Selen'in doğum gününe sayılı günler kaldı. Evde geniş aile içinde yapacağımız bir kutlama olacağı için hazırlık telaşı sarmış değil beni henüz. Asıl 1 yaş sonrası çocuklarda teoride ve pratikte değişenler, gelişenler beni telaşlandırıyor. 
 
Bunların başında emzik geliyor. Dafne'nin gelişim sürecinde olduğu gibi Selen'in gelişiminde de yardımcılarımdan

biri emzik. Gün içinde hiç vermiyorum. Gerek diş-çene yapısı bozukluklarını önlemek, gerekse dil-konuşma gelişimini negatif etkilememek için sadece uykuya dalma anlarında kullanıyorum. Uyku saati gelince emziğini tıkayıp yatırıyoruz kucağa :) Biraz dolaştırdıktan sonra sızıyor ve yatağına alıyoruz.

Emzik

05.11.2014

 

Ama bu aralar konuşma çabası o kadar yoğun ki, neredeyse uykudan gözlerinin kapandığı anda bile hala emziği çıkartıp bir şeyler söylemeye çalışıyor. Kendi kendine uykuya dalma sürecini uzatıyor yani. Bir de gece boyu emziği düştüğü için uyanıp ağlamalar başladı ki, kontrolden çıkmadan dur demek gerekiyor. Dafne'de biraz geç kalmıştım ve 1,5 yaşındayken emziği kesmiştim. Ama kesmek o kadar zor olmuştu ki, geceler boyu kusana kadar ağlamıştı. Şimdi Selen'in o kadar bağlandığı anı beklemeden daha erken zamanda davranmak istiyorum. 
 
Bazen dışarıda başka bebekler görüyorum pusetinde oturmuş, ya da ebeveyninin kucağında dolaşıyor. Ağzında bir emzik, üstelik zincirsiz-bağsız. Ben uyutmaya çalıştığım anlarda bile Selen'in emziğini fırlatmasıyla uğraşırken, bu bebekler emziğini hiç mi çıkarmaz merak ediyorum. Etrafta gördüklerine tepki vermek için hiç mi konuşmaz, hiç mi ağzını açıp bir ses çıkarmaz iletişime geçmek için? Ya da diyelim emzik ağzından düştü, annesi yanında kaç tane yedek emzik taşır ki sterilize etmeye gerek kalmadan yenisini verir? Üfleyip tekrar verdiği alternatifi düşünmek bile istemiyorum :O
 
1 yaş kontrolü, aşıları, doğum günü kutlaması geçsin, başlıyoruz emzik bırakma mücadelesine :) Doğum günü zamanı Can İtalyada olacağı için, kutlamasını 1 hafta gecikmeli yapacağız. Yani bu sürece girmeden önce güç toplayacağım 2 haftam var demek. Can yanımda değilken iki çocukla nasıl güç toplayacaksam artık..

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz