İpekyolu

05.02.2014

Dafneyi henüz odasında yatırmaya başlayamadığımız için Selenin de 3-4aylık olana kadar bizimle kalmasına ve sonra ikisini birden çocuk odasına postalamaya karar verdik. Bu kararda çocuk gelişim uzmanının da etkisi var. Dafneyi yaz döneminde kendi odasına hazırlayabilirdik aslında. Ama kardeşi geldikten sonra kendini odada yalnız hissedip, kardeşi yüzünden bizim odadan atıldığını düşünmesin diye bekleme kararı aldık. Biraz kendi odasında uyutup sonra tekrar bizim yanımıza alıp, daha büyüyünce yine odasına götürmek de istemedik. Bu, çocukta kararsızlık, tutarsızlık yaratacak davranışları kendi elimizle içeri almak olacaktı. 

 

Uyku düzeninin bir bebekte 3.-4.ayda oturduğunu iddia eden uzmanımıza göre de kardeşleri odalarına yollamak için ideal zaman buydu. Gerçi Dafnenin uykusu yaklaşık 2 yaşında düzene girmişti ama yine de iyimser bir yaklaşım sergilemek istiyorum. 

 

Biz çocukları odalarına yollamayı düşünürken son 3 haftadır kendimiz odadan ayrılır olduk. 3 senedir karı-koca yatakları ayırmazken şimdi ayrı odalardayız. Niye mi?

 

Dafnenin tüm aileye hastalığı sattığı 2. tur kriz anında zor geçen gecelerden birinin sabahında aldık bu kararı. Aynı odada 4 kişinin yatıyor olmasının bazı zararları var hastalık döneminde. 

- Gün boyu odayı havalandırmış olsak da uykuya yattıktan birkaç saat sonra odadaki oksijen miktarı azalıyor ve hava mikrop tuzaklarıyla doluyor. 

- Dafnenin gümbür gümbür öksürmesiyle Selen her seferinde korkarak uyanıyor. 

- Öksürüğün ardından kusma ve ağlama ile devam eden Dafne,  odada Selen varsa rahatça naz yapamıyor. 

- Birinin yattığı an diğerinin kalkması ve bu döngünün sabaha kadar sürmesiyle uykusuzluğun yeni rekorlarını yazıyor anne-baba. 

 

Hal böyle olunca Dafneyi ve Seleni ayırma kararı aldık. Doğal olarak da çocuk başına bir ebeveynle kendimiz de ayrı düştük. Gece boyu Dafnenin bana fiziksel olarak ihtiyacı olmasa da psikososyal ihtiyacı ağır basıyor tabi. Ebeveyn yatak odası Dafne ile benim karargahım oldu, çocuk odası da Selenle Can'ın. 

 

Gece masal-şarkı serüveninden sonra Dafne sızıyor. Ama yanından ayrıldığım an bunu hissedermişcesine uyanıyor. Hemen yanda bulunan çocuk odasında da Can Seleni uyutmuş oluyor. (*çok şükür ki bu kadar destek bir kocam var). Bir sonraki beslenme saatine kadar herkes rahat. Dafne kabus görmezse(*izlediği çizgi filmler bazen gece kendini gösteriyor)ve de Seleni taklit ederek ağlamazsa gece daha kolay geçiyor. Can'ın ayağımdan dürtmesiyle kalkıp yan odaya geçiyorum ve Seleni emziriyorum. Altını ve kusmuşsa üstünü değiştirip Cana devrediyorum ve yatağa geri dönüyorum. Bu işlem gece boyu gerektiği miktarda tekrar edilince yatak odası ile çocuk odası arasında "İpekyolu" kurulmuş oluyor:)

 

Bazen iki odanın arasında koridora bir yatak atıp yatmayı düşünmüyor değilim :)