top of page

Cumhuriyet Özgürce Yaşamak!

30.10.2013

Cumhuriyet Hürriyet demek,
Cumhuriyet özgürce yaşamak.
Uygarlığa, çağdaşlığa,
durmadan, yılmadan 
koşmak demek...

Bir süredir evde bu şarkıyı dinliyoruz Dafne'den. Cumhuriyet haftası boyunca okulda bunu dinlemiş, bize de öğretti :)

Okul seçiminde bir kez daha ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gördük. Bazı okullarda dün gün içinde bile tören yapılmazken, Dafneler 1 haftadır farklı aktiviteler ile Atatürk'ü ve Cumhuriyeti kutluyorlar. 29 Ekim günü okuldaki törene gittik. 3 yaş grubunun gösterilerde bir rolü yoktu ama hepsini okul eşofmanları ile istediler ki, törenin son kısmında hepsini sahneye alıp 10. Yıl Marşını birlikte söylediler. 

Bu kadarcık şeyde bile nasıl duygulandım :) Büyüyüp daha güzel günlerini görünce ne olacak acaba :)

Hafta boyunca bazı AVMlerde sergi, tören vb. faaliyetleri de varmış okulun. Ama biz gidemedik hiç birine. Hatta dün akşam yapılan yürüyüşe okulları da tek bayrak altında katılacaklardı. Törende müdürleri duyuru yaptı, İhsaniye kampüsünde buluşup birlikte yürüyeceğiz diye, ama ben her an doğurma ihtimali yüzünden kalabalığa girmek istemedim. Seneye inşallah.

29 Ekim törenlerinden bazı kareler;

29 Ekim bizim için hem Cumhuriyet Bayramının coşkusuyla, hem de biricik yeğenim Arda'nın doğum günü coşkusuyla geçiyor 4 senedir. Dün onun da korsan ve örümcek adam temalı doğum günü vardı. İki gün arayla pastaya doydu bıcırlar. Üçüncü bıcır onlara ne zaman katılacak bekliyoruz :)Bu arada düşündük ve epey büyüyüp de kendi arkadaşlarıyla ayrı ayrı kutlamak isteyene kadar doğum günlerini ortak kutlamaya karar verdik. Sebepleri; - 2 gün arayla pasta yiyerek şeker komasına giriyoruz. Kaldı ki pastalar da en az 15 kişilik yapılıyor şeker süsleri yüzünden. Ortalarda bir sürü pasta oluyor. - Her pastanın mumunu her iki çocuk da üflemek istiyor. (*bundan sonra 3 olacak üstelik)- Birine hediye verirken diğeri de istiyor ve her seferinde onlarca hediye alınsa da ağlamalar başlıyor :)- Dışarıdan birileri katılmadığı için aynı akraba grubu 2 gün arayla yine toplanıyor. :) Şenlikle geçen kutlamalardan sonra Dafne bu sabah okula gittiğinde ağladı. Standart pazartesi sendromu yaşadık. Eeee onlar da haklı, her günü pastayla, kutlamayla, bir sürü hediye ve bir sürü akraba ile geçirmek varken okula niye gitsinler ki :)Buyrun bunlar da Arda'nın doğum gününden elimizde kalanlar;

bottom of page