top of page

Aile Ağacımız

24.10.2013

Bir süredir evdeki duvara aile ağacımızı yapmak için yoğun çaba harcıyorum. İşin kendisi çok zor değil aslında ama kalıcı bir şey olacağı için çok dikkatli ve titiz olmak gerekti. Ve tabi yaptığım şeyi Can'a da beğendirmem gerekiyordu ki, bu da bana hazırladığım taslağı 2 kez yeniden düzenlemeye malodu :)

İşe nerden, nasıl başladım hızlıca anlatayım. Pinterestte gördüğüm bir fotoğraf üzerine şekillendi her şey. Can'ın da konuya sıcak bakmasıyla hemen photoshop eskizlerini hazırladım. Tabi gerçek hayat photoshoptaki kadar güzel ve kolay olmadığı için biraz zorlandım yaparken. (*ünlülerin phpotoshoplu fotolarını ve gerçek hallerini getirin gözünüzün önüne mesela:) )

Uygulayacağım duvarın boş hali

Taslağın çıktısı elimde, günlerce cesaret edemedim başlamaya. Bu arada foto çerçevelerini hazırladım, boyaları-fırçaları aldım. Dafne'nin okulda olduğu bir gün aldım bantları elime, taslağı duvara büyülttüm.

Kullandığım malzemeler

Maskeleme bantları ile önce genel hatları çıkardım. Boyutlarını beğenmeyen eşim sayesinde bu işlemi 2 kez tekrarladım ve son haline geldi.

Taslak-1

Taslak-2

Bantlarla yerlerini belirledikten sonra kurşun kalemle genel hatlarını çizdim. Orta kısımları boyamak için kalın fırça güzeldi ama aldığım ince uçlu firçayla bir türlü kenarları istediğim kadar muntazam yapamadım. Akrilik boyanın avantajı, bulaşık süngeri ve su ile beğenmediğimde temizleyebilmem oldu.

Evet silmesi-temizlemesi kolaydı ama ben sürekli silmekten bir türlü yapamadım. Dalların kenar hatları bir türlü içime sinmedi. Hatta o gün Can görmeden tüm duvarı badana yaptırabilir miyim acaba diye bile düşündüm. Derin bir ümitsizlik sardı beni :)Derken kırtasiyeden birkaç  farklı kalınlıkta keçeli kalem aldım ve hatlarını onlarla çizmeye başladım. Yavaç yavaş ortaya çıktı ve hoşuma da gitmeye başladı.Aslında daha bitmedi aile ağacımız. Photoshopta hazırladığım eskizdeki hale gelmesine çok var. Ama belli mi olur her an doğurabilirim diye dallarını ve ortadaki kalbi oluşturan yapraklarını çizince hemen çerçeveleri de yapıştırdım. Kalan dallardaki yaprakları doğurmadığım her gün biraz daha çizer tamamlarım diye düşündüm :) Gaudi'nin La Sagrada Familia'sından sonra belki benimki de doğum sebebiyle yarım kalabilir :)

Duvar tam merdiven boşluğunun önüne denk geldiği için fotoğraflamakta zorlandım biraz. Şimdilik becerebildiklerim bunlar :)

bottom of page