top of page
 

 

 

Havalar iyice soğudu. Bu sene daha önce görmediğim kadar soğuk ve kar gördüm şimdiden Bursa'da. Gece eksi değerlere düşmesine alıştığımız hava sıcaklığı, artık gündüz bile eksilerde geziyor. Ve biz neredeyse yün içliklerle geziyoruz.  :) Dafne 4 yaşını bitirdi ve ben bu kadar sürede hiç kazak giydiğini görmemiştim. Sadece Dafne'ye bakarak bile kışın şiddetini anlamak mümkün.

 

Tabi bu arada insanın bazılarına hiç bakmayası geliyor. Yazın bir tshirt, bir etek/pantolonla kurtardığımız görsellik, kat kat giyinirken daha zorlar hale geldi. Atkı-bere-eldivenini geçtim, iç mekanda dolaşmak için bile o kadar rüküşleşmeye başladık ki, birkaç tüyo yazayım dedim. Tutamadım kendimi :)

Kış Kreasyonları

12.01.2015

Renk uyumları ve kalın/ince dengesi ile ilgili birkaç örnek üzerinde anlatmaya çalışacağım durumu.

 

Yaz döneminde de bahsettiğim temel kurallar var. Mesela baskın renkler birlikte kullanılmaz. Siyah, kahverengi, lacivert gibi renkler baskındır. Bunları canlı ya da pastel diğer renklerle kombinleyelim, ama lütfen birlikte kullamayalım. Birbirini bastıran, öldüren etki yaratıyor çünkü. Siyah pantolon, siyah kazak giymişsek, altına kahverengi çizme giymeyelim. Ya da tam tersi, kahverengi kazak-pantolonlu bir kombinasyonu siyah çizme ile tamamlamayalım. İlla siyah pantolon ve kahverengi çizme giyeceksek, üzerine ilgiyi siyah pantolondan alacak daha baskın bir renk ya da kahverengi çizmelerle uyum sağlayacak ve siyah pantolonu sadece geçiş yüzeyi olarak sindirecek kahverengi bir üst kullanalım.

 

Hemen bir örnek;

Kahverengi çizmeleri hırka, çanta, atkı ve bilezikle tamamlayıp, siyahı dışlanmış hissettirebiliriz :)

 

Birkaç güzel kombinasyon örneği daha paylaşayım;

Bu arada UGG botları da hiç sevmem.

Çok kaba geldiği için mi, popüler kültür ürünü olduğu için mi nedenini henüz çözemedim :)

Şimdi gelelim etekli çözümlere;

Gri ile kombinlenmiş pastel renkler soğuğa inat içimizi ısıtır :)

Şuan Avrupada çok trend olan maxi etekler de 1,5-2 seneye Türkiyeye yayılır herhalde :)

Miniler ise kilotlu çoraplarla aynı renkte seçilip bir sürü renge zemin oluşturabilir..

 

Dikkat edeceğimiz son şey de giysiler arasındaki ortak dil. "Altı kaval üstü şişhane" denir ya bizde, kat kat kalın kazakların altına yazlık ayakkabı yanlışına düşmeyelim :)

Örnek bu sefer de yapılmaması gerekenler grubundan olsun;

Renk uyumu çok güzel olsa da kazakla ayakkabı farklı dilleri konuşuyor

 

İşte bunlar benim naçizane önerilerim. Hava soğuk olsa da içimiz sıcak olsun :)

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page