Süreyi çok uzatma taraftarı değildim emzik kullanımı ile ilgili. Dafne 1,5 yaşında bırakmıştı ve Selen'in de epey güzel konuşuyor olması bende alarm zilleri çaldırıyordu. Gerçi diğer taraftan da fikrine saygı duyduğum pek çok anne-uzman arkadaşımdan acele etmememi, daha zamanın olduğunu duyuyordum. Üstelik Can da çok çalıştığı için hem zaman hem de enerji ayıramayacak dönemdeydi. Yani bu işi tek başıma yapacaksam yapmalıydım.

 

İtalya dönüşü tamam dedim kendime, bu hafta son olsun. İlk 3 günün yeni alışkanlılara geçişte en zoru olduğunu bildiğim için başlangıcı cumartesiye denk getirdim. Annenin direnci ve sabrıyla en iyi bakıcının direnci ve sabrı kıyaslanamazdı çünkü. Cumartesi ve pazar günü hiç de beklediğim kadar zor olmadı. Birkaç kez sordu emziği. Kestiğim emziği gösterdim. Zaten elinin tersiyle itti. Gün içinde hiç sormazken, uyku öncesi sorduğu bu sorular beni zorlamayacak seviyedeydi. Ama asıl zorlayan emziksiz uyuma anını benimle birleştirmeye çalışması oldu. İlk gece abartısız söylüyorum 55 dakika boyunca kucağımda uyudu. Uyuyor, yatırdığım an ağlıyor. Ya da uyuyor diye kolumu biraz gevşetiyorum, hemen sol eliyle boynuma yapışıyor. Baktım ki bu çocuk emzikle beni yer değiştirmeye çalışıyor, ikinci akşam bir şeyi daha değişiklikler listesine aldık, yatakta kendi kendine uyuma. 

Emziksiz Günler

08.08.2015

 

Kucakta, lök lök emzik çekerek uyuyan bir bebeğin bir anda hem emziğini hem de güvendiği kucağını alırsan olacaklara katlanırsın elbet :) Havaların sıcak olması yüzünden bizim yatak odasına çektik kızları. Ben ve Dafne bizim yatakta, Selen de kendi karyolasında olmak üzere üçümüz sıralandık yan yana bezelye misali klimalı odada. Babamızı da 1,5 senedir Selen'in uyutucusu olma görevinden azat etmiş olduk böylece. İlk akşam 1 saat 50 dakika sürdü Selenin uykuya dalması. "Yatmıycaaam", "kalkıcaaam", "baba beni kurtaaar" söylediği başlıca şeyler oldu :)

Arada Dafneyle konuşup kıkırdaştıkları için uykuya dalışları geciktikçe gecikti. Ama yılmadım. 2 saat de sürse bu çocuklar artık kendi kendine uyumalıydı. 

 

İkinci gece 1,5 saatte, üçüncü gece 1 saatte daldı uykuya. Tabi ben geceleri böyle uyuturken, gündüz bakıcı ablası kucakta uyuttuğu için benim açımdan zorlayıcı ilerliyor süreç. Yağmurlu hava ile geceleri biraz daha serinlediğimiz için dün akşam da kızları kendi odalarına geri çektik. Dafne ranzanın alt katında, Selen karyolasında yattı. Ben de ikisinin ortasına yere yattım. Masal, şarkı-türkü derken 35 dakikada ikisi de uykuya geçmişti :)

Hadi bakalım, devamı da güzel olsun inşallah..

 

Gerçek emziği kriz anları için dolaba saklayıp, yeni aldığımız dandik emziği kestik :)

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz