top of page
 

 

 

Kış uykusuna yatmış ayı gibiydim bir süredir. Anneannemi kaybettiğimizden beri içimden pek bir şey yapmak gelmiyordu. Evet, gün boyunca çocukların etkisiyle yaşam belirtileri gösteriyordum ama içimden farklı bir paralel hayat devam ediyordu. Hala da durup durup "gerçekten anneannem ölmüş olamaz" diyorum bazen. Bazı sabahlar kalkınca telefonumu kontrol edip anneannem nasıl olmuş diye merak ederken buluyorum kendimi. Anneme gidince sanki içerideki odadan çıkıp gelecekmiş gibi bekliyorum. Oysa 1 ay olmak üzere kara toprakla buluştuğu. Nur içinde yatsın..

 

O dönemler elimde Fi vardı. Büyük hevesle Fi'yi ve Çi'yi almıştım. Ama bir kitabı bu kadar zorlayarak okuduğumu hatırlamıyorum uzun zamandır. Bir yandan hoşuma gitmeyen konusu, diğer yandan sayılamayacak kadar çok olan yazım ve gramer hataları beni kitaptan uzaklaştırdı da uzaklaştırdı. Farkındalığı arttıran bir kitap olmasıyla övülüp duruyordu ama ben okuyamadım tamamını. Kitap okuma saatleri neredeyse eziyete dönmeye başlamıştı ki kaldırdım bir kenara.

 

İşte o akşam Agatha Cristie kitaplarıyla tanıştım. Daha önce bu tarz kitaplar okumuşluğum yoktur. Ama bir başladım pir başladım resmen. Son 1 ay içinde 3.kitabına geçtim. Tanışma kitabım Agatha Cristie'nin ünlü kitabı On Küçük Zenci oldu. İlk üç kitabımın seçimi biraz kapağına bakarak, biraz özeti okuyarak oldu. Ama biraz araştırınca kitaplarındaki iki önemli karakter olan Miss Marple ile Hercule Poirot'nun aslında kendi içinde serilerinin olduğunu farkettim. Mesela şuan okuduğum Acı Kahve isimli kitabı Hercule Poirot serisinin 7. kitabı. Ama sonunu o kadar merak ediyorum ki, yarıda bırakıp da seriye baştan başlamayı göze alamadım. Bu kitap bitince sırayla okuyacağım :)

 

Kitap okumayı zaten çok severdim ama bu aralar hem çocukların ve benim hastalıklarımız, hem evdeki inşaat işlerinde harcadığım enerjiye rağmen yatınca saatlerce okuduğumu farkediyorum. Goodreads.com 'da kendime senelik 25 kitap hedefi koymuştum ama senenin ilk yarısında ulaşacağım galiba hedefime :)

 

İngiliz töre romanı geleneğindeki polisiyelerden hoşlananlara tavsiye ederim :)

Agatha Cristie

13.02.2015

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page