Hıdırellez benim için bahar coşkusunu patlatmanın tam zamanı. Bu yüzden her sene ayrı bir heyecan yaratır bende. Annem kağıtlara yazar-çizerdi biz küçükken. Bizim çocuklar olunca evdeki bol miktar oyuncaklarla maket boyutuna geçti. Küçük bir limuzin, mini evler, bebekler, oyuncak para derken dizerdi istekleri balkonun bir kenarına. Bu seneye kadar ben de yapardım. Bu sene de çok hevesle başladım güne. Sabah pek bir keyifliydim ki temizlikçi ablam işi bırakmış da olsa kaçırmayacaktım tadımı. Akşama da planlarım vardı balkona sıralayacak. 

Hıdırellez

05.05.2015

Gel gör ki sevgili okuyucu, sunum yapabilmek için çizimlere daldığım en yoğun iş anımda annemden gelen bir telefonla elim ayağıma dolandı. Dafne kaydıraktan kafa üstü düşmüştü! Çantamı alıp hemen çıktığımda

"çocuk da yaparım kariyer de " lafının külliyen yalan olduğunu kanıtlayışımın 35431763. keziydi. 

 

Elinde oyuncağı ile spiral kaydırağa tersten tırmanıyormuş bu sırada küçük hanım. Annem ve Gamze de tepesinde olmasına rağmen bir anlık bir şeyle yere yapışıvermiş. Olacağı varmış denir ya :(

 

Parmağı şişmişti ben eve gittiğimde, hemen acile koştuk. Mecburen röntgen çekilmesi gerekiyordu ve daha bir kaç hafta önce ayak bileği için çekildiğinden ben oldukça tedirgindim. Dafnenin ağlaması eşliğinde, kıvrılmayan parmağı kalemle destekleyerek çektirdik röntgeni.

Kırık-çıkık yoktu ama zedelendiği için 3 gün bangajlı kalması gerekiyor dedi doktor.

 Kafasını da epey inceledi ama bir şey bulamadı. Gözlemleyin diyerek yolladı bizi. Eli de sarıldığı için acısı dinen Dafneye biraz da moral olsun diye salı akşamı rutinimizi bozmadık, lokale gittik. Yemeği yedik, oynadık, arabaya binerken midem bulanıyor diye ağlamaya başladı Dafne. Belki balık ağır gelmiştir diye ciddiye almıyordum ki, başım da dönüyor diyince tuttuk yine acilin yolunu. 

 

Doktor hemen tomografi istedi. Yok canım o kadar da olmaz artık dedik, acilde 1 saat gözetimde durmayı seçtik. Ama beklerken Dafne boru şiddetiyle kusunca eyvah noluyor zilleri çaldı bende. Doktor da başka çare yok çekeceğiz dedi. 

 

Çekim kısmı ayrı bir eziyetti. Radyolog önce izin vermedi benim içeri girmeme. Dafnenin bağıran sesini, ağlamasını duydukça parçalandım :( Dayanamayıp girdim bir süre sonra. Boşuna radyasyon alacaksınız ama dedi doktor. Sanki o an benim için bir önemi varmış gibi. Dafnenin yanına oturdum, gözlerini kapattırıp bir masal anlatmaya başladım. 13 saniyelik tarama böylece bitmiş oldu. 

 

Sonucu beklerken acile pek çok kritik hasta geldi. Biz de biraz daha beklemek zorunda kaldık. Selen bir köşede, Dafne bir köşede uyuyakaldılar. Biz de doktorun bir şeyi yokmuş açıklamasıyla rahatlayıp evin yolunu tuttuk.

 

Dönerken yol boyu kendimizi yedik, keşke çektirmeseydik tomografi diye. Hızlıca biraz araştırdık sağdan soldan.

BT, bilgisayarlı tomografi çok gerekmedikçe çekilmemesi gereken bir şey. Televizyon seyredilen, telefon-bilgisayar kullanılan normal bir evin günlük radyasyon değerine X dersek, BT çekiminde 8 aylık X yüklenmiş

oluyor bir seferde vücuda :( 

 

Biz mecbur kaldık ve çektirdik. Peki sonrasında ne yapabiliriz dedim. Biraz da onunla ilgili şeyler okudum.

Artık çok çok çok gerekmedikçe herhangi bir görüntüleme yok. Günlük maruz kalınan radyasyon miktarını

düşürmek lazım. Telefonları akşamları uçak moduna alıp yatıyoruz zaten, tv açılmıyor. Canın iş bilgisayarı

dışında 40 dakikalık çizgi film seansı var sadece. Mikrodalga fırını hamilelikle birlikte atmıştık evden.

Başka da neleri atarız hayatımızdan bilmiyorum :) 

 

Prof Dr Ahmet Maranki'nin radyasyonu atmak için önerdiği bir kür var. 

 

Radyasyon kürü:

Malzemeler:

* 30 gram tarçın,
* 10 gram dağ kişnişi,
* 5 gram sinemaki,
* 1,5 litre su,
* 5 gram ( 1 çay kaşığı ) iyotlu kristal tuz ( kaya tuzu ).

Hazırlanışı ve Kullanımı:

1,5 litre suya kabuk tarçını dağ kişnişi ve sinemaki atıp 15 dk kaynatılır. kaynatma işlemi bitince soğumaya bırakılır. 1 hafta boyunca her gün yatmadan önce 1 bardak içilir.
kaynak:maranki.com

 

 

Gece sabaha kadar Dafne yanımda yattı. O uyudu, ben onun nefesini dinledim. Aldığı-verdiği

her nefeste şükürler ettim. Allah hiç bir anneye evladının acısını yaşatmasın..

 

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz