top of page
 

 

 

Feng Shui "rüzgâr" ve "su" anlamına gelen, doğada var olan yaşam enerjisini,

yaşanılan mekânlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisidir.

 

Beş bin yıllık geçmişi olan Feng Shui öğretisinin, insanın varoluş özelliklerine uygun yaşam alanlarını düzenleme yöntemi olduğuna ve böylece daha sağlıklı yaşanılıp, mutlu ilişkiler kurulacağına, kişisel gelişimden kariyerimizi geliştirip kazanç artırımı sağlanabileceğine inanılır. Feng Shui bir dekorasyon stili değildir. Daha çok ana hatları birçok dekorasyon stili ile uyumlu bir disiplindir. 

 

Temel Kuralları Nedir?

 

Chi: Geleneksel Çin kültüründe evrendeki her canlının bir parçası olduğuna inanılan yaşam enerjisi, tinsel enerji.

Evinizde Feng Shui ile Pozitif Enerji Yaratmak İçin 5 İpucu!

27.05.2015

Yin-yang: Çin felsefesinde, insanların doğadaki olayları algılayışlarında karşılaştıkları ve evrendeki her devingen nesnede bulunduğuna inanılan doğal karşıtların genel tanımlamaları. Edilgeni, karanlığı, dişili, olumsuzu ve tüketimi betimleyen "Yin" geceye , Etkeni, aydınlığı, erili, olumluyu ve üretimi betimleyen "Yang" ise gündüze karşılık gelir. Sürekli bir mücadele içinde olan Yin ve Yang birlikte Bütünü yaratırlar.

Beş element: Ağaç, Ateş, Toprak, Metal ve Su'dan oluşur. İnsanlar da doğdukları yıllar itibariyle bu elementlerin etkisi altındadır. (okurken Cem Yılmaz'ın "doğada bulunan 5 element; ateş, toprak, metal, su, tahta. Tahta ya, gücüne mi gitti?" deyişi aklınıza geldi mi? :) )

Bagua yön haritası: En klasik Feng Şui öğretisidir. Pusulanın gösterdiği yönlere göre mekânı 9 bölüme ayırmayı öngörmektedir. Bu bölümler hayatın 8 önemli boyutunu ve enerjinin çıkış noktası olan merkez bölümünü içine alır. Sağlık, aşk, zenginlik,kariyer, eğitim gibi beklentiler Bagua haritası üzerinde yönlerle ifade edilir.

Feng Shui'yi evinize taşımaktaki amaç evinizi size ait, sizi temsil eden, sizin uzantınız olan bir mekana dönüştürmek. Yoksa katalog dergilerinden çıkma bir tema sunmuyor size. Evinizi size ait yaparken, içindeki enerjinin(chi)

pozitif kalmasını sağlamak temel prensip.

 

Bunu sağlayabilmek için Feng Shui eksperi olmanız gerekmiyor. Şimdi size basitçe uygulayabileceğiniz 5 ipucu vereceğim. Başka bir yazıda da Feng Shuideki 5 elemente detaylı değiniyor olacağım merak edenler için..

 

 

 

1. Dağınıklıktan Kurtulun!

Evin düzeni sizi temsil eder. (bizimki gibi iki çocuklu bir evde düzenden çok düzensizlik vardır mesela :) ) Dağınıklık sadece eşyaların karmaşası değildir. Gereğinden fazla eşyanın varlığı da sizde yük yaratır. Gereksiz insanları hayatınızdan, gereksiz eşyaları evinizden atın, hafifleyin! Dağınık bir evin sizde stres yarattığını unutmayın. En iyi yöntem haftada 1 kez tavandan tabana bir göz atıp dağınıklık yaratan şeylerden kurtulmaktır..

2. Aydınlatın!

Yetersiz ışık, enerjinizi emen bir düşmana dönüşebilir. Bu yüzden eviniz için ne az ne de çok, yeterli miktarda aydınlatma sağlamalısınız. En güzel aydınlatma kaynağı doğal gün ışığıdır. Kat kat perdelere hapsolmadan ışığı içeri alın. Camlarınızın temiz olmasına özen gösterin..

3. Elektronik Eşyaları Uzak Tutun!

Yatak odanızda elektronik eşya barındırmayın. Pek çok insan için epey zor biliyorum. Bizim gibi evde zaten televizyon izlemeyen insanlara kolay belki söylemesi. Fakat unutmayın ki kaliteli bir uyku ve rahatlama, iyi enerji yaratır. Sadece televizyon, bilgisayar değil, tüm elektronik cihazlar uyku kalitenizi düşürür..

4. Doğayı İçeri Alın!

Doğa sakinleştiricidir ve Feng Shuinin 5 elementi doğal döngüyü eve taşımak için en kolay yoldur.

Ahşap mobilyalar, saksı bitkileri ve hatta küçük bir iç mekan su kaynağı(fıskiye, şadırvan, yapay şelale, süs havuzu..) evinizde doğal bir enerji yaratacaktır..

5. Renk Seçimine Dikkat Edin!

Feng Shuide renkler çok önemlidir. Her rengin çağırdığı bir duygu vardır. Mesela rahatlatıcı bir odanız olsun istiyorsanız, mavi rengi kullanarak sakinleştirici etki yaratabilirsiniz. Buyrun 5 elementteki renk grupları;

Bu temel adımları uyguladıktan sonra evdeki enerjinizi daha kolay hissetmeye başlayabilirsiniz.

Bir başka yazıda 5 elementle ilgili daha detaylı bilgi vereceğim ve renklerin etkilerine değineceğim..

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page