top of page

Dafnem 5 Yaşında!

27.10.2015

Dafne'ye mektup;

 

Daha dün gibi, tam 5 sene önce yine bir salı günü, bütün gün annemle alışveriş yapmış, akşam lokalde hep birlikte balık yemiştik. Denizden çıkan her şeyi yiyen ben, bir tek balık türevlerini hamileliğim boyunca sadece bebeğe faydasını düşünerek yemiştim. Ve akşamına bir kıpırtı duyunca, bebek de balığı sevmiyor bence diye şaka yapmıştım. Çünkü doktor daha 1 ay olduğunu söylüyordu doğuma, geliyor olamazdın. Gece 12'de artık sancılara dayanamayıp hastaneye atmıştık kendimizi. Doğal sürecine bıraktıklarını söyleyerek bana serum verip oyalamışlar, doktorumun gece uyanıp gelmesini engellemişlerdi. Sabah 8e kadar her geçen saat artan açılmam ile bekledim. Sabah doktorum gelince de kesemi patlatıp almışlardı doğumhaneye. Seni kucağıma atıvermişti doktor. Ne yapacağımı bilemedim. Bütün gece sancı çekmenin yorgunluğu, ıkınmanın tükenmişliği bir anda uçtu gitti. Kaygan bedenini düşürmemek için doladım kollarımı sana. Bir daha da hiç bırakamadım.

 

Zor bir bebektin. Hani bazen etrafımdaki diğer bebekli annelere bakıp karamsarlığa düşecek kadar zordun. Gazın, uykusuzluğun, koliğin, daha 4. ayda başlayan alerjin, emziğin, sallanarak uyuma isteğin ve benim bütün bunlara olan acemiliğim. Her bebeğin özelliklerinin farklı olduğunu ve buna bağlı olarak her annenin zorluk limitlerinin de aslında farklılık gösterdiğini henüz sindiremediğim yıllardı. Çok zorlanıyorum diyen başka bir annenin çocuğunun aslında ne kadar çok uyuduğunu, nasıl güzel yemek yediğini görüp kendimi daha çaresiz hissettiğim yıllardı. Ama her şeye rağmen senin varlığınla güzelleşen hayatımın ilk yıllarıydı.

İyi ki doğdun pamuk şekerim! İyi ki bizim ailemizi seçtin doğmak için. 

 

 

Bir önceki sene okuldaki arkadaşlarından çok etkilendiği için geniş bir kutlama yapmıştık ama bu sene ilk 3 yaşta yaptığımız gibi çekirdek kadroya geri döndük. Hafta içine denk gelen tarihi, tatille çakıştığı için sonrasına değil öncesine çektik. Konsept için Dafnenin tercihi tavuskuşu oldu. Aslına bakarsanız Tinkerbell'li 3 ve Elsa'lı 4. yaş kutlamasından sonra, çizgi film karakterlerinden bu kadar çabuk sıyrılabileceğini tahmin edemezdim.

5 yaş, gerçekten büyümenin dönüm noktalarından :)

 

Başlarda etrafta tavuskuşu kostümü aradım ama ne kadar zor olacağını da biliyordum. Bu yüzden süre daralmadan aldım defterimi elime, başladım yapabileceklerimi dökmeye. İlk taslakları Dafneyle paylaştım. Çok beğendi.

Bazı yerleriyle ilgili geri bildirimler verdi hatta :) (bu aralar kendisi bale kostümü tasarımcısı olacağını söylüyor. hayırlısı :) ) Kumaşları, tüyleri almak için de birlikte gittik Kapalı Çarşıya. Akşamları kızlar yattıktan sonra yavaş yavaş hazırlamaya başladım. Araya bayram tatili girince sürem iyice daraldı. Annemin ve Başak'ın da desteğiyle hızlandırdık süreci. 

 

Pasta içinse üniversiteden tasarımcı arkadaşım Fırında Tasarım'ın sahibi Esra'dan yardım istedim. İstanbuldan yollayacağı için pastasını ayrı yaptırıp, tavuskuşunu üzerine ekleyecek şekilde düşündük. Gerçekten çok güzel iş çıkardı. Gelişte kargo firmasının azizliğine uğradı biraz ama yine de güzel toparladık.

 

Ve tabi her zamanki gibi siparişi verirken 4 kez söyleyip uyarmama rağmen Dafne yerine Defne yazılı bir pasta geldi. Ama anne ona da el attı. Ne çok kendini bilmez insan var hayatımızda. 'Bunu yazan yanlış yazmıştır' düşüncesiyle kendince düzeltiyorlar Dafne ismini. Bazen soruyorlar mesela ismin ne diye, Dafne cevabını duyunca 'Defne mi?' diye tekrar soruyorlar. 'Hayır Dafne' diyen kuzuma inanmayıp bir de bana dönüyorlar. Yaaa arkadaş kalıplaşmış şeylerden bir sıyrılın artık :)

 

Neyse, pastası, kostümü, birazcık da süslemesi derken hazırlıklar bitti. Küçük çaplı ama samimi bir kutlama oldu. Son haftalarda herkes merakla bekliyordu nasıl yapacağım kutlamayı diye. Hatta Dafne'den daha çok heyecanlananlar bile vardı. Bir süredir güç yarışına, gösterişe dönmüş olan kutlamlara hiç bulaşmadım bile. Önceki seneden, istediğimde ne içerikte kutlama hazırlayabileceğimi görenlere zaten fazlasıyla ilham vermişti.

 

Öncesinde yapılan ilk kutlamadan sonra bir de kendi gününde küçük bir pastalı kutlama yapacağız bu akşam. Sonrasında ise araya oy vermenin gireceği iki tatille biraz ara vereceğim yazmaya. İlki Can'ın son zamanlarda gecesini gündüzünü alarak gerçekleşen projenin ödül tatili. Ailecek Kemere gidiyor ve diğer Tofaşlı ailelerle zaman geçiriyor olacağız. İkincisinde ise Katar'a gideceğiz. Şuan evde 4 tane valiz farklı iklimlerdeki farklı yerlere yola çıkmak üzere hazırlanıyor. Ortalığı gözünüzde canlandırın :) 

Dafnenin seçimi ile almış olduğumuz tüller, tüyler..

Kızlar Kinect oynarken annelerin mesai devam :D

Tüllü tüylü tütü :D

Defne'si, tavuskuşu oynanmış pastamızın son hali :)

Kısa bir süre önce alınan tavuskuşlu tshirt ile kostüm tamamlandı..

Bayram hediyesi olarak anneme ve ablama masa örtüsü alırken resmen önüme çıkan tavukuşlu örtümüz de burada :) Tek tek ne pişirdim, nereyi nasıl süsledim diye anlatmayacağımı biliyorsunuz :) Daha fazla foto görmek isteyenler için annemin hesabına buyrun :)

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page