top of page
 
 

Hani çocuklarımızın nasıl olmasını istiyorsak hamileyken onları yaparız ya, etraf karnına klasik müzik dinletenlerle dolu bu yüzden. Ve benim daha önceki bir yazımda da belirttiğim gibi, o yaptığın eylem sırasında beynin mutluluk hormonu salgılamıyorsa boşa. Kendi oflayıp poflarken karnına zorla müzik dinlettiren, ve çocuk doğduktan sonra "Angaralı Turgut"tan öteye gidemeyen pek çok örnek var böyle. 

 

Aynı şey kitap okuma alışkanlıkları için de geçerli bence. "Ben hamileyken her akşam yüksek sesle kitap okurdum bebeğime" ya da "doğduğundan beri her gün yarım saat kitap okuruz birlikte" diyen annelerin "ne yaparsam yapayım çocuğum kitap okumayı sevmiyor" diye serzenişlerinin arka planında bir gerçek var aslında. Çocuğunuza kitabı bir gözünüz saatteyken okuyorsanız, o anı keyif alarak değil, doldurulması gereken ceza süresi gibi görüyorsanız, çocuğunuz da elbette sevemez kitap okumayı. 

 

Çocuklar dediklerimizi değil, yaptıklarımızı yaparlar..

 

Bizim evde televizyon yok biliyorsunuz. Bu yüzdendir ki kitaplar daha da önemli. Dizilerde takip edilen karakterler de kitabın içinde bizim için, heyecan duyduğumuz maceralar da. Bizim başucumuzda sıra bekleyen kitapları görerek büyüyor çocuklarımız. Ve artık onların dolaplarında da sıra bekleyen kitaplar birikiyor. Beğendiği bir kitabın serisi var mı diye sorunca Dafne bana, helal sana verdiğim emeklere diyen bir gülümseme yayılıyor yüzüme.

 

Her hafta düzenli 5-10 yeni kitap giriyor Dafnenin arşivine. Hem Dafnenin hem benim çok sevdiğimiz favori kitaplarımız ve yazarlarımız var. Şimdi onlardan birinden bahsedeceğim.

 

Tülin Kozikoğlu

Kitapkurdu

01.04.2015

1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra A.B.D.’de Duquesne Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1995-2001 yılları arasında çimento ve demir-çelik sektörlerinde pazarlama alanında çalıştı. Bilgi Üniversitesi’nde Çocuk İçin Yazmak sertifika programını tamamladığı 2006 yılından bu yana çocuk edebiyatıyla ilgileniyor. 2007 yılında TRT’nin, Türkiye’de Radyo Yayıncılığı’nın 80. Yılı Kutlamaları kapsamında açtığı çocuklar için radyo oyunu yarışmasında 2.lik kazandı. İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Lili ve Yedi Çocuğu isimli yedi kitaplık serinin Hayvanları Çoook Seviyorum! isimli kitabı Çocuk ve Gençlik Yazarları Derneği tarafından 2010 Yılı En İyi Resimli Öykü Kitabı dalında Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. 2011 yılında Mavibulut Yayınları tarafından Bir Tanecik Oğlum isimli kitabı, 2012 yılında Redhouse Kidz Yayınevi tarafından Meraklı Gezginler isimli dört kitaplık serisi yayımlanan Kozikoğlu, çocuk kitaplarının yanı sıra, Sabah Gazetesi Kitap Eki’nde çocuk kitapları tanıtımı yapıyor ve Sabah Gazetesi Cumartesi Eki’nde çocukla seyahat konularında gezi yazıları yazıyor. Üç yıl süreyle All For Kids dergisinde Köşe Kapmaca isimli köşesinde çocuk gelişimi konularında köşe yazıları yazdı. Ayrıca University of Pittsburgh bünyesinde gerçekleştirilen Western Pennsylvania Writing Project-The Writer’s Institute’tan aldığı eğitim paralelinde ilkokul öğrencileri için “Keyifle Okuyorum-Özenle Yazıyorum” isimli yaratıcı yazı atölyesini düzenliyor. Bu atölyeden yola çıkarak ilkokul öğretmenlerine “Çocuklara Yaratıcı Yazı Nasıl Öğretilir” başlıklı eğitimi veriyor.

 

Biz Lili ve Yedi Çocuğu ile tanıştık yazarla. Kısa kısa, her kitabında ayrı bir çocuğunu anlattığı öyküleri çok sevdik. "Biz bugün 2 yaş aşımızı olduk" cümlesindeki gibi kendini çocuğuyla bir sayma durumu değil, gerçek bir çoğul eki. Dafne kadar ben de sevdim yazarın dilini, kitapların etkileyici görsellerini. Okurken şiir etkisi yaratan melodik cümleleri, uyku öncesi için en güzel seçim oldu her zaman.

Daha sonra Leyla Fontenli Öyküler geldi kütüphanemize. 9 kitaplık serinin her kitabında yeni bir hayvan arkadaşla yeni şeyler bulduk. Bu sefer resimler biraz daha dikkat isteyen, kendi içinde küçük sırlar taşıyan görsellere dönüştü. 

Son olarak da Meraklı Gezginler serisi girdi hayatımıza. Akıcı dille görsel zenginliğin üstüne bir de kapaklı sayfalar eklendi ki, her sayfada ayrı heyecan duymaya başladık bu sefer ne sürpriz çıkacak diye. Bu seri ile ilgili Sabah gazetesinde yayınlanan "Kızıyla oynadığı oyundan dört kitap çıkardı" yazısını okumak için buyrun. 

Özetle, sadece Dafne'nin değil benim de çok sevdiğim yazarlardan biri Tülin Kozikoğlu. Kendi çocuğu ile deneyimlediği şeylerden beslenen kitapları da hemen fark yaratıyor zaten :)

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page