top of page

Evlat Sevgisi

21.10.2014

Bugün Dafne'nin öğretmenleriyle veli görüşmemiz vardı. Can'la birlikte gittik heyecanla. Bir anne için çocuğunun güzelliklerini görmesinden daha mutlu edici birşey varsa o da çocuğunun güzelliklerini başka birinden dinlemesiymiş. Çok güzel şeyler söyledi öğretmenleri Dafne ile ilgili. Bugüne kadar hem Dafne için hem Selen için çok emek harcadık, çok çabaladık. Hala da çabalamaya devam ediyoruz. Kimsenin emekleri boşa çıkmasın :)

 

Kızlarımla ilgili yazmadığımı farkettim bir süredir. Dafne 4 yaşını doldurmak üzere, haftaya doğumgününü kutlayacağız. İlk 3 sene hep aile içinde yaptık kutlamalarını. İki kızımı da eskilerin deyimiyle "çatır çatır :)" doğursam da bu günlerin benim için değil onlar için önemli olduğu fikrindeyim. Bu yüzden doğum günü kutlamalarını şimdiye kadar hep Dafne'nin keyif alacağı şekilde düzenledik. Bu sene de arkadaşlarıyla kutlamak istediğini söyledi. Şimdi hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz :)

 

Okuluna bu sene daha hızlı adapte oldu Dafne. Geçen sene abartısız 5-6 ay sürmüştü alışma süreci. 6 ay boyunca her sabah çocuğunuzu ağlayarak okula bıraktığınızı düşünün! Başlarda hamilelik hormonlarım, sonrasında lohusa psikolojim derken onunla birlikte her seferinde ben de ağlıyordum. Okulunu, öğretmenini, çocuğumu ve hatta kendi anneliğimi sorguladığım günler geçirdim. Ama bu sene belki 1 yaş daha büyük olmasının etkisiyle, belki de artık okulu tanımış olmasının etkisiyle 1-1,5 hafta sürdü alışması. Şimdi çok şükür sorunsuz gidiyor okula. 

 

Okulda önceki seneye ilave cimnastik, bale-modern dans ve half-day english var. Biz hafta sonu da cimnastik dersine götürdüğümüz için fazlaca etkisini görüyoruz Dafne'de. Evde taklalar, amutlar havada uçuşuyor :) Bale için de İtalyada beğenip aldığı mayolu tütüsünü üstünden çıkarmıyor. Öğretmenleri sadece kilotlu çorap giymesi yeterli dese de dinletemiyorum henüz :) Helen Doron'a gittiği dönemle, ya da geçen seneyle kıyaslanamayacak kadar da ilerlemiş durumda ingilizcesi. Benim gözümde hala küçücük olan kuzum büyüyor aslında :)

 

Selen'e gelince. O da 11 aylık oldu. Onun da doğumgününe az kaldı :) (diyorum ya, kutlama dönemindeyiz). Bu aralar geceleri bizi biraz zorluyor Selen. Azı dişlerinin çıkışı diğerleri kadar rahat olmadı. Sık sık ateşleniyor, keyifsiz uyanıp ağlıyor geceleri. Gündüzleri ise sanki gece uykusuz kalan bebek o değilmiş gibi hoplama-zıplama derdinde :) Evin içinde engel tanımıyor artık. Merdivenin ilk basamağından başlayıp en üste kadar tırmanıyor mesela! Hala koruyucu kapıları takmadık parke yapılırken söktüğümüz. Bir yandan zaten yanında mutlaka biri oluyor diye gerek görmüyoruz. Üstelik merdiven çıkmak ona doğal cimnastik egzersizi etkisi yaratıyor. Kol-bacak kasları daha hızlı gelişiyor sanırım. Zira kendisi kitaplığın raflarına tutunup yukarı çekiyor kendini barfiksçi gibi :) Son hafta içinde cesaretini topladığı zamanlarda elini bırakıp adım atmaya başladı. Ama Dafne'nin yakın civarda olduğu zamanlarda hep tutunarak yürüyor. Büyük çocuğun küçüğe pozitif etkisi olduğu kadar negatif etkisi de oluyor tabi. Dafne'nin gelip arada Selen'i devirmesi onu biraz daha temkinli yaptı yürüme konusunda. Dafne 11 aylıkken çok seri yürüyordu mesela ama Selen henüz 3 adımdan fazlasını peş peşe atamıyor. İnşallah doğumgününe kalmadan o da söker bu işi :)

 

Dafne'nin Selen'e kattığı pozitif şeylere gelince; mesela çok güzel kelime tekrarı yapıyor Selen. Kendiliğinden söylediği kelimelerin yanı sıra pek çok kelimeyi de zorlamadan tekrar ediyor. Dafne'nin ona oyunlar öğretmesi ve sürekli ona birşeyler anlatmasının çok etkisi var :)

 

Bazen sabah 6:30 kalkıp iki kardeş oyun kuruyorlar. İşte böyle anlarda uykusuzluktan gerilmiş yüz kaslarıma bir tebessüm yayılıyor. Varoluş nedenim onlar diyorum. Hoşlanmayanlar olsa da çocuk merkezli yaşayan annelerdenim ben. Kendimi ihmal etmiyorum ama her şeyden önce onları düşünmek beni daha çok mutlu ediyor. Allah hepimize çocuklarımızın güzel günlerini görmeyi nasip etsin..

Dafne Selen'e halay çekmeyi öğretiyor :)

Sabahın köründe saklambaç oynuyorlar :)

Merdivende evcilik partisi :)

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page