top of page

Chia Tohumlu Yoğurt

1.12.2016

Bu yılın son ayının ilk yazısı tatlı olsun. Yeni yılın habercisi Aralık ayını hep çok sevmişimdir. Bu sevgi tatlı bir şekilde dökülsün şimdi dışa.

Chia tohumunu duymuşsunuzdur. İnternetten kısa bir bilgi paylaşayım;

Chia Tohumu Nedir?


Chia tohumları, nane ailesinin bir üyesi olan Salvia Hispanica bitkisinin çekirdekleridir ve Güney Amerika’da yetişir. Zamanında Aztekler ve Mayalar uzun süre enerji sağlaması sebebi ile chia tohumunu çokça tüketirlermiş. Hatta “chia” eski maya dilinde dayanıklılık ve güç anlamına geliyormuş.

Chia Tohumunun Faydaları ve Besin Değerleri

*1 çorba kaşığı (10gr) chia tohumunun kalorisi yaklaşık 50dir.

*1 çorba kaşığı (10gr) chia tohumunda yaklaşık 4gr karbonhidrat bulunur. Bunun %95’i liftir. Yani düşük karbonhidratlı bir beslenme izliyorsanız chia tohumu sizin için çok uygun. Aynı zamanda bu yüksek lifli yapısı sayesinde

kan şekeri dalgalanmalarına da sebep olmaz.

*%10 oranında protein içerdiğinden, kaliteli bir protein kaynağıdır . Kıvamı dolayısı ile vegan beslenenler tarafından yumurta yerine tercih ediliyor.

*10gramında bulunan 3.07gr yağın yarısından fazlası sağlığımız için çok önemli olan omega-3 yağlarıdır.

*Yapısında %30 oranında lif ile birlikte bolca kalsiyum ve sodyum bulundurur.

*10gramında 63mg kalsiyum bulunur. Yani süte oranla kalsiyum oranı çok daha yüksektir.

*Antioksidandır. Yaban mersinine oranla daha güçlü bir antioksidandır.

*Gluten içermez.

*Güçlü bir çinko, vitamin B1,B2, B3, ve potasyum kaynağıdır.

*Kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum, fosfor, magnezyum ve protein içerir. Veganlar, laktoz intoleransı olanlar veya süt ürünleri kullanmayı tercih etmeyenler için ideal bir kalsiyum kaynağıdır.

*Tansiyonu düşürmeye yardımcıdır.

*Yapılan testler ile kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu bulunmuş. Bu sebeple şeker hastalarına öğünlerine chia tohumu katmaları öneriliyor.

Chia tohumunu kimi kilo vermek için kullanıyor, kim benim gibi ekstra enerji için. Chia ile yapılabilecek yüzlerce tarif var. Baskın bir tadı olmadığı için hem tatlı hem tuzlu yiyeceklere katabilirsiniz. Ben fırsat oldukça denediğim yeni lezzetleri paylaşacağım.

Bu seferki bir yoğurt tarifi. Yeni başlayanlar için yapması ve yemesi en kolay olanlardan. Geçenlerde çok sevdiğim komşum Özgür'e gittiğimde şahane bir şekilde sundu bunu. Süzme yoğurt ile hazırlamış. Ben hazırda süzme yoğurdum olmadığı için normal kıvamdaki yoğurtla yaptım.

Yoğurt

Bal

Chia tohumları

Muz

Hepsi bu. 

Çocukları uyuttuktan sonra derin bir kaba yoğurtu koyup biraz çırptım. İçine 2 çorba kaşığı bal ekledim. (çok geldi, bir dahaki sefere azaltacağım miktarı. ben ölçülü pek yapmadığım için genelde deneme-yanılma ile oluyor tarifler :) ) Sonra chia tohumlarını ekleyip iyice karıştırdım ve buzdolabına kaldırdım dinlendirmeye. Ertesi gün işten gelince hemen çıkardım ve içine muz ekledim. Yemekteki sade yoğurdun yerine bu sefer bunları koydum renkli bardaklarda. Çok süslemeye zamanım olmadı.

Bir sonraki sefer alttaki gibi bir şey yapacağım :) 

bottom of page