Bayram

09.10.2014

Kurban Bayramı içeriğini çok da coşkuyla karşıladığım bayramlardan biri değil ne yazık ki. Sokaklarda izlenen vahşet yüzünden belki. Sevip beslediğin bir hayvanı bir anda kesip yeme fikrine ısnamadığımdan ya da. Dini olarak yerine getirilmesi gereken şey bir hayvanı kurban etmekse, bunu evin içinde yapmak şart değil bence. En azından ben kendi evimde yapmıyorum. Çocuklarıma da bu bayramı anlatamıyorum. Ama yine de bayram coşkusuyla kutluyoruz tabi. 

 

Rahmetli babaannemle dedemin yaptığı gibi küçük bayram paketleri hazırladık bu bayram Dafne ve Arda için. Selen henüz girmedi sıraya :) Paketlerde bir balon, çorap, şeker, harçlık vardı. Oyuncak delisi günümüz çocukları için bir şey ifade etmez belki ama bu geleneği onlar da yaşasınlar istiyorum benim yetişebildiğim sürece.

 

Kimse sağa-sola gitmedi bu bayram. Çocuklarım anneanne-dede-nene-babaanne-teyze-enişte-kuzen-hala yumağı içinde kutladı bayramı. Bayram boyunca her gün birileriyle görüştük. Kızları sirke, sinemaya, lunaparka götürdük. Bayramları benim çocukluğumda hatırladığım gibi hatırlasınlar istedik.

 

Ama biz bayram kutlarken, pek çok kişinin içi kan ağlıyordu. Gözünü kapatıp görmemek mümkün değil. Üstelik an be an yaklaşıyor tehlike üstümüze. Yurt genelindeki dışarı çıkma yasaklarına hayret ederken, kendi yaşadığımız yerdeki kargaşayı ürpererek izliyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin. Çocuklarımıza bayram coşkusu yaşayacakları güzel günler göstersin.. 

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz