top of page

Denizkızı Dafne 6 Yaşında!

19.11.2016

Yine çok uzun ara verdim yazmaya. Siteyi açıp sayfa tasarımını değiştirdiğim anlar oldu ama elim gidip de bir türlü yazamadım. Hem yeni görevimle ilgili yoğunluk beni gündüzleri ve geceleri çok yordu, hem de yazacak güzel bir şeyler bulamadım bunalımdan.. Geri dönüşü yine bir doğum günü yazısı ile yapayım istedim :)

Dafne 6. yaş kutlaması için deniz altı temasını seçti. Ben kutlamayı geniş aile arasında yapmayı planlıyordum ki Dafnecim sağolsun kendi hazırladığı minik davetiyeleri bazı arkadaşlarına dağıtıp haber vermiş bile :) Annelerinden bana tarih soruları gelince hadi dedim kuzumu kırmayayım yine arkadaşlı bir kutlama olsun.

Pastayı ve kurabiyeleri siteden bir komşum olan Serap Hanım'a yaptırdık ve hem görüntüsüyle, hem de lezzetiyle çok memnun kaldık. İsteyen herkese öneririm, buyrun buradan da ulaşabilirsiniz. 

Gelecek arkadaşlarının çoğunu senelerdir tanıdığım için çok abartılı bir hazırlığa girişmedim. Zaten ne zamanım, ne de gücüm vardı çok üstüne düşmeye. Kendi evimizde yapmam ve halihazırda yatılı misafirlerimin de olması diğer sebepler.

Küçük çocukların doğum günü kutlamalarıyla ilgili hassasımdır biliyorsunuz. Daha önceki yıllarda bununla ilgili yazdığım yazılar bazılarını çok rahatsız etmiş, hatta bana küsenler olmuştu. :) Ama düşüncelerim aynı doğrultuda. Kutlamanın amacı çocuğun kendini mutlu hissetmesi bence, annenin değil. Gösterişle birilerine gücünü kanıtlamak hiç değil. Annelerin kadınlar günü kıvamında toplanıp çocukları ortaya saldıkları buluşmalar da değil. Ve bu sene özellikle dikkat ettiğim bir diğer madde, doğum günü çocuğunu mutlu edeceğim diye kutlamaya katılan diğer çocukları mutsuz etmek de değil. Hep negatifleri yazdım, peki ne yapacağız? 

- Doğum günü çocuğunu abartılı kıyafetlerle arkadaşlarının arasına sokmayacağız mesela. Prenses/süper kahraman temaları yapılsa bile, dozu tadında ayarlamak lazım. Diğer çocukları ezerek doğum günü çocuğunu dünyanın en önemli çocuğuymuş gibi göstermeyelim. Ben Dafnenin kutlaması için basit bir beyaz tshirte deniz kabuğu şekilleri kesip yapıştırdım. Annem de mor bir kumaştan etek dikti. Kabarık bir Ariel kostümü alınmasını isteyen Dafneyi neyse ki makul gerekçelerle ikna edebildim. Burada hem anneye hem çocuğa görev düşüyor. Ben çocuğumu bu şekilde ikna ederken, kutlamaya başında taç ve üzerinde prenses kostümüyle gelen arkadaşını gören Dafnenin tabi ki yüzü biraz asıldı. Denge her yerde çok önemli.

- Doğum günü çocuğuna doğal olarak onlarca hediye geliyor o gün. Ama 6 senedir görüyorum ki, diğer çocuklar yaşı kaç olursa olsun hep üzülüyor. Ben ilk senelerde kime gidersek gidelim hep Dafne'ye de hediye aldım. Selen garibim yaşından önce olgunlaştığı için Dafne gibi ağlamadı şimdiye kadar ama o da etkilendi hepsinde. (Bazı doğum günlerinde Dafneninkini kutlarken Selene de hediyesini verdik mesela). Bununla ilgili naçizane önerim de gelen çocuklara da küçük hediyeler vermek. Genelde bir şeyler hazırlanıyor bu aralar gittiğim kutlamalarda. Bu hediyelerin, konseptimize uyacak diye çocukların işine yaramayacak şeyler olmamasına dikkat edelim.

-Kutlamanın içeriğiyle ilgili daha önce pek çok kez yazdım, hızlı özet geçeyim. Çocukların ilgisini çekecek oyunlar, etkinlikler hazırlayalım. Onları ortaya salıp kenara çekilmeyelim mesela :)

İşte bizim bir kutlamamız daha böyle geçti. Sırada Selen'in doğum günü var :)

Bu da benim Dafne'ye gece hazırladığım sürpriz. Küçükken annem bizi her doğum günümüzde sürprizlerle uyandırırdı. Kalktığımızda yatağımızın ucunda mektuplar, etrafta küçük notlar, kağıttan yapılmış süsler bulurduk. Ben de, ablam da çok mutlu olurduk. Şimdi yapma sırası bana geldi. Ben de elimden geldiğince çocuklarımın doğum günü sabahları gülümseten sürprizlerle uyanmasına çabalıyorum.

bottom of page