top of page

Astım-Kestim-Ben Seni Yendim!

15.04.2014

Dafnenin alerjik bronşioliti yüzünden hastalık dönemlerimizin ne kadar zor geçtiğini pek çok kez anlatmıştım daha önce. Buna okulun ilk senesinin verdiği hassasiyet ve de evde 0-1 yaş arası bir bebeğin varlığı eklenince iyice zor geçmişti kış dönemimiz.

Güneşin kendini belli etmesiyle bir yandan kışa vedaya sevinirken, bir yandan da alerji mevsiminin başlamasına üzülüyordum. Hem kendi yaşadığım alerjik etkilerden, hem de kızlarımda oluşanlardan. Ee genetik sadece iyi yönlerde çalışmıyor değil mi? Kötü yönleri de kopyalıyor çocuklar :)

Dafnenin son 3-4 haftadır daha öncesine benzemeyen bir öksürüğü vardı. Normalde hastalıkları birkaç hapşuruk öksürük sonrasında da ateşle başlar olmuştu. Ama bu sefer ateş olmadı, burun akıntısı olmadı, kuru kuru bir öksürüktü yakamızı bırakmayan.

Kendi çocuk doktorumuz alerjiye bağlı olduğunu söyleyince soluğu KBB uzmanında aldık. Kamerayla burnunu, boğazını, kulağını inceledi. Tam da beklediğimiz gibi "alerjik rinit" teşhisi koydu. Zyrtec şurup ve Nasonex sprey verdi ki bunlar kortizon katkılı ürünler olduğu için hemen kendi doktorumuza koştuk yine, teşhisi doğrulaması için. "Son bir kaç hastalığında dilimin ucuna gelen şey alerjik astımdı zaten" deyince hemen alerji ve immünoloji uzmanını arayıp randevumuzu ayarladık.

Bu arada bir dip not geçeyim. Dafnenin alerjik bronşioliti tekrar eder olduğunda ilk iş Bursadaki tek alerji Prof.una gitmek olmuştu. (*Güzel düşüncelerimi belirtemeyeceğim için ismini vermeyeceğim, bilen biliyor zaten). Konusunda tek olan insanların çoğunun yaptığı gibi işi ticarete dökmüş, hasta önceliği görmeyen biri olunca ve de bize hiç beklediğimiz gibi bir tedavi önermeyince bir daha gitmez olmuştuk. Yeni gittiğimiz doktorumuz Uzm. Dr. Gürkan Kılıç. İsteyenler araştırabilirler. http://www.drgurkankilic.com/ Gerçekten konusunda başarılı, çocuk iletişimi iyi biri.

Dafneyi muayeneye geçmeden önce alerji ve astım ile ilgili belirleyici bir kaç sorusu var. Bizim gibi alerji öyküsü kalabalık sülalelerde zaten hooooop diye üst sıraya fırlayıveriyorsunuz. Geçirilen alerjinin astıma dönüşme ihtimalleri konuşulurken 3 major soru var ki ilki "anne ya da babada astım var mı?"  İşte biz daha bu soruda %20lik gruba girmiş olduk. Alerjik çocukların %80i ilerleyen yıllarda bunu atlatırken, kalanları astıma dönüşürmüş. Biz o gruptayız. Benim 2007de geçirdiğim astım, kızımı bir anda şüpheliler grubuna sokuverdi. Zaten anneannesinin alerjik, Arda abisinin de astım tedavisi gören bir çocuk oluşu(*çocuk doktorları gibi astım doktorları da aynı kişi tabi belirtmeme gerek yok değil mi:) ) Dafneyi de astımlılar grubunun sağlam bir üyesi yapıyor.

Neyse bir sürü bilimsel veri ve muayene sonucu teşhisimiz konmuş oldu. Zaten haftalarca süren öksürüğün Zyrtec içtiği ikinci gece kesilmesi, alerji testi yapılacağı için şurubu bırakışımızdan 2 gün sonra da tekrar başlaması, bu öksürüğün hastalıkla değil alerjiyle ilgili olduğunu bir kere daha kanıtlamış oldu bana.

Deriden yapılan alerji testi için yarın tekrar gideceğiz. Bakalım neler çıkacak alerjen. Bu arada geçen hafta 5 ay kontrolüne giden Selenin bitmeyen burun hışırtılarını da alerjik olarak niteleyince doktorumuz, yarınki randevuya bir aday daha çıktı. İki kızımın da alerji öyküsünü göreceğiz yarın.

Ehh be güzel kızlarım, ne olurdu sadece iyi şeylerimizi almış olsaydınız :)

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page