top of page

Baskın Basanındır..

24.10.2013

Sabah Dafne'yi okula bıraktıktan sonra kahvaltı yapıp ortalığı biraz topladım ve saat 10 olunca kendimi Anatoliuma attım. Amacım doğum öncesi son eksikleri tamamlamaktı. Neydi bunlar; Selen'den Dafne'ye doğumda gelecek hediye ve Dafne'den sınıf arkadaşlarına gidecek hediyeler. Bunlara karar verip seçmem yaklaşık 2 saatimi aldı. Kendimi çok yormamak için biraz da meyve suyu molası verdim ve eve döndüm sonra.

Eve dönünce yıkanmış olan çocuk odası perdelerini merdivenin korkuluklarında aşağı sarkıttım ve yatıp biraz kitap okumaya karar verdim. (*niye bu kadar detay anlattığımı birazdan anlayacaksınız :) ). 15 dakika sonra yatak odasının kapısı çaldı ve Gamze "abla misafirlerin var" dedi. Kimseyi beklemediğim için şaşırdım. Şaşkınlığıma "okuldan arkadaşların gelmiş" diye cevap verdi. Üzerime aceleyle birşeyler geçirip indim ki aşağıya bir anda bir alkış koptu :)

Bütün gökkuşağı anneleri üzerlerinde bebek resmi baskılı tshirtleri ile beni bekliyorlardı. O kadar heyecanlandım ki, bir an tansiyonum yükseldi, suyum gelmese bari dedim :)

Gelirken yiyecek bir şeyler de hazırlayıp gelmişler. Ben de hemen çay koydum, keyifli bir erken 5 çayı partisi yaptık. Bana doğum öncesi-sonrası lazım olabilecek hediyeler getirmişler. Benim doğum için gün saydığım bir dönemde moral motivasyon için çok iyi geldi :)

Gelelim bu organizasyonun perde arkasına. Okuldan Gamze'nin telefon numarasını almışlar ve Gamzeyi arayıp benim evde olduğum gün ve saati belirlemişler. Günlerdir sadece Dafneyi okula götürmek için ya da doktor kontrolleri için dışarı çıkan ben, o gün alışverişe çıkınca bir anda planlarını bozmuşum tabi. Gamze bana 1-2 kez "kaçta dönersin abla" diye sordu ama ben Dafnenin çıkışına yetişeceğimi söyleyip onu tatmin etmeyecek cevaplar vermiş oldum. Bir de normalde kurutma makinesine attığım perdeleri daha az kırışsın düşüncesiyle merdivenden sarkıttım ki Gamze'nin içi gitmiş ben yaptıkça. " 'misafirlerin gelecek ortalara sermeyelim abla' da diyemedim ki sürprizi bozmamak için" dedi bana günün sonunda :)

Tüm ev halime tanık oldular ama bu kadar kısa zamanda o kadar yakınlarım oldular ki, utanıp sıkılmadım bu durumdan. Çocukların okul çıkış saatine kadar oturduk bizde. Salon camından sırayla karşıyı dikizleyip okula baktılar arada. Sonra hep birlikte çocukları almaya gittik.

Özleme yaptığımız sürpriz kutlamadan sonra beni kandırmaya ne bulacaklar acaba diye düşünüyordum. Gerçekten süper şaşırttılar. 3 hafta arayla 2 tane gerçek baby-shower yapılmış oldu grubumuzda. Ve gerçekten beni çok mutlu ettiler.

Okul çıkışı parka gidelim bütün ekip dedik ve yan adanın parkında buluştuk. Biraz daha oynadı çocuklar, biz de biraz daha sohbet ettik. Derken benim ani bir sancım geldi. Kimseye belli etmek istemedim ama epey zorladı beni. Dafneyi alıp hemen eve döndük. Canı aradım hemen gelmesi için çünkü sancı peşi sıra gelmeye başlamıştı. Aslında cılız bir sancıydı ama sürekliliği vardı. Doktorun bana ikinci doğumlarda ağrıya toleransın daha da arttığını ve açılmanın ilk doğuma oranla daha hızlı ilerlediğini söylemesi yüzünden biraz da panik oldum.

Annemlere eve gelmesini söyleyip, Dafneyi Gamzeyle bırakıp kendimizi hastaneye attık. Tabi annem bu arada ablamla birlikte koro çalışmasına gitmiş, çalışmada rahatsızlık vermemek için telefonunu kapatmış. Onlar çalışmadayken babam da gezmeye gitmiş, anneannem ise yatmış uyumuş. Herkesi sırayla aradıktan sonra ablama ulaşabildim ve o da anneme iletmiş. (*zamanlamam süper gördüğünüz gibi)

Bir yandan da parktan erken döndüğümüz için endişelenen gökkuşağı annelerine yazdım "baby-shower için zamanlamanız şahane, galiba bu akşam doğuracağım" diye. :)

NST çekildi, ultrasonla bakıldı, muayene edildi ve doktorum bebeğin başının kanala girdiğini, açılmanın başladığını, her an hazırlıklı olmam gerektiğini söyledi. O günden beri her sancıda gözüm saate gidiyor...

bottom of page