Kafamda Deli Fikirler

22.12.2015

Bir süredir ev bakıyorduk. Aradığımız ev belirli bir sitenin, belirli bir blogunda, ve belirli kat aralıklarında olduğu için çok spesifikti. Bu yüzden bulması hem çok zor hem de çok kolaydı. Kolaydı çünkü ne istediğimizi net olarak biliyorduk. Zordu çünkü mevcut evlerin hepsi doluydu. Tanıdıkların yardımıyla daha ev boşalmadan ve ilan açılmadan bulduk. Ve bu hafta anlaştık. Hayırlısıyla önümüzdeki günlerde evrak işlerine girecek Can. Fakat şuanki ev sahipleri martta ya da haziranda boşaltmayı planladığı için(okuyan çocuklarından dolayı şubat tatili ya da yaz tatili bekleniyor) şimdilik taşınma telaşına girmiyorum. Zaten taşınmadan önce evin içinde yapılacak ufak tefek değişiklikler var. Benim aklımda daha köklü bir proje vardı eskimiş bir daireyi elden geçirmekle ilgili ama gerek kalmadı çok detay düşünmeye. Parkesi, tüm banyoları, her odadaki dolapları, çamaşır odası, giysi odası, balkonu, kapıları bile tamamen elden geçmiş durumda. Ayırmayı düşündüğümde bile fazla bir bütçeyle yenilenmiş evin içi. Bazı şeyleri benim zevkimin tam ters ucunda. Mesela banyoları Bülent Ersoy'un evi gibi şıkır şıkır, simli, süslü püslü :) Evine gittiğim bir arkadaşımda benzerini gördüğümde "amanııın" demiştim ama çok kınamamak gerekiyormuş. Şimdi benim başıma geldi işte. Çok para harcanmış olsa da mecburen değişecek bu yüzden banyosu. Diğer fonksiyonel parçalara pek dokunmayı düşünmüyorum. Tabi aklımdaki binlerce fikre de engel olamıyorum.

 

Yeni eve geçerken sıkı bir şömine pazarlığı yaptık Canla. Şuanki evimize daha yeni yaptırmıştım ve çok da keyfini çıkaramamıştık henüz. Mevcuttaki kadar ağır olmasa da, yeni eve de benzer uygulama yapacağım. Umarım çok sıkıntılı bir süreç olmaz da, buradan paylaşırım oda oda eski-yeni hallerini. Aklımdaki fikirleri şimdilik not alayım buraya :)

 

 

SALON;

- Bir duvar boydan boya kitaplık olacak. Şuanki kitaplık hacmi en az 2 katına çıkacak yani.

(Bursa Şehir Kütüphanesiyle yarışırız artık :))

- Maalesef diğer duvara(en küçüğüne) tv ünitesi gelecek Can'ın isteği ile. Bana sorsalar salonunda olmasını istemediğin 10 obje diye, ilk sırada televizyon gelir. Hem izlemediğimiz, hem de fazla teknolojik olan bir şeyin salonun ortasına konmasını anlayamıyorum. Geleneksel Türk salon yapısı ortada büyük bir tv ünitesi ve hepsi ona dönük olan koltuklar şeklinde belirginleşmiştir tamam, ama biz izlemiyorken neden öyle yerleşelim ki?

Kaldı ki oraya koyacak televizyonumuz bile yok. Ona harcanacak parayla başka bir şey alabiliriz :)

- Kitaplık ve tv ünitesini boğmayacak ve aynı zamanda önü kapanmayacak ve

aynı zamanda koltuk grup yapısını bozmayacak şekilde şömine yerleştirilecek 

(ayy yazarken bile daraldım, nasıl bulacağım bakalım uygun çözümü)

-Yemek masasının yan duvarı yine büfe olarak yerleşecek

- Mevcut perdeler Can ikna edilebilirse yeni eve taşınacak.

Edilemezse yeni perde çözümü aranacak.

-Boya-badana yapılacak(tüm ev için tabi)

 

 

GİRİŞ;

-Girişe yaptırılan dolap güzel fakat kapakları tarzıma hiç uygun olmadığı için değiştirilecek

- Ayna-ayakkabılık kombinasyonu eklenecek

- Giriş duvarına panel ya da duvar kağıdı uygulanacak

 

 

OYUN ODASI;

- Mevcut halde salonla arasındaki geçiş alçıpan ile kapatılmış ve çalışma odası yapılmış. Orası kırılıp oda tekrar birleştirilecek ve sadece çocuklara ait bir oyun odası olacak.

