda Selen'de çok şükür herhangi bir sorun yaşamadım. Vücut sanırım daha dayanıklı bir hale geliyor. İlk haftalarda yaşadığım bulantılar dışında bir şikayetim olmadı. Belki de şikayet etmeye fırsat bulamadım. Ne tempomu düşürebildim, ne de yatıp dinlenebildim. Evde hali hazırda ilgi bekleyen bir çocuk varken hamilelik yaşamak gerçekten zormuş.
  
Selen'in de erken doğacak olması bir yandan beni duraksatırken, diğer yandan organ gelişiminin tamamlanmış, kilosunun 3kgyu geçmiş, saçlarının bile çıkıp uzamış olması ve de çok şükür düzgün şekilde dönüp başının kanala girmesi ve böylece ters gelme ihtimalinin ortadan kalkması beni mutlu ediyor. Sağlıklı sıhhatli doğsun da, varsın doğumu erken olsun. 

Kontrolde beni mutlu eden bir diğer şey de bir süredir vulva varisi şikayetim olmasına rağmen(*ki bu konuda çok kötü şeyler okudum internette ve bazılarını okurken hüngür hüngür ağladım) doktorumun bu durumumun şuan bir tehlike yaratmadığını, doğum için herhangi bir hayati risk oluşturmadığını söylemesi oldu. Can'ın beni sezaryen fikrine ısıtmaya çalışmasının aksine doktorum normal doğum için bir sorun gözükmediğini söyledi. Hatta muayene sonrası ilk doğumuma kıyasla çok daha rahat bir doğum yapacağımı belirtti. "Kesi atmamıza bile gerek kalmayabilir" dedi. Ben ilk doğumumda da kesi atılmadığını söyleyince, "oo tamam o zaman bunda hiç gerek kalmaz, çok rahat doğuracağını düşünüyorum" dedi. O an içimden doktoru öpmek geldi :)

Umarım söylediği gibi yolunda gider her şey. Bu aralar doktorumun hiçbir yere gitmediği teyidini de alınca gönül rahatlığıyla çıktım odadan.

3-4 gün önce kasılmalarımın başladığı an doğum çantamı arabanın bagajına yerleştirmiştik. Şimdi evden çıkarken anakucağını ve cüzdan-telefon gibi el çantamda taşıdığım eşyalarımı almak kaldı geriye.

Bizdeki çanta hazırlığı annemlerde de yapılmış durumda. Annem kendisi, babam ve anneannem için de eşyaları hazırlamış. Benim telefonum ile çıkacaklar evden :)

Bu pazar Dafne kuzumun doğum günü ve onun için bir sürü hazırlık yaptım. Düzene karşı gelmek değil amacım, vakti gelen doğuyor ama ablasının doğum günü kutlamasına da gölge düşürmez umarım Selen. 27 Ekim Dafne'yle, 29 Ekim Arda'yla dolmuş durumda. Selen de 28 Ekim'i kapatırsa kutlu doğum haftası şeklinde geçecek bundan sonraki senelerimiz :)

Başta yazdığım gibi, artık geri sayım başladı bizde. Ne zaman, nerede denk gelecek soruları başladı. Bu sefer de doğum gece mi başlayacak, gündüz iş saatine denk gelirse trafikte nasıl yetişeceğiz, ya da gece Dafne uyurken nasıl onu uyandırmaya kıyacağız diye düşünüp duruyorum. Sanki yine en uygunu öğle saatlerinde gitmek olacak, hani yukarıya sipariş veriyor gibi olmasın ama Allahım sen bilirsin :)

bottom of page