top of page

Bir Buket Lavanta

20.01.2016

Karlı bir Ocak günüydü 2015in. Anneannem iyice ağırlaşmış, artık hastanede yatıyordu. Dafne'yle birlikte onu ziyarete gidelim dedik. Yollar buzlu olduğu için arabayı bırakıp otobüsle gitmeye karar verdik. Evden çıkarken Dafne bahçedeki lavantalardan topladı nenesi için. Minicik bir buket yaptık. Yolda biraz midesi bulanarak, biraz uyuklayarak otobüs yolculuğunu tattı. 

 

Lavantaları kendi verdi nenesine. Güçlükle cevap verdi anneannem. Dafne bunun ne kadarını anladı, o anki ziyaretin onda ne gibi bir etkisi oldu bilmiyorum. Ama ben, hayatımızın her anında önemi olan anneannemin son kez olsun torunlarının çocuklarını da görmesini istedim. Selen çok küçük olduğu için dahil edemedim o zaman hastane ziyaretine.

Arda ve Dafne üstlendiler bu görevi.

Yüzlerindeki ifadelere bakıp sayfalarca yazılabilir..

Takip eden birkaç gün daha da kötüleşti durumu ve yoğun bakıma alındı. 19 Ocak 2015te 1 dakikalığına girebildim yoğun bakımda yanına. Bir şeyler söyledim ona ama ne ben farkındaydım ne söylediğimin, biliyorum ki ne de o. Ertesi günün sabahı annemin mesajı ile öğrendim aramızdan ayrıldığını. O zaman bile annem olgunluğunu hiç bozmadı. Telefon edip bize feryat figan ağlasaydı da kabulümüzdü ama o sessizce bir melek resmi yollamakla yetindi mesajda :( Sonrası film şeridi gibi. Bir kaç saat içinde Eskişehirin karlı yollarındaydık son veda için. Evde bekleyen iki çocuk olunca akşama dönmek gerekti ve kapıdan girince kırmızı gözlü gülen bir yüz selam verdi çocuklarıma. Belki de annemin yolunda ilerlemek böyle başlıyordu..

 

Bugün tam 1 sene oldu pamuk anneannem dünyadan ayrılalı. Ama ne sevgisi bir an azaldı kalbimde, ne de kulaklarımdan şen sesi. Daha önce pek çok tanıdığımı kaybettim ama sevdiğim birini kaybetmeyi anneannemle öğrendim. Nur içinde lavanta kokularıyla yatsın pamuğum. Allah diğer sevdiklerime uzun sağlıklı ömür versin..

Başka pek çok şeyle birlikte her lavantada sen olacaksın aklımda..

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page