- Plastik oyun evi, masa-sandalye ve oyuncak dolapları taşınacak. Sadece düzenleme yapılsa yeterli.

- Canlı renklerde bir halı ve perde alınacak

-Salonla olan geçişe Hint Toran tarzı bir kapı süsü eklenecek. Bunun için Katardan aldığım kumaşlarla kendim bir şeyler yapmaya çalışacağım. İstediğim gibi olmazsa hazır alacağım.

 

 

MUTFAK;

Eve bakarken gezemediğim tek yer burası oldu. O sırada hem Dafne hem Selen ağlayıp huzursuzlandılar. Ve ben evde en çok zaman-emek harcadığım yere bakamadım :) İlk incelemeden sonra durumu değerlendireceğim.

 

 

ÇOCUK ODASI;

3+1den 4+1e geçmemize rağmen kızların odasını ayırmayacağız. Yatak odaları ortak olacak, diğer bir odayı da ikisi için çalışma odası yapacağız yatılı misafir odası olarak da kullanılabilecek.

Zaten ayrıca oyun odaları da olacak. Evin çoğu onların yani :)

- Mevcut ranza, giysi dolapları, Selenin karyolası, etajer, halı, perde taşınacak.

Yeni bir şey almayı düşünmüyorum. Sadece çocuk odasını neresi yapacağıma karar veremedim.

Hemen bizim karşımızdaki oda uygun gibi geliyor, daha büyük olan. Ama orası balkonlu olduğu

ve köşe oda olduğu için soğuk mu olur kışın diye de endişeleniyorum.

 

 

MİSAFİR ODASI/ÇALIŞMA ODASI;

Bu sene salon masasında aktivitelerini yapıyor olsalar da, seneye 1. sınıfa başlayacak olan Dafne için

ayrı bir çalışma masası gerekli olacak. Kitaplık ve çalışma masası üzerinde düşünmem gerekiyor.

Ama Eylüle kadar zamanım var.

- Yatılı misafir ihtimali için mevcut evdeki bazalı yatak taşınacak.

Bazanın altı da depo olarak kullanılmaya devam edilir.

 

EBEVEYN ODASI;

- Giysi odası ve orayı içine alan duvardan duvara dolap yapılması benim işimi çok kolaylaştırmış. Benim tek yapmam gereken zevkime uymayan kapakları değiştirmek ve iskelet yapısına birkaç fonksiyonel parça eklemek.

- Büyük bir alan dolapla kaplandığı için yatak ve etajerlerin dışında benim 2 metrelik makyaj masama yer kalmıyor maalesef. Yeni bir çözüm bulmam gerekiyor.

- Ebeveyn banyosu çok pahalı lakin benim isteğimden uzak bir zevkle tasarlanmış. Elde kalan bütçeye ve zihinsel/fiziksel güce göre buraya da el atılabilir.

 

ÇAMAŞIR ODASI;

- İki duvar çelik konstrüksiyonlu raflarla doldurulmuş. Ben ankastre bir çamaşır odası yapmayı planlıyordum fakat mevcut haliyle de oldukça kullanışlı. Bozmayı düşünmüyorum. Şuan üst üste duran çamaşır ve kurutma makinemi, orada yan yana konumlamak durumundayım. Üzerine ilave tezgah düşünebilirim belki. Kullandıkça ortaya çıkacak ihtiyaçlarla değiştirilebilir bir alan olduğu için şuan sıkıntı yaratmıyor.

 

BANYO;

- Görünce amanııın dediğim yer işte burası. Sona bıraktım özellikle. 3 boyutlu, siyah zemine simli parlak duvar seramiklerini görünce pek de dikkatli bakamadım aslında diğer şeylere :D

Burada yapılacak çooook şey var. 

 

 

 

En son evin planını da koyayım ve bu yazıyı bitireyim. İlerleyen zamanlarda gelişmelerde görüşmek üzere :)

 

Üzerinde en çok düşünmem

gereken oda!

En masrafsız

oda!

Zihnimdeki en rahat oda

İçine girmeye korkutuğum yer :O

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz