top of page
 

 

Bana sürekli sorulan sorulardan biri "kardeşini kıskanıyor mu?". Tabi ki kıskanıyor. Duygu ve düşünceleri sağlıklı olan her çocuk gibi tabi ki kıskanıyor kardeşini. Ama bunu onun yanında sormanız ne kadar doğru, tartışılır.

 

İlk 2-3 ayımız beklemediğim kadar sakindi. Hatta çocuk gelişim uzmanına defalarca soruyordum "bu kadar olgun yaklaşamaz bu duruma, içine mi atıyor acaba" diye. Yok, gerçekten takmıyordu kardeşinin varlığını. Çünkü kardeşi pek varlık göstermiyordu. Dafne'nin bebekliği gibi gaz ya da kolik yüzünden sürekli ağlayan ve kucaktan düşmeyen bir bebek değildi Selen. İçer uyurdu. Fazla zararı yoktu yani Dafne'ye.

 

Sonra gözü açılmaya başladı Selen'in. "vay be burda bir dünya varmış" dedi. Ağlamaya, gülmeye, iletişime geçmeye başladı. İşte biz de o an gördük kardeş kıskançlığı neymiş. Dafne bağırarak şarkı söyleyerek sözümona "uyutmaya" çalıştıkça çığlıklar yükseldi evde. Çok sevgiden kaynaklanan kuvvetli(!) mıncırmalar geldi sonra. Yaklaşık 8-9 ay zirvede gezdi bu durum. Ne yapacağımı şaşırdığım anlar oldu. Selen'in daha küçük oluşundan kaynaklanan etraftan daha çok ilgi çekme hali Dafne'yi daha agresif yaptı. Ben yurtdışı tatillerde karşıdaki kişileri açıkça uyardım "ablayla daha çok ilgilenmeleri" konusunda. Ama Türkiyede biraz daha zorlamaya başladı zira her söyleneni duyuyor ve anlıyordu Dafne. Bu sefer de kaş-göz işaretleri, ya da uzmanın önerdiği küçük kağıda yazıp göstermeler girdi devreye. Ama çok şükür atlattık bu dönemi. Zaman zaman Selen'i ihmal ettiğim anlar bile oldu Dafne'yi rahat kılmak için.

 

Şimdi dengeler sarsılmaya başladı. Selenle arama girmeye çalışan Dafne bu aralar görüyor ki kardeşi de aynı şeyi ona yapıyor :) İki kız birbiriyle yarışıyor yani. Dafneyi giydirirken mesela, Selen eline bir tshirt alıp geliyor onu da giydireyim diye. Hatta gelip Dafneyi ittirip kucağıma oturuyor :)

 

Şimdi sizinle birkaç resim paylaşacağım. Bakın Dafne ve Selen'in hallerine :)

5 Karede Dafne Selen Kardeşler

06.01.2015

İkisi de anne tarafından oyuncağa yerleştirilmiş masum köylüler

Dafne'nin aklında hinlikler geçiyor, Selen de durumdan şüphelenmiş halde

Dafne: Gel bir seveyim seni kardeşim

Selen: Anneee yardım et!

Anne olaya müdahale edip Selen'i kucaklar.

Dafne: Ohh be bana kaldı!

Kucağında Selen'le izleyen anne Dafne'nin yalnız kalmasına dayanamayıp kareye girer.

Dafne: Bakayım annem bana nasıl sarılıyor

Selen: Yaa anne sadece bana sarıl!

 

 

İşte bizim kuzuların komedisi :)

Güncellemeler için

Tebrikler! Abone oldunuz

bottom of page