top of page

Çocuk Mu Genç Kız Mı?

23.01.2014

Belki kendim çok süslü olmadığımdan, Dafneyi büyütürken şuana kadar süslü bir kız olsun diye çaba göstermedim hiç. Hatta tam tersine cici kız gibi görünmesindense erkek çocuk gibi görünmesini tercih ettim. 

 

Saçlarını uzatıp dolaştırmak her zaman tuhaf geldi bana. Kışın kurutma derdi vardı, yazın terleme. Bu sebeple doğduğundan beri 3 kez kestim saçlarını. Modelli olsun, havalı gözüksün diye de kasmadığım için kendim vurdum makası her seferinde. 

 

Evde, parkta gezerken rahat olması yetmedi, çarşı-pazar gezerken de, hatta arkadaşlarının doğumgünlerine giderken de taytı, pantolonu tercih ettim giydirirken. Dantelli kilotlu çorabımız dolabımızda olsa da hiç giymedik. Hatta sık alışveriş yaptığım çocuk mağazasındaki bir yetkili sordu bir gün bana "sizin ikiz kız ve erkek çocuklarınız mı var?" diye. Zira Dafneye kız giysisi kadar erkek giysisi aldım. 

 

Giysilerini benim seçtiğim dönemlerde(*ki bu 1,5yaşına kadardı yaklaşık) arada etek-elbise giydirmek kolaydı. Kendi seçmeye başlayınca asıl zorluk başladı. Kız çocuk diye anneannesi-babaannesi pullu/tüllü şeyler aldılar ama Dafne her seferinde kenara fırlatıverdi. Düğün bayramda özendim biraz giysilerine, bu sefer de Dafne istemedi. Nasıl alıştıysa öyle gitti. 

 

Kız çocuk olduğu belli olsun diye küçücük yaşta takmadım boncuklu küpeleri kulağına. Büyüdüğünde ister bir delik ister peşisıra kendi deldirir kulaklarını. 

 

Bende gördüğünde istese de oje sürmedim hiç tırnağına. Düğün-bayram da olsa yüzü tanışmadı makyaj malzemeleriyle. Kendi kullandıklarımın hiç biri kozmetik ürünü değil, bu kadar doğal üründen zarar gelmez nasıl olsa demedim. O ürünlerin cildine değil kişiliğine etki edeceğini hatırladım hep. 

 

Kadınlar için  yaz tatilinin şezlongda yatıp güneşlenmek olduğunu bilmedi hiç. Annesini görmedi hiç güneşlenirken. Kaldı ki onun için de şezlong, üzerine eşyaları koymaya yarardı, yatmaya değil. 

 

Dolapta 350tane olsa da annesini hiç topuklu ayakkabıyla görmedi.  Bu yüzdendir ki barbieleriyle oynarken topuklu ayakkabıları çıkartıp botları giydirdi. 

 

Lafın kısası, benim kızım 3 yaşına geldiğinde fiziksel, zihinsel ve sosyo-psikolojik olarak gelişmişti ama genç kız değil çocuk olmuştu. Minyatür genç kız gibi görünüp de daha 2cümle peşpeşe kuramayan çocuklardan hep farklı oldu. Dışarıdan birileri kızımı severken "aaaa ne güzel kız" demek yerine "aaa ne şeker kız" dediklerinde hiç alınganlık yapmadım çirkin ama sempatik Okan Bayülgen örneği aklıma gelip. 

 

Çünkü ben seneler içinde gördüm ki aklın düzgün yerleştiği bir kadında güzellik zaten yerini bulur ama güzelliğin peşine takılmış kadın aklı unutur.

bottom of page